رشت در یک نگاه


رشت در یک نگاه 

همه چیز درباره رشت

رشت کجاست؟

پارک سبزه ميدان رشت

سبزه میدان رشت

 

سبزه میدان که نامش برگرفته از سبزي و خرمی روزگاران قدیم است. سبزه میدان در انتهاي خیابان مجزي از میدان شهرداري واقع است. ساختمان سابق سازمان میراث فرهنگی در این میدان قرار داشت. در سبزه میدان رشت در چهار طرف میدان مجسمه هاي پروفسور سمیعی ، پروفسور اکبرزاده، دکتر بهزاد و پروفسور رضا قرار دارد.

 

موزه رشت

موزه رشت

موزه رشت واقع در خیابان طالقانی رشت، روبه روی زایشگاه دکتر فامیلی با قدمتی حدود 70 سال و زیر بنایی حدود 560 متر مربع در سال 1349 تاسیس شده است و پس از مرمت اساسی در تاریخ 10 مهر 1367 در دو بخش مردم شناسی و باستان شناسی بازگشایی شد. موزه شهر رشت، خانه میرزا حسین خان کسمایی ،آزادیخواه، شاعر و روزنامه نگار معروف دوره مشروطیت و نهضت جنگل بوده است .

 

آرامگاه میرزا کوچک خان رشت

آرامگاه میرزا کوچک خان رشت

آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی معروف به سردار جنگل در جنوب شهر رشت و در محله سلیمان داراب، در میان بقعه و گورستان سلیمان داراب واقع شده است و از جمله مکان های دیدنی شهرستان رشت به شمار می آید. در اطراف قبر میرزا کوچک خان جنگلی، اجساد مجاهدان جنگلی دفن شده است که اسامی آنها بر روی سنگ قبر آنان حک شده است. در کنار قبر میرزا آرامگاه شاعر بلند آوازه و مردمی گیلان، شیون فومنی قرار دارد.

درياچه سد سنگر رشت

این سد بر روي رودخانه سفيدرود، واقع در حوالي سنگر واقع شده است.

دریاچه سد سنگر رشت

 

بقعه خواهر امام رشت

Image result for ‫بقعه خواهر امام رشت‬‎

بقعه خواهر امام رشت منسوب است به «فاطمه اخری» دختر امام موسی کاظم و خواهر امام رضا. این آرامگاه در گذشته معروف به «امامزاده لاله شوی» بود و ظهیرالدین مرعشی در کتاب «تاریخ گیلان و دیلمستان» که در اواخر قرن ۹ هجری نوشته شده، از این بقعه با همین نام یاد کرده‌است. ظاهراً علت این نامگذاری مربوط به نحوه کشف این مزار بوده‌ است.

 

چشمه چشماگل رشت

Image result for ‫چشمه چشماگل رشت‬‎

این چشمه در روستای « طالم سه شنبه » از توابع بخش سنگر در 12 كیلومتری جاده رشت به قزوین قرار دارد.  

 

عمارت کلاه فرنگي رشت

عمارت کلاه فرنگی رشت

عمارت کلاه فرنگی رشت در 4 طبقه با قدمت حدود 200 سال در ضلع جنوبی پارک قدس یا باغ احتشام در کنار رودخانه گوهر رود قرار دارد و مربوط به دوره قاجار می باشد . مالک اصلی عمارت کلاه فرنگی اکبر خان بیگلر بیگی بوده است. عمارت کلاه فرنگی از محلات کم تردد رشت در گذشته بوده است.

 

دبیرستان شاهپور یا شهید بهشتی رشت

دبیرستان شاپور رشت

دبیرستان شاهپور رشت که امروزه دبیرستان شهید بهشتی نامیده می شود در میدان فرهنگ رشت واقع شده است. دبیرستان شاهپور (شهید بهشتی) ابتدا در سال 1298 شمسی در باغ سبزه میدان شروع به کار کرد. مدرسه شاهپور اولین مدرسه به شیوه امروزی و با معماری نوین در گیلان است که توسط آلمان‌ها به شکل عقاب ساخته شده است.

باغ قدیمی محتشم رشت

باغ محتشم رشت

پارک شهر رشت قدیمی ترین پارک رشت می‌باشد که باغ محتشم نیز نامیده می‌شود و دارای دو بخش مکانیزه و باغ می‌باشد. قدمت پارک شهر یا باغ محتشم که امروزه پارک اصلی شهر رشت می‌باشد، به دوران سلطنت ناصرالدین شاه قاجار می‌رسد.

 

مسجد چله خانه رشت

مسجد چله خانه رشت

این مسجد در محله استاد سرای رشت واقع شده است. در شمال بنا مدرسه ای با شش حجره قرار دارد. درب ضلع جنوبی شبستان مسجد محرابی کاشیکاری با گچبری مقرنس ساده قرار دارد که در بالا و طرفین آن نوشته هایی است.

 

خانه میرزا کوچک خان جنگلی رشت

خانه میرزاکوچک خان رشت

میرزا کوچک خان جنگلی یکی از مبارزان انقلاب مشروطه و رهبر جنبش جنگل بوده که در سال 1257 ه.ش در استاد سرای رشت به دنیا آمد. خانه میرزا کوچک خان جنگلی در خیابان سهیل دبیری، جنب دفتر اسناد رسمی با مساحت 300 متر مربع قرار دارد و امروزه به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری مهم استان گیلان تبدیل شده است.

 

پارك جنگلي امام زاده هاشم رشت

پارک جنگلی امام زاده هاشم رشت

 

این پارک در کیلومتر 25 جاده رشت به تهران در بخش امام زاده هاشم که از توابع شهرستان رشت می‌باشد، به مساحت 8 هکتار واقع گردیده است. این پارک به دلیل قرار گرفتن در منطقه زیارتی امام زاده هاشم، از استقبال زیادی توسط زائرین و گردشگران بین راهی که در هنگام مسافرت به تهران یا از تهران به رشت قصد استراحت دارند، برخوردار است. از امکانات رفاهی داخل پارک می توان به تاسیسات آب و سرویس های بهداشتی، سکوی نصب چادر و محیط جنگلی دلپذیر آن اشاره کرد.

 

بقعه دانای علی رشت

بقعه دانای علی رشت

دانای علی مردی بود که حدود دو قرن پیش در محله عینک یا سیاه اسطلخ رشت زندگی می کرد. دانای علی دارای قابلیت های منحصر به فردی از جمله طی الارض بودن و همچنین دانش بالای وی بوده است.

 

پاساژنور رشت

این پاساژ در خیابان شهرداری ،خیابان علم الهدی واقع شده است.

 

پاساژ پاسارگاد رشت

این پاساژ در خیابان شهرداری،خیابان علم الهدی جنب پاساژ نور قرار دارد.

 

کتابخانه ملی رشت

کتابخانه ملی رشت جنب ساختمان شهرداری رشت در قسمت غربی میدان شهدا، خیابان علم الهدی واقع شده است و مربوط به دوره ی پهلوی اول و تقلیدی از معماری شرق اروپا می باشد که در سال 1313 هم زمان با جشن هزاره فردوسی افتتاح شد.

 

مرکز خرید گلسار رشت

این پاساژ در خیابان گلسار رشت واقع شده است.

پاساژ امیر رشت

این پاساژ در خیابان مطهری واقع شده است.

 

پایانه مسافربری رشت

پایانه مسافربری رشت در نزدیکی میدان گیل رشت و بزرگراه امام علی(ع) واقع شده است.

 

امام زاده هاشم رشت

امام زاده هاشم نام روستایی می باشد از توابع بخش سنگر شهرستان رشت در استان گیلان که در دهستان سراوان واقع شده است.

 

فرودگاه رشت

فرودگاه رشت در بلوار ولیعصر کلانشهر رشت واقع شده‌است. تأسیس فرودگاه رشت به سال ۱۳۴۷ خورشیدی بازمی‌گردد. این فرودگاه از لحاظ دسترسی شهری در شهر رشت یکی از برترین فرودگاه‌های ایران است.

 

آژان

آپارات میچکا

یوتیوب میچکا

اینستاگرام میچکا

گوگل پلاس میچکا

س مسافرتی میچکا - تور رشت - تور لحظه آخری - رشت در یک نگاه - میچکا - 

 

میچکا تور لحظه آخری آژانس مسافرتی میچکا تور رشت رشت در یک نگاه بقعه خواهر امام رشت همه چیز دربارهموزه رشت رشت  رشت در یک نگاه  رشت کجاست؟ پارک سبزه ميدان رشت موزه رشت آرامگاه میرزا کوچک خان رشت درياچه سد سنگر رشت