فرودگاه تبریز


فرودگاه شهید مدنی تبریز

 

فرودگاه بین المللی شهید مدنی تبریز در سال ۱۳۲۹ با ماموریت ارائه خدمات هوایی، پروازهای برنامه‌ای و غیر برنامه‌ای، آموزشی و نظامی برای مسافرین، متقاضیان و سایر ارگان‌های کشوری و تحت نظارت ضوابط سازمان جهانی هوانوردی در محل کنونی تأسیس شد. برای اولین بار در سال ۱۳۲۶ دفتری با عنوان بی‌سیم هوایی در شهر تبریز در ساختمانی مشهور به بی‌سیم در انتهای خیابان ارتش فعلی فعالیت خود را آغاز کرد و در سال ۱۳۲۹ از بی‌سیم هوایی به ایستگاه هوایی تغییر عنوان یافت و باند پروازی خاکی در محل فعلی فرودگاه مورد استفاده قرار گرفت.

 

نتیجه تصویری برای فرودگاه تبریز

 

در سال ۱۳۳۵، با نصب دستگاه‌های ناوبری در محوطه فرودگاه و ایستگاه هوایی به‌نام فرودگاه تبریز تغییر نام داده شد. در سال ۱۳۳۷ عملیات ساختمان ۳ طبقه و برج کنترل در طبقه چهارم در محوطه فرودگاه شروع شد. در سال ۱۳۳۸ مورد بهره برداری قرار گرفت و اداره فرودگاه، با راه اندازی دستگاه‌های مخابراتی و نصب یک دستگاه سانترال تلفن ۲۵ شماره‌ای داخلی و خرید و نصب یک رشته تلفن جهت ارتباط با شهر، از شهر به خود فرودگاه نقل مکان یافت. سرویس هوایی بین تبریز و تهران و بالعکس با هواپیمای DC۳ هفته‌ای ۲ پرواز توسط شرکت هواپیمایی ملی ایران (هما) دایر شد. در سال ۱۳۵۶ پرواز حجاج از این فرودگاه شروع و از سال ۱۳۷۰۰ با تصویب هیئت دولت به عنوان فرودگاه بین‌المللی نام‌گذاری شد و در سال ۱۳۷۸ به عنوان یکی از فرودگاه‌های درجه یک کشور انتخاب شد. از آن تاریخ، به عنوان یکی از چهار فرودگاه آسمان باز ایران خدمات هوایی خود را به پروازهای داخلی و خارجی و عبوری ارائه می‌نماید.

 

فرودگاه شهید مدنی تبریز

 

این فرودگاه هم اکنون  با داشتن حدود ۲۰۰ پرواز داخلی و ۲۰ پرواز خارجی ورودی و خروجی در هفته از نظر تعداد پرواز و تجهیزات ناوبری از جایگاه مناسبی در کشور برخوردار است. مقاصد پروازهای خارجی فرودگاه تبریز شامل پروازهای استانبول، دبی ، ارزروم، دمشق،بغداد ، مدینه، جده، غازی عینتاب، باکو، نجف، تفلیس و وان است.

مقاصد پروازهای داخلی فرودگاه تبریز که به‌ صورت هفتگی و روزانه از این فرودگاه انجام می‌پذیرد شامل پروازهای تهران، مشهد،اصفهان ، شیراز،اهواز ، بندرعباس، ماهشهر، کیش و عسلویه است. فرودگاه تبریز همچنین پروازهایی در ایام نوروز و تعطیلات تابستان به شهرهایی همچون ازمیر، آنتالیا ، بودروم، آدانا در ترکیه ، تفلیس درگرجستان و موناستیر در تونس دارد.

 

دسترسی به فرودگاه

 

فرودگاه شهید مدنی تبریز

 

جهت تردد مسافران و مراجعین از فرودگاه به شهر تبریز و بالعکس اتوبوس‌های شهری سازمان اتوبوس‌رانی شهرداری تبریز به صورت مرتب از داخل فرودگاه به مقصد بازار تبریز (راسته کوچه) و بالعکس فعال هستند. خدمات تاکسیرانی فرودگاه توسط تاکسی‌رانی فرودگاه وابسته به سازمان تاکسی‌رانی شهرداری تبریز صورت می‌گیرد. دفتر و محل استقرار در خروجی پایانه داخلی بوده و به صورت شبانه روزی سرویس ارائه می‌نماید.

این فرودگاه دارای پارکینگ اختصاصی است که به صورت شبانه روزی جهت پارک خودروهای سواری در نظر گرفته شده است.

 

امکانات داخل پایانه

 

فرودگاه شهید مدنی تبریز

 

غرفه‌های مختلفی از فروشگاه‌های معتبر در محوطه داخلی فرودگاه وجود دارد که شامل مواد غذایی، سوغاتی‌های شهر تبریز و صنایع دستی در محیط فرودگاه برپا است.

غرفه‌های لباس و پارچه و محصولات فرهنگی حج و زیارت در پایانه حجاج نیز فعال و دایر می‌باشند.

بانک‌های ملی و ملت در سالن اصلی فرودگاه دارای شعبه هستند. همچنین دستگاه‌های خودپرداز بانک‌های ملی، تجارت، ملت، مهر اقتصاد، موسسه مالی و اعتباری مهر و بانک انصار در سالن اصلی فرودگاه جهت انجام کارهای بانکی مستقر است.

رستوران و غذاخوری فرودگاه با غذاهای مختلف و کافی شاپ فرودگاه با ارائه صبحانه، انواع فست فود و نوشیدنی‌ها در سالن اصلی پایانه فرودگاه دایر است.

غرفه آبمیوه در سالن ترانزیت داخلی و سالن پایانه حجاج فعال است.

 

شماره‌های تماس فرودگاه تبریز

اطلاعات پرواز: ۴ - ۳۵۲۳۴۷۰۱ - ۰۴۱ و ۱۹۹

شماره فاکس:  ۳۵۲۶۰۴۱۴ - ۰۴۱

دفتر مدیرکل: ۳۵۲۶۰۴۰۰ - ۰۴۱

مرکز تلفن: ۳۵۲۶۰۴۰۵  - ۰۴۱

رئیس اداره حراست: ۳۵۲۳۴۷۱۰  - ۰۴۱

روابط عمومی:  ۳۲۶۰۶۱۳۶ - ۰۴۱

شماره سامانه پیام کوتاه: ۳۰۰۰۰۱۹۹

آدرس پستی: تبریز - فرودگاه بین المللی شهید مدنی تبریز کد پستی ۵۱۸۹۶۱۳۱۳۱

پست الکترونیکی:  tabriz.info@airport.ir

 

سرمایه گذاری ایتالیایی ها برای توسعه فرودگاه

 

فرودگاه تبریز

شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، در دومین مجمع اقتصادی ایران و ایتالیا یادداشت تفاهم «سرمایه‌گذاری٬ طراحی و احداث پایانه مسافری در فرودگاه بین‌المللی تبریز» به ارزش ۵۰ میلیون یورو بین مدیرعامل شرکت‌ فرودگاه‌های و ناوبری هوایی ایران و رئیس شرکت سهامی خاص ویتالی فعال در زمینه ساخت‌وساز به امضا رسید.

پایانه مذکور مورد تفاهم یک پایانه بین‌ المللی است که در دو فاز احداث خواهد شد و گنجایش پذیرش همزمان مسافران یک پرواز پهن پیکر و دو پرواز متوسط را خواهد داشت. این پایانه در فاز نخست در مساحت ۲۰ هزار مترمربع احداث می‌شود که بر اساس طرح جامع فرودگاه بین‌المللی تبریز می‌تواند تا ۵۰ هزار مترمربع در فاز دوم نیز افزایش داشته باشد. همچنین در حاشیه سفر هیأت ایتالیایی به ایران یک یادداشت تفاهم دیگری نیز در زمینه انتقال تکنولوژی برای بازسازی و نوسازی عوامل پروازی در فرودگاه‌ها با شرکت‌ فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، امضا شد.