پاریس


 

پاریس (Paris) پایتخت فرانسه، یکی از متراکم ترین و پر جمعیت ترین شهرهای اروپا است که در مجموع 12 میلیون جمعیت دارد و در شمال فرانسه در کنار رودخانه سن قرار دارد.

این شهر به عنوان زیبا ترین و رومانتیک ترین شهر جهان مشهور است و تأثیر خود را در حوزه هایی نظیر فرهنگ، هنر، مد، غذا و طراحی به خوبی نشان داده است و خود خانه اصلی برترین و لوکس ترین طراحان مد و لوازم آریشی نظیر شانل، دیور،ایو سن لوران، لورئال و غیره می باشد. بخش بزرگی از این شهر به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

 


نمایی از پاریس از کلیسای نوتردام

 

قدمت این شهر به یک قرن قبل از میلاد مسیح باز می گردد. سوربون، دانشگاه پاریس نیز در قرون وسطی تأسیس شد که یکی از قدیمی ترین مکان های آموزش و یادگیری علم در جهان به حساب می آید .

در اواخر قرن 18 انقلاب فرانسه به وقوع پیوست و تغییرات عظیمی در تمام فرانسه از جمله پاریس شکل گرفت. در قرن 19 (دوره طلایی پاریس) خطوط مترو، بیشتر پارکها، خیابان چراغ ها و برج معروف گوستاو ایفل نیز ساخته شدند .

 


دانشگاه سوربون

 

پاریس مملو از مکان های دیدنی مختلف و متعدد است که از این میان می توانیم از طاق پیروزی، کاخ ورسای، برج ایفل و کلیسای جامع نوتردام، اپرا گارنیر، قبرستان پِق لَشِز، کلیسای قلب مقدس و کلیسای کوچک سنت چاپل نام ببریم. به علاوه موزه ها و گالری های مشهور و زیبایی نیز در این شهر وجود دارند که نباید بازدید از آنها را فراموش کنید، مانند موزه های لوور، اورسی، رودن و پیکاسو .

 


اپرای گارنیر

 

جشن ها، مراسم و مسابقات مختلفی نیز در طول سال در پاریس برگزار می شوند که عبارتند از: جشن سال نو، مسابقات راگبی، هفته مده بهاره، تنیس اوپن فرانسه، رژه و آتش بازی باستیل، فستیوال های موسیقی و جشنواره های سینمایی .

 


طاق پیروزی