مکه


مکه مکرمه - عربستان سعودی

مکه مکرمـه (Mecca)، مقدس ترین شهر مسلمانان، در کشور عربستان واقع شده است. سفر به مکه یا حج یکی از پنج رکن اساسی اسلام است و بر تمام مسلمینی که توانایی جسمی و مالی دارند واجب می باشد. در طی ماه ذی الحجه بیش از سه میلیون نفر به مکه می آیند. مکه زادگاه حضرت محمد و دین اسلام است.

مکه مکرمه - عربستان سعودی
مسجد الحرام

نکته مهم برای مسافران بین المللی این است که ورود افراد غیر مسلمان به مکه اکیدا ممنوع می باشد. کسانی که به مکه سفر می کنند، اداب حج را به جای می آورند. لذا رفتن به مسجد الحرام و کعبه جز اصلی برنامه مسافران یا حجاج است.

مکه مکرمه - عربستان سعودی
مسجد الحرام

سایر نقاطی که حجاح به آنجا می روند عبارتند از :

منا (مکان سنگ زدن به شیطان)، مزدالفیه (صحرایی که حجاج شب را در آن سپری می کنند)، تپه عرفات و جبل الرحمه (جایی که حضرت محمد آخرین خطابه خود را ایراد فرمود)، جبل النور (با اینکه رفتن به جبل النور جز واجبات حاج نیست، چون غار حرا در آنجا واقع شده حجاج حتما به این کوه می روند)، جبل الطور (غاری که پیامبر در شب هجرت به مدینه در آنجا پنهان شد)، مسجد طنعیم (محل میغات که بر عمره گذاران واجب است)، حدیبیه (محل بسته شدن پیمان معروف حدیبه بین پیامبر و ایل قریش)، جنت المعالا (محل دفن اصحاب پیامبر) و ابرج البیت یا برج ساعت هتل رویال مکه.

مکه مکرمه - عربستان سعودی
تپه عرفات

حجاج در مکه غیر از آداب حج فعالیت های دیگری نیز دارند مانند بالا رفتن از کوه های مکه، عبادت و قرائت قرآن در مسجدالحرام و خرید از بازارهای متنوع.

مکه مکرمه - عربستان سعودی
عبادت و قرائت قرآن