توصیه هایی برای پیاده‌ روی اربعین از زبان زائران کربلا


 توصیه هایی برای پیاده‌روی اربعین از زبان زائران کربلا

۱۲ توصیه برای پیاده‌روی اربعین از زبان زائران کربلا

این روزها که به اربعین حسینی نزدیک می‌شویم، بسیاری از هم‌وطنانمان خود را برای پیاده روی عظیم اربعین آماده می‌کنند. بعضی‌ها هم در این روزها راهی سفر شده‌اند تا از فضای خلوت مسیر استفاده بیشتری ببرند. اما نکاتی که در این سفر معنوی بیش از پیش به کار می‌آید، استفاده از تجربیات کسانی است که به این سفر رفته‌اند. در این یادداشت از میان توییت‌های کاربران ایرانی که به پیاده‌روی اربعین رفته‌اند، برای شما نکاتی را انتخاب کرده‌ایم. آنها برای شما از بایدها و نبایدهای این سفر می‌گویند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دریافت ویزای عراق و تور اربعین آژانس مسافرتی میچکا با شماره 88860024 تماس بگیرید.

 

۱۲ توصیه برای پیاده‌روی اربعین از زبان زائران کربلا

 

به میزبان دستور ندهید


اولین نکته مهم در این سفر این است که خودمان را برای کسانی که از ما پذیرایی می‌کنند، نگیریم. اخلاصی که مردم عراق در پذیرایی از زائران اربعین دارند، وصف نشدنی است. هرگز به خادمان حرم نگویید:«اینجا با پول ما ساخته شده» و به کسانی که با جان و دل برای پذیرایی را از شما وقت می‌گذارند، دستور ندهید. تشکر از میزبان را هم فراموش نکنید. برای تشکر کردن می‌توانید از کلمه «مَشکور» استفاده کنید. درست است که در مسیر پیاده‌روی کفش‌هایتان را رایگان واکس می‌زنند و ماساژتان می‌دهند اما اجازه دهید این خدمات برای کسانی باشد که واقعا به آن نیاز دارند. برای تفریح از این خدمات استفاده نکنید. به جای «شای ایرانی» از «شای عراقی» بنوشید و از پذیرایی موکب‌های عراقی استفاده کنید. در این چند روز سفر، ایرانی بودنتان را فراموش کنید و در «امت واحده اربعینی» حل شوید.

 

به جای کفش می‌توانید صندل بپوشید

معمولا برای پیاده روی اربعین، توصیه‌های زیادی برای پوشیدن کفش راحت می‌شود. چرا که اگر کفش شما حتی ذره‌ای هم نامناسب باشد، می‌تواند شما را در پیاده‌روی اربعین بسیار اذیت کند. اما در کنار پوشیدن کفش مناسب، یکی از کاربران پوشیدن صندل را پیشنهاد می‌کند. آقایان می‌توانند صندل را بدون جوراب بپوشند، مثل تمام بومی‌های عراق.

 

۱۲اربعین کربلا آژانس مسافرتی میچکا

 

شما هم از کودکان عراقی پذیرایی کنید

معمولا وقتی به مراسمی می رویم که احتمال حضور بچه‌ها در آن هست، با خودمان چند شکلات برمی‌داریم. کودکان عراقی هم از این قاعده مستثنا نیستند. برایشان از ایران شکلات‌های باکفیت و محصولات فرهنگی ببرید. همچنین می‌توانید برای موکب‌دارها و بچه‌هایشان هدیه‌های کوچکی مثل تسبیح، روسری و گل سر ببرید.

 

همراه خودتان وسایل بهداشتی داشته باشید

یکی از راه‌های اصلی انتقال بیماری دست‌های آلوده است. به همین دلیل مایع دستشویی یا ژل ضدعفونی دست را فراموش نکنید. یادتان باشد که دست‌هایتان را به صورت مرتب و درست بشویید. قرص ژلوفن، آموراکس، قرص رانیتیدین، استامینوفن نیز همراه خود داشته باشید. کرم ضدآفتاب و وازلین نیز احتیاج‌تان خواهد شد.

نماز اول وقت و به جماعت را فراموش نکنید

نماز اول وقت را در مسیر سفر فراموش نکنید، هر جا که صدای اذان را شنیدید سریع نماز بخوانید. یادتان نرود که امام حسین علیه السلام در روز عاشورا و در میانه جنگ نماز را به جماعت، به جا آوردند. پس چه بهتر که بتوانید نماز را به جماعت و همراه با دیگر همسفرانتان بخوانید. از بیان حرف‌های لغو و بیهوده و شوخی‌های نا به جا بپرهیزید، به دلیل تفاوت زبان ما با مردم عراق خنده و شوخی در مسیر پیاده روی جلوه خوبی ندارد.

 

۱۲ توصیه برای پیاده‌روی اربعین از زبان زائران کربلا

 

در کشور عراق هم در مصرف آب صرفه جویی کنید

این شعار را معمولا در ایران زیاد می شنویم، اما افراد زیادی هستند که به آن عمل نمی‌کنند. در کشور عراق وضعیت تامین آب، نسبت به ایران در شرایط بدی قرار دارد. پس لطفا در مصرف آب صرفه‌جویی کنید. مثلا لازم نیست هر روز دوش بگیرید یا برای لباس شستن و وضو گرفتن، آب زیادی مصرف کنید. همچنین از ریختن زباله پرهیز کنید و اگر زباله‌ای دیدید، آن را بردارید تا در مسیر پیاده‌روی برای دیگران مشکلی ایجاد نشود. می‌توانید با خودتان چند کیسه زباله اضافه ببرید و بین زوار توزیع کنید.

 

در وسایل ضروری سفر حتما یک سه راهی سیم دار دو سه متری قرار دهید

در کوله پشتی سفرتان حتما یک سه راهی دو سه متری قرار دهید. می‌توانید گوشی، تبلت و باتری دوربین را به این سه راهی‌ها وصل کنید و آنها را در کوله پشتی‌تان قرار دهید. به این ترتیب دیگر نگران دزدیده شدن گوشی یا دوربین‌تان نخواهید بود. از دیگر وسایل ضروری سفر؛ لیوان فلزی، زیرانداز سبک، مدارک کافی، پودر بچه برای سوختگی کشاله ران، داروهای ضدحساسیت و آلرژی است. همچنین یادتان باشد که به جای تماس با ایران، از اینترنت استفاده کنید.

اگر عربی بلد نیستید، بی‌خیال صحبت با مردم عراق شوید

اگه عربی بلد نیستید، سعی نکنید به صورت نصفه و نیمه و با کلمات فارسی با مردم عراق ارتباط بگیرید. باور کنید بیان کلمات به صورت آهسته و یا با اشاره دردی را دوا نمی‌کند. از طرف دیگر گاهی بعضی کلمات که به نظر ما بار مثبت دارد، از نظر آنها بار منفی دارد و می‌تواند باعث ناراحتی و دلخوری شود.

 

۱۳ توصیه برای سفر به اربعین

 

نخ و سوزن چاره پای تاول زده


یادتان باشد که پانسمان کردن پای تاول زده بی‌فایده است. اگر این اتفاق برایتان افتاد، تاول‌هایتان را دست کاری نکنید. به جای این کار نخ و سوزن همراه داشته باشید. سوزن را با پنبه الکی یا آتش استریل کنید و در کنار آن سوراخی ایجاد کنید. سوراخ‌ها را با سوزن بیشتر باز کنید تا بسته نشود. با کمی فشار محتویات تاول را خالی کنید، به لای پوستی روی تاول کاری نداشته باشید. سپس تاول را پانسمان کنید.

 

بار اضافی برندارید

یک اصل مهم در پیاده روی اربعین سبک سفر کردن است. بار اضافی برندارید که زحمت خودتان زیاد می‌شود. کم بخورید، کم بنوشید و استراحت کافی داشته باشید. در مسیر سفر به خصوص کسانی که ولایی هستند، به عکس‌های صادق شیرازی کاری نداشته باشید. همچنین با عراقی‌هایی که به هر دلیل تصور خوبی از ایرانی‌ها ندارند، بحث و جدل نکنید.

وقتی یک عراقی شما را به منزلش راه می‌دهد، این نکته را فراموش نکنید

وقتی یک عراقی از شما در منزلش پذیرایی می‌کند به دخترهای خانه خیره نشوید. اگر تصمیم دارید در موکب‌ها بخوابید برای خودتان از قبل جا نگیرید. تعداد موکب‌ها انقدر زیاد هست که نیازی به این کار نباشد. خوابیدن در موکب‌های کوچک لذت بخش‌تر از خوابیدن در موکب‌های بزرگ و شیک است.

 

۱۲ توصیه برای پیاده‌روی اربعین از زبان زائران کربلا

 

چند توصیه معنوی برای زائران اربعین

قبل از شروع سفر آداب سفر را بخوانید. حتما به مسجد کوفه بروید و اعمال آن را انجام دهید، در کل نیم ساعت تا چهل دقیقه وقت شما را می‌گیرد. مفاتیح کوچک و قرآن کوچک همراه خودتان داشته باشید. در طول مسیر زیاد استغفار کنید و گاهی با امام حسین علیه السلام درددل کنید تا با دلی آماده به کربلا وارد شوید. از گرفتن سلفی، عکس و فیلم زیاد پرهیز کنید، تا بتوانید بهره معنوی کافی از سفر ببرید. در حرم مطهر، زیاد به ضریح نچسبید. فرصت زیارت و حضور تحت قبه شریفه را به دیگران هم بدهید. در روز اربعین حرم بسیار شلوغ است، یادتان باشد که هل دادن دیگران حق الناس است. برای ظهور بسیار دعا کنید، که گشایش امور ما در همین نکته قرار دارد. 

منبع: https://www.fardanews.com

آپارات میچکا

یوتیوب میچکا

اینستاگرام میچکا

گوگل پلاس میچکا

 

سفر گردشگری آژانس مسافرتی میچکا تور لحظه آخری کرب و بلا کربلا تور ایران گردی ایرانگردی تورهای میچکا تورهای آژانس مسافرتی میچکا تور نوروزی تورهای نوروزی میچکا مسافرت تور زیارتی سفر هوایی سفر زمینی سفر با قطار آژانس هواپیمایی بلیط چارتر چارتری بلیط هواپیما چارتر اربعین اربعین کربلا پیاده روی اربعین تور اربعین تور لحظه آخری اربعین زیارت اربعین کربلای حسینی تور میچکا اربعین تور زیارتی اربعین سفر زیارتی اربعین اربعین با میچکا اربعین با آژانس مسافرتی میچکا آژانس هواپیمایی میچکا سفر هوایی اربعین اربعین هوایی تور هوایی اربعین اربعین میچکا تجربیات سفر اربعین مسیر پیاده روی اربعین ورودی کربلا اربعین