فرودگاه اهواز


فرودگاه بین‌المللی اهواز 

 

فرودگاه بین المللی اهواز در اطراف شهر اهواز در جنوب غربی ایران واقع شده است. این فرودگاه تا قبل از سال ۱۳۳۹ در منطقه باغات شاه اهواز مستقر بود و شرکت ملی نفت ایران مسئولیت اداره و نگهداری آن را به عهده داشت. محدوده جامع فرودگاه اهواز و اراضی واقع در آن بالغ‌بر ۲۸۴ هکتار است. در سال ۱۳۴۲ شرکت ملی نفت به دلیل نیاز و تردد کارشناسان خود مبادرت به ساخت باندی به طول ۱۳۷۰ متر و عرض ۳۰ متر کرد. فرودگاه اهواز یک باند دارد؛ باند پروازی دارای ۳۴۰۰ متر طول است که فاصله بین دو خط درگاه ۳۱۰۰ متر و  عرض ۴۵ متر و ۵/۷ متر شانه، در طرفین است.

 

نتیجه تصویری برای فرودگاه اهواز

 

فرودگاه اهواز طی صورت‌جلسه‌ای به صورت بلاعوض به سازمان هواپیمایی  کشوری واگذار و تبدیل به فرودگاهی عملیاتی شد. ارتفاع فرودگاه بین‌المللی اهواز از سطح دریا ۱۹ متر  و هواپیمای طرح آن ایرباس است. میانگین پروازهای داخلی و خارجی فرودگاه بین‌المللی اهواز روزانه ۸۵ پرواز است. هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران هما کلیه روزهای هفته از تهران به مقصد اهواز پرواز دارد و از فرودگاه بین‌المللی اهواز به مقاصد داخلی تهران، اصفهان، مشهد مقدس، شیراز ، بندرعباس، تبریز ،رشت ، ساری و مسیر بین‌المللی کویت پرواز دارد. فرودگاه اهواز به سیستم  ILS مجهز است که این سیستم به صورت ۲۴۴ ساعته فعال می‌شود. این دستگاه در مواقع دیدکم، وقوع طوفان و دیگر مواقع نامساعد جوی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فرودگاه اهواز به عنوان مرز هوایی شناخته می‌شود و پروازهای خارجی به کشورهای همسایه نیز در این فرودگاه انجام می‌گیرد.

ارتفاع از سطح دریا ۲۰ متر است.

حداقل درجه حرارت  ۳/۱۹ و حداکثر درجه حرارت  ۹/۳۳  درجه سانتی‌گراد است.

تعداد و میزان روزهای بارانی در سال ۵۴  روز و  ۴/۲۳۵ میلی‌متر بر مترمربع است.

حداقل و حداکثر میزان رطوبت  در مواقع شرجی به بالای ۹۰% می‌رسد.

 

هتل‌های نزدیک به فرودگاه

هتل آپارتمان ایرانیکا (مهر سابق) اهواز

آدرس: اهواز - اتوبان پاسداران - میدان فرودگاه - نرسیده به شرکت ملی حفاری - هتل مهر اصل

هتل اکسین اهواز

آدرس: اهواز، بلوار پاسداران، کوی ملت، جنب شرکت ملی حفاری

 

 

آدرس و تلفن فرودگاه

آدرس: اهواز بلوار پاسداران فرودگاه بین المللی اهواز

تلفن: (+۹۸۶۱۱) ۴۴۳۴۶۰۱-۵

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۷۵۱۱۱۷

 

ساخت فرودگاه جدید اهواز

 

اهواز

 

مدیرکل فرودگاه‌های خوزستان گفت: فرودگاه جدید اهواز با سرمایه گذاری خارجی در جاده اهواز-ماهشهر ساخته می‌شود. زمین در نظر گرفته‌ شده برای این فرودگاه در انتظار تأیید سازمان هوا و فضا است و پس از تأیید آن و برنامه‌ریزی شرکت سازنده، عملیات اجرایی آغاز می‌شود. وی با اشاره به انتخاب سرمایه‌گذار برای ساخت فرودگاه جدید اهواز عنوان کرد: مذاکرات خوبی انجام گرفته است تا بتوانیم فرودگاه جدید اهواز را با سرمایه‌گذاری کشورهای خارجی احداث کنیم.

 

سفارتخانه‌های موجود در اهواز

عراق کنسولگری عراق- اهواز - امانیه