فرودگاه چانگی سنگاپور


فرودگاه چانگی سنگاپور

 

فرودگاه چانگی نخستین فرودگاه مسافری سنگاپور و در عین حال بزرگترین قطب حمل‌ونقل در جنوب شرق آسیا محسوب می‌شود. در سال ۲۰۱۶ برای چهارمین سال متوالی به عنوان بهترین فرودگاه جهان از طرف اسکای‌ترکس (Skytrax) برگزیده شده و یکی از پرترافیک‌ترین فرودگاه‌های جهان از لحاظ جابه‌جایی مسافران بین‌المللی و باربری است.

 

فرودگاه چانگی سنگاپور

 

در حال حاضر، در حدود ۱۰۰ خط هوایی از ۳۲۰ شهر و ۸۰ کشور در اقصی نقاط دنیا دارای پرواز به مقصد این فرودگاه و برعکس در برنامه پروازی خود هستند. در این رابطه، هر هفته در حدود ۶,۸۰۰ پرواز معادل یک پرواز در هر ۹۰ ثانیه در این فرودگاه انجام می‌شود. همچنین در سال ۲۰۱۵، ورود و خروج ۵۵/۴ میلیون مسافر در فرودگاه چانگی به ثبت رسیده است.

 

مشخصات

نوع فرودگاه: همگانی (مسافری)-نظامی

کد یاتا: SIN

کد ایکائو: WSSS

ارتفاع از سطح دریا: ۷ متر

قطب اصلی خطوط هوایی: سنگاپور ایرلاینز، سنگاپور ایرلاینز کارگو، سیلک ایر، تایگر ایر، جت استار آسیا و شرکت هوایی BOC

فاصله هوایی تا تهران: ۶,۵۹۸ کیلومتر – ۸ ساعت و ۴۲ دقیقه

 

پایانه‌ها

فرودگاه چانگی دارای سه پایانه مسافری است که در کنار هم به شکل حرف U قرار گرفته‌اند و در مجموع، توانایی پذیرش سالانه ۶۶ میلیون نفر مسافر را دارند.

پایانه ۱ در سال ۱۹۸۱ تاسیس شده و در منتهی الیه شمالی قرار دارد. این پایانه به تازگی مورد بازسازی قرار گرفته و دارای امکانات رفاهی مانند انواع فروشگاه‌ها، رستوران‌ها، استخر، باغ گل‌ها، باغ کاکتوس و ... است.

پایانه ۲ که در سال ۱۹۹۱ تاسیس شده است، در سمت شرقی قرار دارد. در طول زمان انتظار پیش از پرواز در این فرودگاه می‌توان از امکانات سرگرمی مانند باغ‌های گل و گیاه و بخش مخصوص سرگرمی استفاده کرد.

پایانه ۳ که در سال ۲۰۰۸ تاسیس شده و در سمت غربی قرار دارد که پایانه به «ترمینال سبز» معروف است و در کنار نگهداری از ۲۰۰ گونه گیاهی می‌توان از نخستین «باغ پروانه» جهان نیز دیدن کرد.

همچنین پایانه‌ای لوکس به نام JetQuay CIP Terminal مشابه با پایانه فرست کلاس لوفت هانزا در فرودگاه فرانکفورت وجود دارد که کلیه مسافران کلاس‌های متفاوت خطوط هوایی می‌توانند در ازای پرداخت هزینه از آن استفاده کنند. البته پیش‌تر پایانه‌ای با نام پایانه باجت (Budget Terminal) نیز وجود داشت که در فاصله ۲۶ مارس ۲۰۰۶ تا ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۲ فعالیت می‌کرد.

 

فرودگاه چانگی سنگاپور

 

در برنامه توسعه فرودگاه احداث دو پایانه ۴ و ۵ در دستور کار قرار درد که طبق برنامه پایانه ۴ در سال ۲۰۱۷ و در محل پایانه باجت آغاز به کار خواهد کرد. پایانه ۵ نیز در اواسط سال ۲۰۲۰ به مجموعه فرودگاه اضافه خواهد شد و ظرفیت آن در حدود ۵۰ میلیون مسافر در سال خواهد بود. علاوه بر این، بنایی چند منظوره به نام Jewel Changi Airport در سال ۲۰۱۹ به بهره‌برداری خواهد رسید که هدف آن متصل کردن سه پایانه ۱، ۲ و ۳ به یکدیگر است؛ هدف دیگر این پروژه افزایش ظرفیت پایانه ۱ تا ۲۸ میلیون نفر در سال است.

 

موقعیت جغرافیایی و راه‌های دسترسی

 

فرودگاه چانگی در منطقه‌ای به همین نام واقع در ۱۷/۲ کیلومتری شمال شرقی مارینا بی (Marina Bay)، واقع در مرکز سنگاپور قرار دارد.

اتوبوس: اتوبوس شماره ۳۶ مسیر فرودگاه به مرکز شهر و برعکس در فاصله ۶ صبح تا ۱۰:۵۰ شب، بهای بلیط ۲ دلار

اتوبوس رایگان: مبدا حرکت از پارک تجاری چانگی (Changi Business Park) در کلیه ایام هفته از ساعت ۱۱:۳۰ قبل از ظهر تا ۲:۳۰ بعد از ظهر

کرایه خودرو: مراکز کرایه خودرو حاضر در هر ۳ پایانه از ساعت ۷ صبح تا ۱۱ شب

ترانسفر درون‌فرودگاهی: سرویس رایگان اسکای‌ترین (SkyTrain) از ساعت ۵ صبح تا ۲:۳۰ بامداد

لیموزین و تاکسی‌ بزرگ: باجه‌های حمل‌ونقل حاضر در سالن‌های ورودی پایانه‌ها با بهای ۵۵ تا ۶۰ دلار

تاکسی: ایستگاه‌های تاکسی در مقابل پایانه‌ها؛ بهای استفاده از تاکسی از فرودگاه تا مرکز شهر بین ۲۰ تا ۴۰ دلار متغیر بوده و در حدود ۳۰ دقیقه طول می‌کشد.

قطار: ایستگاه قطارهای سریع‌السیر بین پایانه‌ها ۲ و ۳ قرار دارد.

 

اطلاعات پرواز

در حال حاضر، شهروندان ایرانی برای سفر به سنگاپور می‌توانند از پروازهای خطوط هوایی خارجی مانند ایرآسیا مالزی، اتحاد امارات، قطر ایرویز،عمان ایر، ایرلاین امارات، ایرلاین جنوب چین و ترکیش ایر از فرودگاه امام استفاده کنند. البته اغلب این پروازها دارای توقف در کشور ثالث  هستند.