موارد مهمی که در قطب جنوب باید رعایت شود


1- بر روی گلسنگ ها راه نروید

معمولا با تصور قطب جنوب جایی پر از برف در ذهنمان تداعی می شود اما حتی در قطب جنوب هم گیاهان زیادی می رویند انواع مختلفی از علف ها، خزه ها و گلسنگ ها. همانطور که حتما می توانید حدس بزنید زمان زیادی طول می کشد تا این گیاهان رشد کنند چون ۶ ماه از سال تاریکی محض است و دمای هوا حتی در تابستان هم تا منفی ۲۰ درجه سلسیوس پایین می رود. پس هرگز بر روی گیاهان و به ویژه گلسنگ ها راه نروید چون از اکوسیستم حیاتی قطب جنوب هستند.

 

2- از اکو سیستم منطقه محافظت کنید

اکوسیستم قطب جنوب فوق العاده شکننده است با اینکه انسان ها سال هاست که از این اکوسیستم محافظت می کنند اما متاسفانه اشتباهات انسانی باعث شده تا تعدادی از گونه های غیر بومی وارد این اکوسیستم شوند که بیشتر آن ها گونه های گیاهی هستند اما در بین آن ها ۷۲ گونه بی مهرگان، ۸ پستاندار و ۳ پرنده هم دیده می شود و امروز حتی در این منطقه انواع مختلفی از کرم ها هم به چشم می خورند. برای اینکه به طور اتفاقی حیوان دیگری به این لیست اضافه نشود قوانین بهداشتی سخت گیرانه ای ایجاد شده است به طوری که هر چیزی که به این منطقه می برید باید کاملا شسته و ضدعفونی شود.

 

3-قوانین مخصوص پنگوئن ها را رعایت کنید

بیشتر قوانین ایجاد شده برای تماشای حیوانات  ساده و قابل فهم اند:

  • در فاصله مشخصی از آن ها بایستید.
  • ساکت باشید.
  • به آن ها غذا ندهید.

قانون راه نرفتن بر روی گلسنگ ها در هنگام تماشای حیوانات هم باید رعایت شود چون بعضی از انواع پرندگان، تخم ها و بچه  های خود را در لابلای علف ها پنهان می کنند پس هرگز دوروبر گلسنگ ها آفتابی نشوید چون در غیر این صورت با یک پرنده عصبانی روبرو می شوید! یک قانون عجیب هم درباره پنگوئن ها وجود دارد که البته خیلی کم اتفاق می افتد: گاهی پنگوئن ها به طور اتفاقی وارد قایق های کوچک گردشگران می شوند خوشبختانه این پرنده در پیدا کردن راه و برگشتن به دریا توانایی حیرت آوری دارد پس سرو صدا نکنید و به آن ها دست زنید. با اینکه پنگوئن ها به نظر آرام و دوست داشتنی می آیند اما اگر بخواهید به آن ها کمک کنید شاید روی دیگر خود را به شما نشان دهند!

 

4- سوغاتی بردن را فراموش کنید

همه دوست دارند تا از سفرهای خود چیزی به عنوان سوغاتی به خانه ببرند حتی شده یک تکه سنگ از ساحل! با این حال برداشتن تکه سنگ، استخوان، تخم مرغ و حتی ذره ای خاک ممنوع است و این قانون شامل چیزهایی که توسط انسان ها ساخته شده مثل ابزارهای تحقیقاتی هم می باشد. اگر چیزی را پیدا کردید که از نظر تحقیقات علمی جالب است مثل یک تکه فسیل مکان آن را شناسایی کنید و عکس بگیرید تا به مسئولان اطلاع دهید.

 

5- زباله ها را مرتب جمع کنید

برای اینکه این ناحیه همچنان بگر بماند قوانین زیادی عدم آلودگی محیط زیست آن وجود دارد، قوانینی مثل آشغال نریختن. آلودگی نشدن آب هم یکی از بزرگ ترین دغدغه هاست و حتی راه رفتن بر روی آب و پرتاب سنگ به داخل آب هم می تواند خلاف قانون باشد. حتی اگر سیگار می کشید باید به مکان های تعیین شده بروید، ته مانده سیگار را جمع آوری کنید و هر وقت که قطب را ترک کردید آن ها را دور بیندازید. ریختن آشغال به داخل آب و دریا هم یکی از بزرگ ترین ممنوعیت هاست.

 

6- از گروه خود جدا نشوید

با  اینکه زندگی در قطب به نظر سخت می رسد اما تعدادی از آدم ها با منابع محدود در حال زندگی در این محل هستند، مکانی که وسعتش دو برابر استرالیاست و پایین ترین رکورد دمایی را دارد. اگر از گروه جدا شوید با شرایط غیر قابل پیش بینی هوا نجات شما تقریبا غیرممکن است. باید حتما همراه گروه باشید و خوشبختانه بیشتر اپراتورهای تور، ایمنی شما را تضمین می کنند. مثلا یخچال های طبیعی واقعا خطرناک هستند چون گاهی برف، شکاف ها را پنهان می کند و منجر به سقوط می شود. قطب جایی زیبای اما پرخطر است پس از گروه دور نشوید تا خاطره انگیز ترین و امن ترین سفر زندگی تان را تجربه کنید.

سفر گردشگری آژانس مسافرتی میچکا تور لحظه آخری تور ایران گردی ایرانگردی تورهای میچکا تورهای آژانس مسافرتی میچکا تور نوروزی تورهای نوروزی میچکا مسافرت تور زیارتی سفر هوایی سفر زمینی سفر با قطار آژانس هواپیمایی بلیط چارتر چارتری بلیط هواپیما چارتر