هواپیمایی که صنعت هوانوردی را دگرگون کرد


انقلاب بزرگ صنعت هوانوردی زمانی رخ داد که اولین پرواز موفق هواپیمای تمام فلزی با نام Junkers J1 در منطقه غربی آلمان انجام شد. هواپیمای تمام فلزی J1 برخلاف دیگر هواپیماهای آن دوران که با چوب، سیم و الیاف ساخته می‌شد از فلز سنگین ساخته شد. تصور بر این بود که هواپیما را فقط با مواد سبک می‌توان ساخت و استفاده از مواد سنگین‌تر مثل فلز غیر ممکن است. اکثریت افرادی که در طراحی و ساخت هواپیما دخیل بودند همه در امکان ناپذیری استفاده از فلز در هواپیما نظر مشترکی داشتند اما همان زمان پروفسور هوگو یونکرس (Hugo Junkers) نظر کاملاً متفاوتی داشت. او معتقد بود آینده هواپیما فراتر از استفاده در جنگ یا مسابقه است و حمل و نقل مسافر یا کالا نیاز به هواپیماهای فلزی بزرگتر خواهد داشت.

هواپیمای تمام فلزی Junkers J 1 علاوه بر استفاده از فلز برای بدنه یک نوآوری مهندسی دیگر هم داشت، سیستم طراحی باله‌ها از شکل سنتی که باله در بالای هواپیما قرار می‌گرفت تغییر داده شد و دیگر باله‌ها به پایه‌هایی برای تثبیت نیاز نداشتند. بال‌های ضخیم‌تر ایده جدیدی بود که در آزمایش‌های هوگو یونکرس نتیجه مطلوبی داشت و مشاهده شد باله ضخیم بهتر می‌تواند وزن اضافه شده را تحمل کند و برای حمل بار بهتر است. هردو ایده جدید به کار رفته در هواپیمای تمام فلزی Junkers J1 تا به امروز همچنان در هواپیماها حفظ شده است.

با این که آلیاژ دورالومین (duralumin) آن زمان موجود بود اما این هواپیما از فولاد ساخته شد. ورقه‌های نازک فولادی به کار رفته از داخل تقویت شد و همین سبک نقطه آغازی شد برای استفاده از بدنه فلزی به جای چوبی در هواپیما‌ها.

این هواپیمای تک نفره به تولید انبوه نرسید اما فناوری‌های به کار رفته در آن، نتیجه بسیار مطلوبی داشت. دو سال بعد از موفق شدن این پروژه، هواپیمای مدل J7 با بدنه آلومینیومی ساخته شد هواپیماهای دیگر یکی پس از دیگری با همین سبک طراحی و بدنه فلزی ساخته شدند. درست ۴ سال بعد از Junkers J 1 بود که هواپیمای Junkers F 13 با هدف حمل مسافر به شکل انبوه ساخته شد و خود به تنهایی یک موفقیت بزرگ محسوب می‌شد. در طول دهه‌های بعدی چندین مدل هواپیمای مسافری یا تک نفره ساخته شدند، مدل‌هایی مثل W 33، W 34، G 24، هواپیمای ۴ موتوره G 38 و در نهایت Ju 52 از مهم‌ترین مدل‌های مدرن به شمار می‌روند.

هواپیمای J1 دارای یک موتور ملخی، طول ۸/۶۲ متر، وزن ۹۰۰ کیلوگرم و حداکثر سرعت ۱۷۰ کیلومتر بر ساعت بود. چیزی که شاید امروزه بسیار بدیهی به نظر برسد اما در زمان خودش، معجزه‌ای بود که به دست انسان خلق شده باشد!
 

سفر گردشگری آژانس هواپیمایی , تور لحظه آخری , بلیط هواپیما چارتر ، اولین هواپیما , صنعت هوانوردی آژانس مسافرتی میچکا تور لحظه آخری تور ایران گردی ایرانگردی تورهای میچکا تورهای آژانس مسافرتی میچکا تور نوروزی تورهای نوروزی میچکا مسافرت تور زیارتی سفر هوایی سفر زمینی سفر با قطار آژانس هواپیمایی بلیط چارتر چارتری بلیط هواپیما چارتر