۱۰ کوه آتشفشانی گردشگری جهان


 ۱۰ کوه آتشفشانی گردشگری جهان

 

آتشفشان ها از جمله پدیده‌های طبیعی و جالب توجه سیاره‌ی ما هستند. تماشای شکوه و عظمت یک کوه آتشفشانی از نزدیک، بسیار هیجان‌انگیز خواهد بود. اگر شما هم علاقه‌مند به آشنایی با برخی از برترین آتشفشان‌های جهان هستید، همراه با آژانس مسافرتی میچکا باشید.

آتشفشان روزنه‌ای در سطح زمین است که سنگ‌های گداخته، خاکستر و گازهای درون زمین از آن به بیرون فوران می‌کنند. اگر آتشفشانی در نزدیکی شهر یا روستایی فوران کند، خسارات مالی و جانی زیادی به بار خواهد آورد، اما علی‌رغم خطراتی که دارد، نباید از زیبایی و ابهت آن نیز به سادگی عبور کرد. اگر مایل هستید آتشفشانی را از نزدیک ببینید، در ادامه می‌توانید از فهرستی که آژانس مسافرتی میچکا آماده کرده‌است، بهره ببرید.

 

کوه آسو، کیوشو، ژاپن (Mount Aso)


اخیرا علائمی مشاهده شده که نشان می‌دهد، کوه فیجی ژاپن ممکن است در آینده‌ی نزدیک شروع به فوران کند، اما در حال حاضر فعال‌ترین کوه آتشفشانی این کشور، کوه آسو است که در پارک ملی آسو کوجو در جزیره‌ی کیوشو واقع شده است. کوه آسو یکی از بزرگترین دهانه‌های آتشفشانی جهان را در اختیار دارد که نقاط مختلفی برای تماشای مناظر اطرافش دارد. برای رفتن به شهر کوچک آسو می‌توانید با قطار از شهر کوماموتو و بپو حرکت کنید. در این مکان دو تله‌کابین وجود دارد که می‌توانید با کمک آن، نواحی اطراف آتشفشان را ببینید.

یکی از این تله‌کابین‌ها یعنی Aso Nishi، در فاصله‌ی کمی از ایستگاه اتوبوس این شهر واقع شده است. برای رفتن به دیگر ایستگاه تله‌کابین آسو یعنی Aso Higashi، می‌توانید سوار قطار محلی این شهر در ایستگاه Miyaji شده و پس از پیاده شدن، جاده را تا رسیدن به تله‌کابین مذکور طی کنید. یکی از جاده‌های موجود در این مکان، مستقیما به دهانه‌ی آتشفشان ختم می‌شود که دارای یک پارکینگ خودرو نیز است. البته این جاده دارای عوارض است که باید هزینه‌ی آن را پرداخت کنید. دیدنی‌های زیادی در این قله وجود دارد اما گردشگران بایستی قبل از سفر به این مکان، از باز بودن آن به روی عموم اطمینان حاصل کنند، چرا که دهانه‌ی این آتشفشان بسیار گازدار است که بیرون آمدن آن گاهی منجر به تعطیل شدن ناحیه می‌شود.

 

واکاری، خلیج پلنتی، نیوزلند (Whakaari)


ارتفاع کوه واکاری یا جزیره‌ی سفید، تنها ۳۲۱ متر است که خیلی بلند به نظر نمی‌رسد اما اگر بلندی آن از زیر دریا را محاسبه کنیم، تا میزان ۱۶۰۰ متر نیز خواهد رسید. قطر این کوه در حدود چند کیلومتر است. از آنجایی که قسمتی از این کوه تا کنار دهانه‌ی آتشفشانی‌اش باز است، گردشگران بدون این که نیاز باشد از آن بالا بروند، می‌توانند به راحتی به دهانه‌ی آن برسند.

واکاری در فاصله‌ی ۴۹ کیلومتری از «جزیره‌ی شمالی» نیوزلند واقع شده است که آخرین بار در سال ۲۰۱۳ فوران کرد؛ اما به لطف طبیعت نسبتا پایدار این مکان و نیز نظارت‌های شدید دولتی، برگزاری تورهای گردشگری در آن بسیار مناسب و بدون خطر است. با این حال، برخی از دانشمندان از آتشفشان واکاری با عنوان «ناآرام» یاد می‌کنند. گردشگران می‌توانند در اینجا دود و بخاری که از دهانه‌ی آتشفشان متصاعد می‌شود را به همراه صخره‌ها و چشمه‌های آب گرم، استخر آب اسیدی، گل و لای حباب‌دار و تعداد زیادی پرندگان دریایی مشاهده کند.

 

کوه اتنا، سیسیل، ایتالیا (Mount Etna)


کوه اتنا بر فراز شهرهای کاتان و سیسیل قد برافراشته است. از آنجایی که قله‌ی بلند دیگری در این مکان وجود ندارد، کوه اتنا به خوبی جلب توجه می‌کند. اگرچه اتنا یک کوه آتشفشانی فعال بوده و دائما در حال فوران‌های کوچک و بزرگ است، اما هنوز هم این امکان وجود دارد که طی یک بعد از ظهر، تا ارتفاع مجاز آن یعنی ۲۹۲۰ متری صعود کرد و بازگشت. ارتفاع این کوهستان ۳۳۵۰ متر است اما همان‌طور که اشاره کردیم، ارتفاع مجاز برای صعود تا ۲۹۲۰ متر است. گردشگران با رفتن به کوه اتنا می‌توانند چندین دهانه‌ی آتشفشانی گوناگون در ارتفاعات مختلف آن را مشاهده کنند.

مواد مذاب و ماگمای اتنا به آهستگی به سمت پایین جاری می‌شود. خطر اصلی که کاتان را تهدید می‌کند، همین دهانه‌های کوچک و فرعی اتنا است که یک بار در سال ۱۶۶۹ میلادی این شهر و روستاهای اطرافش را به کلی نابود کرد. بهترین راه برای رسیدن به قله اتنا، مسیری جنوبی است که از نواحی حومه‌ای نیکلاسی به کاتان منتهی می‌شود. از اینجا می‌توانید با پای پیاده، دوچرخه، خودرو یا اتوبوس به مهمانسرای Rifugio Sapienza رسیده و نسبت به تهیه‌ی بلیط تله‌کابین یا اتوبوس‌های شاسی‌بلند به نوک قله اقدام کنید. هزینه‌ی بلیط شامل یک راهنمای سفر به رصدخانه‌ی نزدیک دهانه‌ی آتشفشان نیز می‌شود. یکی دیگر از راه‌های بدون دردسر و بی‌خطر گشت‌وگذار در اطراف آتشفشان، قطار است. قطار شرکت Circumetnea Railway، گردشگران را طی توری ۳ ساعته، در اطراف کوهپایه‌ی اتنا به گشت‌وگذار می‌برد.

 

کوه وزوو ایتالیا (Mount Vesuvius)

 

اگرچه کوه آتشفشانی وزوو از سال ۱۹۴۴ تاکنون فوران نکرده، اما یکی از معروف‌ترین و پربازدیدترین آتشفشان‌های جهان به شمار می‌رود. با توجه با جمعیتی که روزانه به دیدن این آتشفشان می‌آیند، شاید به کار بردن عبارت «طبیعت بی‌رحم» برای آن چندان مناسب نباشد. آتشفشان وزوو با ارتفاع ۱۲۸۱ متری‌اش شاید در زمره‌ی بلندترین‌های جهان نباشد اما به خوبی بر پیکره‌ی شهر ناپل سایه افکنده است. یک پارکینگ خودرو در ارتفاع هزار متری این قله وجود دارد و گردشگران بایستی ۲۰۰ متر باقی مانده را با پای پیاده طی کنند. این مسیر ۲۰۰ متری ۳۰ دقیقه به طول خواهد انجامید و قیمت بلیط بازدید از آتشفشان نیز در حدود ۴۵ هزار تومان است.

یکی از پرطرفدارترین مسیرهای این کوه به لبه‌ی دهانه‌ی آتشفشان منتهی می‌شود که در آنجا، افرادی به عنوان راهنمای سفر آماده‌ی همراهی شما هستند. دود و بخاری که از دهانه‌ی آتشفشان وزوو بلند می‌شود، کاملا قابل مشاهده بوده و بوی شدید گوگرد نیز همه‌جای آن را فرا گرفته است. هیچ‌گونه سرویس بهداشتی یا مرکز پذیرایی از گردشگران در نزدیکی دهانه‌ی آتشفشان وزوو وجود ندارد اما مناظر و شکوه آن به قدری باعظمت و زیبا هستند که کمبودها و کاستی‌های دیگر را فراموش خواهید کرد. البته یک موزه‌ی تاریخی در نیمه‌های راه صعود وجود دارد که می‌توانید در آنجا به استراحت بپردازید. نزدیک‌ترین ایستگاه راه‌آهن برای صعود، Ercolano Scavi است که می‌توانید از آنجا به وسیله‌ی مینی‌بوس و تاکسی طی ۲۵ دقیقه به پارکینگ خودروی قله برسید.

 

قله استرومبولی، سیسیل ، ایتالیا (Mount Stromboli)

 

استرومبولی، یک کوه آتشفشانی ۹۲۴ متری است که تقریبا دائما در حال فعالیت است. اگرچه ارتفاع این قله زیاد نیست اما بالا رفتن از آن کمی دشوار است، البته این بدان معنا نیست که صعود از این کوه نیاز به مهارت‌های حرفه‌ای دارد. به طور کلی، فتح این قله در ۶ ساعت خلاصه می‌شود: سه ساعت برای بالا رفتن، یک ساعت برای بازدید از دهانه‌ی آتشفشان و دو ساعت دیگر نیز برای پایین آمدن. استفاده از یک راهنمای سفر در ارتفاعات بالای ۴۰۰ متر ضروری است.

از ارتفاع ۴۰۰ متری به بعد که با نام Sciara del Fuoco شناخته می‌شود، هر گونه فوران و بیرون آمدن مواد مذاب از نوک قله قابل مشاهده است. تورهای گردشگری از Sciara del Fuoco تا نوک قله‌ی آتشفشان از اواخر روز شروع می‌شود تا زیبایی‌های آن در شب به خوبی قابل مشاهده باشد. این تور جذاب از Piscita که در ۲ کیلومتری غرب بندر استرومبولی واقع شده، شروع می‌شود. معمولا این تورها طوری برنامه‌ریزی می‌شوند که گردشگران در طول روز حرکت کرده و در اواخر شب حدودا ۴۵ دقیقه به تماشای فوران‌های آتشفشان بنشینند.

 

آتشفشان کیلاویا، هاوایی (Kīlauea)

 

کیلاویا پدر آتشفشان‌های فعالی است که به راحتی می‌توان به آن‌ها دسترسی پیدا کرد. این آتشفشان سالانه پذیرای حدودا ۳ میلیون گردشگر است. کیلاویا با ارتفاع ۱۲۴۷ متری‌اش، حتی بزرگترین آتشفشان هاوایی هم نیست. خوشبختانه، فوران‌ها و انفجارهای خطرناکی در این آتشفشان رخ نمی‌دهد، بنابراین گردشگران می‌توانند با خیالی آسوده به آن سفر کنند. کیلاویا سرچشمه‌ی گدازه‌های زیبا است.

هیچ‌گونه وسایل نقلیه‌ی عمومی در این منطقه وجود ندارد، بنابراین تنها گزینه‌های موجود برای گردشگری در آن، اجاره‌ی خودرو یا تورهای تفریحی خصوصی است. می‌توانید در «مرکز سامان‌دهی گردشگران کیلاویا» و «موزه‌ی Jaggar»، نمای فوق‌العاده‌ای از دریاچه‌ی گدازه را تماشا کنید. شب‌هنگام، آتشفشان کیلاویا چهره‌ی جدیدی به خود می‌گیرد؛ مواد مذاب این قله‌ی آتشفشانی موجب روشن شدن مناطق اطراف و ابرها می‌شود که تماشای آن بسیار لذت‌بخش خواهد بود.

 

آتشفشان آرنال، کاستاریکا (Arenal)

 

آتشفشان آرنال در فاصله‌ی ۳ ساعته از پایتخت کاستاریکا، یعنی سان خوزه واقع شده که به لحاظ زیباشناختی، آن را با کوه فوجی ژاپن مقایسه  می‌کنند. آتشفشان آرنال در پارک ملی خودش واقع شده که راه‌های زیادی از این پارک برای رسیدن به قله وجود دارد. روی برخی از این مسیرها، گدازه‌هایی وجود دارد که از فوران‌های قدیمی به یادگار مانده و منجمد شده‌اند.

سه گروه گردشگری در این منطقه وجود دارد که می‌تواند شما را به بالای قله ببرد. تور گردشگری Anywhere Costa Rica، طی سفری یک روزه شما را به دیدن چشمه‌های آب گرم، آبشارها و مکان‌های سوخته‌ی سال ۱۹۶۸ می‌برد. این تور گردشگری در حدود ۵۷۰ هزار تومان برای بزرگسالان و ۴۳۰ هزار تومان برای کودکان هزینه‌ دارد که شامل غذا، نوشیدنی، هزینه‌ی ورودی پارک و حمل‌ونقل می‌شود. در این مکان، هر روز تورهای گردشگری پیاده‌روی به سمت آتشفشان وجود دارد.

 

قله باتور، بالی ، اندوزی (Mount Batur)

 

باتور، آتشفشانی فعال به ارتفاع ۱۷۱۷ متر است که می‌توان از شهر کینتامانی در حدود ۲٫۵ ساعت به آن صعود کرد. فاصله‌ی این کوه از شهر کوچک و معروف یوبود، با خودرو ۲۰ دقیقه است. این کوه آتشفشانی تقریبا نیمه‌فعال است و معمولا مواد مذاب از آن به بیرون فوران می‌کند، اما با این حال باتور از سال ۲۰۱۵ تا کنون کمی ساکن و کم‌کار شده است. بهترین راه رسیدن به آتشفشان باتور، مسیری است که از روستای Toya Bungkah عبور می‌کند.

همچنین دسترسی به تور گردشگری Association of Mount Batur Trekking Guides نیز از این روستا بسیار ساده‌تر و راحت‌تر است. منظره‌ی جنگل‌ها، آتشفشان‌ها و دریاچه‌های این منطقه شگفت‌انگیز است اما بیشتر اوقات ابرهای غروب، زیبایی‌های آن را می‌پوشاند. به همین دلیل و نیز به منظور تماشای طلوع آفتاب از کوه آگونگ، اکثر تورهای گردشگری ساعت ۳ صبح حرکت می‌کنند. برخی از گردشگران، از وجود تورهایی خبر داده‌اند که شما را تا بالای قله می‌برند اما نمای دریاچه‌ی باتور و تعداد زیادی دهانه‌ی آتشفشانی در ارتفاعات پایین‌تر نیز برای تماشا کافی خواهد بود.

 

نیسیروس، دودکانس، یونان (Nisyros)

 

نیسیروس آخرین آتشفشان معروف و کمتر فعال فهرست ما است. این آتشفشان در جزیره‌ی نیسیروس و شهر دودکانس واقع شده است. فعالیت‌های این آتشفشان کمتر در اخبار شنیده می‌شود چرا که آخرین فوران آن مربوط به سال ۱۸۸۸ میلادی است، اما گدازه‌هایی که در اعماق جزیره‌ی نیسیروس وجود دارد، موجب افزایش فعالیت‌های لرزه‌نگاری در این منطقه و گرم شدن دهانه‌ی آتشفشان آن شده است.

این جزیره دارای تنها ۸ کیلومتر طول بوده و مملو از روستاهای کوچک است. دهانه‌ی آتشفشان نیسیروس ۳ کیلومتر عرض دارد و دهانه‌های کوچک و بزرگ دیگری نیز در اطراف آن وجود دارد. در اینجا می‌توانید شاهد گازهای داغ، حباب‌هایی که از گل‌ولای بیرون می‌زنند و چشمه‌های آب گرم باشید. برای رسیدن به این جزیره می‌توانید با استفاده از کشتی و قایق از جزیره‌های اطراف به آن سفر کنید.

 

پیتون دلا فورنس، رئونیون،اقیانوس هند (Piton de la Fournaise)

 

 

پیتون دلا فورنس، آتشفشانی بسیار فعال است که در حدود ۲٫۶۳۲ متر ارتفاع دارد. شاید یکی از دلایل ناشناخته بودن آتشفشان پیتون دلا فورنس این باشد که جزیره‌ی رئونیون یکی از متعلقات فرانسه است که در اقیانوس هند واقع شده است. مسیرها و راه‌های گوناگونی در این مکان وجود دارد که دهانه‌های آتشفشانی خاموش و فعال را به یکدیگر متصل می‌کند. دسترسی به فعال‌ترین دهانه‌ی آتشفشانی این قله بنا به دلایل مشخصی، گاهی میسر است و گاهی هم امکان‌پذیر نیست.

اما یک جاده‌ی جنگلی خوب در این ناحیه وجود دارد که بزرگراه را به دشت‌های Pas de Bellecombe متصل می‌کند؛ یعنی جایی که در آن یک پارکینگ خودرو، یک کافه و البته منطقه‌ای برای تماشای یکی از دهانه‌های آتشفشانی منطقه وجود دارد. در اینجا خبری از وسایل نقلیه‌ی عمومی برای رسیدن به منطقه‌ی آتشفشانی اصلی نیست. می‌توانید ازPas de Bellecombe با استفاده از راه‌ها و مسیرهای خوبی که وجود دارد از جنگل‌های استوایی فوق‌العاده زیبا عبور کرده و به دهانه‌های آتشفشانی ناحیه برسید.