مومبای


بمبئی - هند

مومبای (Mumbai) یا بمبئی سابق یکی از کلان شهرهای هند و مرکز تجاری آن می باشد. طبیعت مومبای یکی از خاص ترین مناطق کشور است. نماد مدرن مومبای، باليوود یا مرکز فیلمسازی و صنعت تلویزیون هند می باشد.

مومبای مانند سایر شهرهای هند قدمتی طولانی دارد اما تولیدش به عنوان یک شهر و بندری تجاری به اوایل قرن 15 هنگام سلطه پرتغالی ها بر می گردد. مومبای رشد صنعتی و تجاری خود را مدیون آن ها و بریتانیایی هاست.

بمبئی - هند
دروازه هند

مومبای مکان های دیدنی زیادی دارد که اصلی ترین آن ها عبارتند از : ساختمان های دوران استعمار بریتانیا به سبک گوتیک، دروازه هند، ساختمان پایانه چهاتراپاتی شیواجی، ساختمان شهرداری و ساختمان مرکزی پلیس. ساختمان های مدرن و امروزی زیادی نیز طی سال های اخیر در این شهر ساخته شده اند که سینماهای اِروس و رِ گال از این دسته اند.

بمبئی - هند
پارک ملی بمبئی

مومبای برای علاقمندان به هنر هم جذابیت هایی دارد از جمله گالری ملی هنر مدرن، گالری هنر جهانگیر و گالری مرکز هنری نهرو. دوست داران طبیعت نیز در این شهر افسانه ای می توانند به ساحل گیرگان و چوپاتی بروند و یا از باغ وحش، پارک طبیعی سانجای گاندی و پارک کام لا ن هرو که بنایی شبیه کفش دارد دیدن کنند.

بمبئی - هند
فلامینگو ها چِمبور

تورهای یک روزه زیادی نیز در مومبای برای گردشگران برگزار می گردد که شامل : کمپ زدن در طبیعت زیبای شهر، ورزش های آبی ، گلف، تئاتر به زبان انگلیسی و هندی، اجرای موسیقی کلاسیک هندی و راک و پاپ غربی، تورهای بالیوود، تماشای فیلم، شهربازی اِسِل وُرلد، تماشای فلامینگو ها چِمبور، تماشای رایگان مسابقات کریکت، تور با قایقهای تفریحی و تورهای پیاده برای بازدید از اماکن تاریخی می گردد.

فستیوال الفانتا در بهار که با موسیقی، شادی و صرف غذاهای سنتی همراه است و فسـتيوال هولى يـا جشــتواره رنگ ها از مهم ترین فستیوال های مومبای هستند.

بمبئی - هند
ساختمان پایانه چهاتراپاتی شیواجی