فرودگاه شیراز


فرودگاه بین المللی شیراز (آیت اله  دستغیب)

 

فرودگاه بین‌المللی شیراز یا فرودگاه شهید دستغیب (IATA: SYZ, ICAO: OISS) یکی از مجهزترین فرودگاه‌های کشور از لحاظ تجهیزات ناوبری و الکترونیک است و یک فرودگاه نظامی- مسافربری محسوب می‌شود. فرودگاه شیراز طبق آمار سال ۹۲ توانست با جابه‌جایی ۲٬۳۲۹٬۴۲۸ مسافر در رده ۵ فرودگاه‌های کشور قرار بگیرد. در این فرودگاه در حال حاضر تمام گردشگران و تجار غیر ایرانی کشورهای مختلف به استثنای کشورهای آمریکا،کانادا، کلمبیا، بریتانیا، پاکستان، عراق، افغانستان، اردن، بنگلادش و سومالی پس از ورود به کشور از طریق فرودگاه شیراز می‌توانند ویزای توریستی دو هفته‌ای در مدت کمتر از ۱۵ دقیقه دریافت کرده و به کشور وارد شوند.

 

تصویر مرتبط

 

این فرودگاه پس از فرودگاه امام خمینی مجهزترین فرودگاه ایران از لحاظ تجهیزات ناوبری و الکترونیک است. فرودگاه بین‌المللی شیراز دارای ۲ باند پروازی آسفالته، یکی به طول ۴۲۷۲ متر و دیگری به طول ۴۳۳۴ متر است. در حال حاضر فرودگاه بین‌المللی شهید دستغیب شیراز با دارا بودن دستگاه‌های کمک ناوبری مدرن و کارآمد از پیشرفته‌ترین فرودگاه‌های دنیا است و یکی از فرودگاه‌های ایمن و مجهز در سطح کشور بوده و پذیرای تمامی تایپ‌های پروازی است و به لحاظ دستگاه‌های هواشناسی، ارتباطی و رادیویی از تجهیزات پیشرفته و قابل اطمینان برخوردار است. همچنین، ساختمان فنی و عملیاتی تازه تاسیس فرودگاه شیراز مشتمل بر طبقات اداری، پشتیبانی، فنی و عملیاتی، برج مراقبت با ارتفاع بالغ بر ۴۵ متر از سطح زمین، تجهیزات اداری و عملیاتی پیشرفته همراه با ساختمان‌های فنی و موتورخانه و سالن آمفی تئاتر و پذیرایی و فضای سبز زیبا است. علاوه بر پروازهای داخلی، تعدادی پرواز خارجی ـ به خصوص به مقصد کشورهای حوزه خلیج فارس ـ دارد.

 

فرودگاه شیراز

عکس قدیمی از فرودگاه شیراز - دهه ۴۰ شمسی

 

 

همچنین این فرودگاه دارای امکانی از قبیل، CIP-VIP، پارکینگ خودرو، رزرواسیون هتل، کیوسک اطلاع‌رسانی، انواع غرفه‌ها، مسجد، اطلاعات پرواز، باجه ارزی، خودپردازها و تسهیلات جهت معلولین است.

 

نزدیک‌ترین هتل‌ها به فرودگاه

 

فرودگاه

 

هتل سنتی لطفعلی‌خان شيراز

فاصله تا فرودگاه: ۹.۴۷ کیلومتر (۱۴ دقیقه)

هتل ارگ شیراز

فاصله تا فرودگاه : ۱۰.۰۷ کیلومتر (۱۶ دقیقه)

هتل آپارتمان شمس

فاصله تا فرودگاه : ۱۰.۳۵ کیلومتر (۱۶ دقیقه)

هتل صدا شیراز

فاصله تا فرودگاه : ۱۱.۰۸ کیلومتر (۱۷ دقیقه)

آدرس و شمارهای تماس با فرودگاه

آدرس: استان شیراز، شهر شیراز، بلوار خلیج فارس، فرودگاه بین المللی شهید دستغیب شیراز

مرکز تلفن ۹-۰۷۱۳۷۲۱۸۸۹۰

اطلاعات پرواز ترمینال داخلی تلفن مستقیم ۰۷۱۳۷۲۱۸۸۸۸ و ۱۹۹ - تلفن داخلی ۲۰۷۰-۲۰۷۱

اطلاعات پرواز ترمینال خارجی تلفن مستقیم ۰۷۱۳۷۲۱۸۸۸۹ - تلفن داخلی ۲۰۸۰-۲۰۸۱

 

ظرفیت جابه‌جای مسافر در فرودگاه

 

فرودگاه شیراز

 

با اتمام طرح توسعه فرودگاه بین‌المللی شیراز، ظرفیت پذیرش مسافر این فرودگاه از ۴ میلیون نفر به ۱۰ میلیون مسافر در سال افزایش یافته است. طرح توسعه فرودگاه در دو فاز کوتاه مدت و میان مدت پیش‌بینی‌ شده است. توسعه ترمینال داخلی فرودگاه در ادامه ترمینال فعلی به مساحت ۳۲۰۰ مترمربع از جمله طرح‌هایی است که مورد بهره‌برداری قرار گرفته است. همچنین با احداث ترمینال جدید پروازهای خارجی ظرفیت پذیرش بیشتر خواهد شد.