مناسب ترین کشورهای جهان برای مهاجرت


مناسب ترین کشورهای جهان برای مهاجرت

 

 

 

مهاجرت شاید به‌اندازه تاریخ بشر قدمت داشته باشد. از گذشته‌های دور تاکنون همواره افرادی برای بهبود شرایط زندگی خود اقدام به مهاجرت کرده‌اند. اگر هوای مهاجرت در سردارید و در انتخاب کشور مناسب برای مهاجرت تردید کرده‌اید، با آژانس مسافرتی میچکا همراه باشید تا به معرفی مناسب‌ترین کشورها برای مهاجرت بپردازیم و درباره شرایط فرهنگی، اقتصادی و اقلیمی هریک مختصری توضیح دهیم. به یاد داشته باشید در انتخاب کشور مقصد مناسب برای مهاجرات، به شرایط مناسب برای خودتان بی اندیشید و دنباله‌رو دیگران نباشید.

 

۹. برزیل

 

 

برزیل یکی از بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین کشورهای دنیاست. بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین کشور آمریکای جنوبی، با ۱۸۷ میلیون جمعیت پنجمین کشور پرجمعیت دنیاست که به دلیل وسعت مساحت سرزمینش با ۲۲ نفر به ازای هر کیلومترمربع یکی از پایین‌ترین تراکم‌های جمعیت دنیا را داراست. کشوری که شعار ملی خود را نظم و پیشرفت قرار داده، اقتصادی درحال‌توسعه و رو به رشد دارد و ازاین‌رو جذب نیروی کار ماهر را بیش‌ازپیش موردتوجه قرار داده است. بر اساس اعلام مجله میامی هرالد، برزیل به دنبال جذب ۶ میلیون مهاجر خارجی است، بنابراین اگر هوای مهاجرت در سردارید می‌توانید از همین حالا زبان پرتغالی یاد بگیرید.

واقعیت تلخی که در مورد برزیل مطرح می‌شود، ترافیک سنگین و وضعیت بد رانندگی در شهرهای بزرگ این کشور، و آمار بالای جرم و جنایت است به‌گونه‌ای که بر اساس آخرین آمار منتشرشده از طرف سازمان ملل متحد از هر ۱۰۰۰۰۰ برزیلی ۲۵/۲ نفر به قتل می‌رسند. اما نقطه امیدواری که باعث شده برزیل در میان یکی از کشورهای مناسب برای مهاجرت دنیا قرار بگیرد این است که این آمار هرساله روندی نزولی را طی می‌کند و علاوه بر آن، بیشتر جرم و جنایات اتفاق افتاده در چند شهر گم نام این کشور و یا در مناطق حاشیه‌ای شهرهای بزرگ رخ می‌دهد و سایر مناطق کشور از امنیت کافی برخوردار است.  نرخ افراد باسواد برزیل در چند دهه گذشته روندی صعودی داشته و از حدود ۷۵% به ۹۰% رسیده است، علاوه بر آن تلاش و رقابت شدیدی در میان جوانان این کشور برای ورود به بهترین دانشگاه‌های این کشور در جریان است. بالاترین نرخ نهایی مالیات (Top marginal personal tax rates) (بخشی از هر پوند اضافی درآمد که به‌صورت مالیات پرداخت می‌شود) در این کشور برابر ۲۷/۵ درصد است که مقدار معقولی به نظر می‌رسد. شعار ملی برزیلی‌ها ( نظم و پیشرفت) (Ordem e Progresso) که روی پرچم کشورشان حک‌شده، برایشان از اهمیت بالایی برخوردار است و به نظر می‌رسد در سال‌های نه‌چندان دور برزیلی رو به نظم و پیشرفته را شاهد باشیم. می‌توان با اطمینان گفت که روزهای ضعف برزیل برای همیشه رفته است و این کشور بزرگ روزبه‌روز جایگاه خود را در عرصه جهانی ارتقا می‌بخشد.

 

 

پرتغالی‌ها هنوز هم با اختلاف زیاد نسبت به ژاپن بالاترین درصد از ترکیب جمعیتی مهاجران این کشور را تشکیل می‌دهند، اما بیشتر جمعیت برزیل را متولدین برزیل تشکیل داده‌اند.

شمار بالایی از مهاجران به برزیل را برزیل الاصل هایی تشکیل می‌دهند که والدین آن‌ها سال پیش به آرژانتین یا پاراگوئه مهاجرت کرده بودند، بولیوی و پاراگوئه نیز مبدأ شمار کمتری ازاین‌دست مهاجرات‌ها هستند.

موج جدید مهاجرت به برزیل از خارج از قاره آمریکای جنوبی آغازشده که بیشترین مهاجران به ترتیب از کشورهای ایالات‌متحده، ژاپن، پرتغال،ایتالیا، فرانسه، آلمان و چین هستند.

برزیل وزارت مهاجرت ندارد، برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با شرایط مهاجرت به این کشور به وب‌سایت وزارت کار این کشور ( Ministry of Labour's website) مراجعه کنید.

 

۸. نروژ

 

 

وقتی پای امنیت، ثبات و صلح روی زمین به میان می‌آید اسکاندیناوی همیشه در صدر فهرست جهانی قرار می‌گیرد و نروژ کشور کرانه غربی این شبه‌جزیره،  سری بلندتر از سایر کشورهای این ناحیه بالا می‌گیرد. شادی،  عدالت اجتماعی و یکی از بالاترین استانداردهای زندگی همواره مختص نروژ، یادگار امپراتوری وایکینگ‌ها  بوده است. در یک نگاه نروژ را می‌توان کشور سرمای زمین و هوا، اسکی استقامت، حامی گونه‌های گیاهی در حال انقراض و شاه‌ماهی‌های مشهور آن دانست. سیستم بهداشت و سلامت همگانی را برای تمام شهروندانش به  وجود آورده و سرمایه‌گذاری‌های بسیار زیاد و مسئولانه‌ای روی استخراج نفت صورت داده است.

نروژ رتبه ۵ ام جهان را از سازمان شفافیت بین‌المللی دریافت کرده و یکی از پایین‌ترین میزان جرم و جنایت در جهان را به خود اختصاص داده است. از هر ۱۰۰۰۰۰ نروژی تنها ۲/۲ نفر به قتل می‌رسد، که این آمار تنها در تعداد معدود از کشورها همچون کانادا و استرالیا دیده می‌شود. سرود ملی پادشاهی برای نروژی‌ها تقدس خاصی دارد و شعار ملی آن‌ها آری این سرزمین را دوست می‌داریم است. تحصیل در بهترین دانشگاه‌های این کشور رایگان است و سیستم رفاه اجتماعی برای همگان برقرار است.

 

 

 این کشور پادشاهی، صندوق ذخیره ارزی مملو از ثروتی دارد که از  سرمایه‌گذاری روی استخراج نفت به‌دست‌آمده است. باوجوداین سرمایه‌گذاری‌ها مردم کشور نروژ مالیات بالایی برای دریافت خدمات اجتماعی پرداخت می‌کنند. بالاترین نرخ نهایی مالیات در این کشور معادل ۴۷/۲ درصد، بالاترین نرخ پرداخت مالیات در دنیا نیز محسوب می‌شود. در واقع نروژ مشغول پس‌انداز کردن پول حاصل از فروش نفت خام و گاز در صندوق ذخیره ارزی است. ارزش منابع مالی این صندوق حدود ۸۰۰ میلیارد دلار برآورد شده و خود صندوق، معادل یک درصد مجموع سهام جهانی را در اختیار دارد. منابع این صندوق به‌اندازه‌ای است که اگر سهم هر شهروند نروژی با کرون (واحد پول نروژ) محاسبه و پرداخت شود، همه آن‌ها میلیونر می‌شوند. در عمل، این صندوق یک حساب سرمایه‌گذاری عظیم است و به نظر می‌رسد که اغلب مردم نروژ از این وضعیت راضی هستند. ورزش ملی نروژی‌ها اسکی است، و با پوشیدن  یک جفت چوب اسکی می‌توان از طبیعت شگفت‌انگیز سراسر این کشور لذت برد.

جای تعجب نیست که بیشتر مهاجران به نروژ را مهاجرانی از اروپای غربی و شمالی تشکیل دهند. مهاجران لهستانی نیز جامعه بزرگی در نروژ تشکیل داده‌اند. تعداد مهاجرانی که از سراسر آسیا و به‌ویژه ترکیه به این کشور می‌آیند نیز قابل‌توجه است.

 

۷. نیوزیلند

 

 

اگر به مناظر شگفت‌انگیز طبیعی و زندگی پر از آرامش و به دور از هیاهو علاقه‌مند باشید، نیوزیلند بهترین مقصد مهاجرت برای شماست. مجمع‌الجزایر به نسبت کوچک ساکن جنوب غربی اقیانوس آرام، بهترین توازن میان کار و زندگی جهان را برقرار کرده، به‌گونه‌ای که زندگی راحت در نیوزلند مقدم بر کار است. فرهنگ غنی اقوام مائوری (Maori) که ساکنان نخستین این جزیره بودند با فرهنگ مهاجرانی که  از کشورهای گوناگون آمده‌اند، درآمیخته و نیوزلند را به خانه‌ای امن و مهربان برای مهاجران بدل کرده است. اگر هوای زندگی کلان‌شهرهای بزرگ را در سردارید گزینه نیوزلند را انتخاب‌هایتان خارج کنید، در غیر این صورت نیوزلند بهترین سرزمین برای شروع زندگی آرام، به دور از دغدغه و آشتی با طبیعت زیبای این کشور است.

فضای باز این کشور و شفافیت آن، انسان را به شک می‌اندازد که شاید روزی نیوزیلند بخشی از شبه‌جزیره اسکاندیناوی بوده است. نیوزلند رتبه دوم جهان را از سازمان شفافیت بین‌المللی گرفته و نرخ فوق‌العاده پایین آمار جرم و جنایت اتفاق افتاده در آن،  حتی از کشورهایی چون کانادا و استرالیا نیز کمتر است. در نیوزلند به ازای هر ۱۰۰۰۰۰ نفر تنها ۰/۹ نفر به قتل می‌رسد، که این آمار به‌خوبی فرهنگ مردم این کشور و امنیت موجود برای شهروندانش را نشان می‌دهد.

 

 

نکته‌ی تلخی که در ارتباط با نیوزلند می‌توان گفت شهریه بالایی است که دانشجویان بین‌المللی نسبت به دانشجویان بومی این کشور می‌پردازند، به‌عنوان مثال برای تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه آوکلند (University of Auckland) ، دانشجویان بین‌المللی برای هر سال تحصیل ۳۰۵۶۲ دلار نیوزلند ( معادل ۲۳۴۰۰ دلار آمریکا) می‌پردازند، درحالی‌که دانشجویان نیوزلندی تنها ۶۰۰۰ دلار نیوزلند ( معادل ۴۵۰۰ دلار آمریکا) پرداخت می‌کنند. نرخ مالیات نهایی نیز در نیوزلند ۳۳% است که کمی بالا به نظر می‌رسد، اگرچه عواید پرداخت این مالیات با دریافت خدمات اجتماعی مناسب به خودتان بازمی‌گردد. شعار ملی نیوزلندی‌ها درگذشته پیش به‌سوی جلو (Onward) بود، که در دهه پنجاه با بازطراحی نشان ملی این کشور تغییر یافت، شعار کنونی آن‌ها (خدا نیوزیلند را پاس بدارد) است. ورزش ملی نیوزیلندی‌ها راگبی است و شور و اشتیاق آن‌ها به این بازی از مردم تمام کره خاکی بیشتر است.

نیوزیلند که در سال  ۱۹۰۷ میلادی استقلال خود را از بریتانیا گرفته، مطابق با آنچه انتظار می‌رود حدود یک‌سوم مهاجرانش    را از بریتانیا ( به‌ویژه انگلستان و اسکاتلند) گرفته است. ژاپن و کره جنوبی نیز بخش بزرگی از جامعه مهاجران به نیوزلند را تشکیل داده‌اند. از کشورها و جزایر اقیانوس آرام نیز مهاجران زیادی به نیوزلند سفرکرده‌اند. آفریقای جنوبی، اندونزی و سایر کشورهای جنوب آسیا نیز در ارسال مهاجر به نیوزلند پررنگ ظاهرشده‌اند.

 

۶.امارات متحده عربی

 

 

امارات متحده عربی با ذخایر فراوان نفتی و جریان بزرگی از سرمایه، بیشترین میزان حضور تبعه‌های خارجی در جهان را به خود اختصاص داده است. دبی و ابوظبی دو شیخ‌نشین بزرگ این کشور، به مراکز تجاری نوظهور اما قدرتمند قرن ۲۱ تبدیل‌شده‌اند. این دو شیخ‌نشین مشتاق پذیرایی از ایده‌های اقتصادی‌ هستند و بسیاری نیز باهدف سخت کار کردن راهی این شیخ‌نشین‌ها می‌شوند.

امارات را به جزیره‌های مصنوعی و آسمان‌خراش بلند می‌شناسند، اما در کنار این پیشرفت‌ها، نابرابری اقتصادی زندگی را بر کارگران کم تخصص مقیم این کشور سخت کرده است. به‌هرروی اگر تجارت نفت یا مواد پتروشیمی دارید و یا مهاجر حرفه‌ای و متخصصی تلقی شوید درآمد سرشاری خواهید داشت. برخلاف تصورها امارات از نظر سازمان شفافیت بین‌المللی در وضعیت خوبی به سر می‌برد، این کشور از میان ۱۷۵ کشور، رتبه ۲۵ ام را به خود اختصاص داده، و نرخ قتل در آن از هر ۱۰۰۰۰۰ نفر ۲/۶ نفر است. این تعداد قتل نصف میزان تعداد قتل‌ها در ایالات‌متحده است. امارات دانشگاه‌های بسیاری را در خود جای‌داده است که بسیاری از آن‌ها وابسته به دانشگاه‌های معتبر دنیا هستند. همچنین هزینه تحصیل در دوره‌های تحصیلات تکمیلی این دانشگاه‌ها به نسبت پایین‌تر از کشورهای غربی است، به‌عنوان‌مثال تحصیل در دوره MBA دانشگاه دوبی ۳۰۰۰ دلار آمریکا شهریه دارد. شاید بزرگ‌ترین جاذبه اقتصادی امارات، عدم پرداخت مالیات بر درآمد شخصی باشد. شعار ملی اماراتی‌ها، خدا، سرزمین و پادشاه (الله - الوطن – الرئیس) است و سرود ملی آن‌ها با جمله ( زنده باد کشور من) آغاز می‌شود. سرگرمی ملی اماراتی‌ها مسابقات شترسواری است که در ۱۵ ناحیه از این شیخ‌نشین برگزار می‌شود.

 

 

برخلاف سایر کشورهای مهاجرپذیر، مهاجران به امارات برای کار موقتی و کسب درآمد به این کشور سفر می‌کنند و نه برای اقامت دائم. بر اساس اطلاعات منتشرشده در سال ۲۰۱۳، هندی‌ها با ۲۸۵۲۲۰۷ مهاجر، بزرگ‌ترین جامعه مهاجران را در امارات تشکیل داده‌اند. بنگلادش، پاکستان، مصر و فیلیپین نیز در رده‌های بعدی قرار دارند.

دو روی سکه امارات متحده عربی را به اصلی‌ترین مقصد مهاجران موقتی تبدیل کرده است، در یکروی حقوق و مزایای اقتصادی عالی و در روی دیگر شرایط سخت گرفتن اقامت دائم در این کشور. بنابراین بیشتر مهاجران برای مدت مشخصی در امارات کار کرده و حساب‌های بانکی خود را پر می‌کنند. پس‌ازآن  به کشور دیگری برای اقامت دائم مهاجرت  می‌کنند.

 

۵. ایالات متحده  آمریکا

 

 

فارغ از برخی برخوردهای بد متعصبان، آمریکا هنوز هم مقصد اول مهاجران دنیاست. داستان یک‌پنجم تمام مهاجرت‌های دنیا به ایالات‌متحده ختم می‌شود. نکته منفی برای مهاجرت به ایالات‌متحده، غرق شدن در سیل عظیم مهاجرانی است که تشنه تحقق بخشیدن به رویا‌هایشان هستند، بنابراین برای یافتن جایگاه مناسب باید سخت تلاش کنید. بااین‌همه اگر مهندس هستید و یا دانش فنی دارید ایالات‌متحده یکی از بهترین مقاصد برای مهاجرت شماست. به خاطر داشته باشید به‌هیچ‌وجه به فکر مهاجرت غیرقانونی به این کشور نباشید، مهاجران غیرقانونی در این کشور شرایط سختی را از سر می‌گذرانند.

آمار جرم و جنایت ایالات‌متحده از میان سایر کشورهای مهاجرپذیر بالاتر است. نرخ قتل  در آمریکا از هر ۱۰۰۰۰۰ نفر ۴/۷ نفر است. حدس می‌زنید کدام‌یک از این دو شهر امنیت بیشتری دارد، دالاس یا بالتیمور؟  نرخ قتل در دالاس یک‌دوم بالتیمور و یک‌چهارم دیترویت است. در همسایگی این شهر فورث ورث با یک‌دوم میزان جرم رخ‌داده در میناپلیس یکی از امن‌ترین شهرهای آمریکا محسوب می‌شود. در سنت لویس و دیترویت بالاترین میزان جرائم همراه با خشونت آمریکا رخ می‌دهد و بر اساس آخرین آمار شهر پلانو ایالت تگزاس  امن‌ترین شهر آمریکا به شمار می‌رود.

 

 

بهترین دانشگاه‌های دنیا در سرتاسر ایالات‌متحده واقع‌شده‌اند، اما اگر بورس تحصیلی در اختیار نداشته باشید، هزینه تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا سرسام‌آور خواهد بود. مانند بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته در برخی از نواحی کم‌درآمد آمریکا، بعضی از فارغ‌التحصیل‌های دبیرستان‌های آمریکا در عمل تنها خواندن و نوشتن یاد گرفته‌اند. بااین‌حال میان دانش آموزان ضعیف و قوی این دبیرستان‌ها فاصله بسیاری است. آمریکا دارای سیستم مالیاتی بسیار پیچیده‌ای است که برای به‌سلامت گذشتن از سد آن، باید دست به دامن مشاوران مالیاتی یا نرم‌افزارها شوید.

نرخ مالیات نهایی بر درآمد پرداختی در آمریکا هم‌اکنون ۳۹/۷ درصد است که به هر دلار درآمد اضافی  شهروندان تعلق می‌گیرد. شعار ملی آمریکایی‌ها تا اواسط دهه پنجاه‌یک از بسیار یا واحدی متشکل از تعدد (به لاتین: E pluribus unum) بود این شعار به همراه شعار کنش به تأیید اوست (به لاتین: Annuit cœptis) بر نشان بزرگ ایالات‌متحده نقش‌بسته بود. سال ۱۸۶۴ میلادی شعار ایالت فلوریدا  توکل ما به خداست (In God We Trust) بر روی سکه های ایالات‌متحده نقش‌بست و سال ۱۹۵۷ با چاپ این عبارت روی اسکناس‌ها، این عبارت به شعار ملی رسمی آمریکایی‌ها تبدیل شد.

ورزش موردعلاقه آمریکایی‌ها از سال‌های دور بیس‌بال بود، اما در دهه‌های اخیر فوتبال آمریکایی محبوبیت بیشتری کسب کرده است. در نیمه غربی این کشور نیز بسکتبال از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار است.

۹ میلیون مهاجر مکزیکی بزرگ‌ترین جامعه مهاجران ایالات‌متحده را تشکیل می‌دهند. چینی‌ها و فیلیپینی‌ها با یک تا دو میلیون مهاجر در رده‌های بعدی قرار دارند و از هند و ویتنام نیز یک میلیون  نفر به  ایالات‌متحده مهاجرت کرده‌اند.  

 

۴. سنگاپور

 

 

ابر شهر سنگاپور در جنوب شرقی آسیا واقع‌شده، قوانین مهاجراتش را تسهیل کرده، نرخ بیکاری حدود صفر درصد رادار است و جای تعجب نیست که بیش از نیمی از شهروندانش را مهاجران خارجی تشکیل داده باشند. بیشتر سنگاپوری‌ها به  زبان‌های انگلیسی، ماندوری، مالیایی و تامیل  تسلط دارند و  ازاین‌رو مهاجران چینی و هندی حس می‌کنند در وطن خودشان هستند. به خاطر داشته باشید در سنگاپور با ۷۰۰ کیلومترمربع وسعت تنها با یک ابرشهر واقع در شبه‌جزیره مالای مواجه خواهید شد. سنگاپور بافاصله زیاد ثروتمندترین (ازلحاظ سرانه درآمد) کشور آسیاست و مهاجرت به آن از چندین قرن پیش رواج داشته است.

 

 

سنگاپور رتبه هفتم را از سازمان شفافیت بین‌المللی دریافت کرده و تعداد قتل‌های رخ‌داده در آن به ازای هر ۱۰۰۰۰۰ نفر، روی عدد باورنکردنی ۰/۲ ایستاده است. سنگاپور پایین‌ترین میزان قتل روی کره زمین را در اختیار دارد. درحالی‌که تنها ۳ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور صرف آموزش می‌شود، خروجی سیستم آموزشی سنگاپور بر اساس رتبه‌بندی PISA همواره در جایگاه دوم یا سوم است. هزینه دانشگاه‌های این کشور از ایالات‌متحده کمتر است، اما تحصیل در این کشور کم‌هزینه هم نیست. شهریه دانشگاه‌های این کشور برای مهاجران چیزی مشابه شهریه دانشگاه‌های استرالیا و کانادا برای شهروندان خودشان است. به‌عنوان‌مثال هزینه هرسال تحصیل در رشته داروسازی در دانشگاه ملی سنگاپور (National University of Singapore) حدود ۱۲،۵۰۰ دلار آمریکا است.

شعار ملی سنگاپوری‌ها، به‌پیش سنگاپور (Onward Singapore) است که شباهت بسیاری به شعار ملی نیوزلندی‌ها دارد. درحالی‌که سنگاپور هیچ ورزش ملی رسمی ندارد، فوتبال در بین مردم این کشور طرفداران بسیاری دارد و لیگ‌های محلی فوتبال برگزار می‌شود.

بیشترین تعداد مهاجران به سنگاپور از همسایه این کشور مالزی آمده‌اند و چینی‌ها دیگر جامعه بزرگ مهاجران سنگاپور را تشکیل داده‌اند. از هندوستان و اندونزی هم بیشتر از  ۱۰۰۰۰۰ مهاجر در سنگاپور روزگار می‌گذرانند.

 

۳. آلمان

 

 

شرایط بد اقتصادی و رکود در اروپا منجر به تقویت موضع احزاب دست راستی افراطی و گسترش احساسات ضد مهاجرت در سرتاسر اروپا از فرانسه تا مجارستان شده است. آلمان اما، همچنان در شرایط اقتصادی مناسبی به سر می‌برد، و خیل مهاجران از سراسر اروپا و خارج از این قاره به این کشور سرازیر شده‌اند. مهاجرت به آلمان مزایایی چون کار مدرن، بازدهی کار بالا و لذت بردن از غذاهای خوشمزه آلمانی را به همراه دارد. به‌علاوه هنگامی‌که به آلمان مهاجرت کنید و شهروندی این کشور را بگیرید، می‌توانید به‌راحتی به جای‌جای کشورهای عضو اتحادیه اروپا سفر کنید و فرهنگ‌ها و اقلیم‌های گوناگون قاره اروپا را تجربه کنید.

نرخ جرم و جنایت در آلمان با بیش از هشتاد میلیون جمعیت و جامعه بزرگی از مهاجران، به‌طور حیرت‌انگیزی حتی از نیوزلند به دور از آشفتگی‌های قاره‌های اروپا و آمریکا هم کمتر است.  به ازای هر ۱۰۰۰۰۰ نفر آلمانی تنها ۰/۸ نفر به قتل می‌رسد. ۴۱ میلیون از جمعیت آلمان را زنان و ۳۹ میلیون باقی‌مانده را مردان تشکیل می‌دهند.  جمعیت زیر ۱۸ ساله‌های آلمان حدود ۱۵٫۷٪ کل جمعیت است. ۱۴٫۱٪ از جامعهٔ آلمان ۱۸–۲۹ سال سن دارند، ۲۸٫۲٪ جمعیت ۳۰–۴۹ ساله هستند و ۵۰–۶۴ ساله‌های این کشور ۲۰٫۸٪ جامعه را تشکیل می‌دهند. ۲۱٫۲٪ درصد جمعیت نیز بالای ۶۵ سال سن دارند.  از لحاظ فضای آموزشی نیز، آلمان که اولین مهدکودک‌های جهان را به دنیا عرضه کرد، امروزه  و به‌گونه‌ای روز افزون به یکی از بهترین کشورها برای تحصیلات دانشگاهی دانشجویان بین‌المللی حتی به زبان انگلیسی (و نه آلمانی) تبدیل‌شده است. دانشگاه‌های دولتی آلمان شهریه دریافت نمی‌کنند و  بسیاری از اساتید آلمانی معتقدند دانشجویان بین‌المللی زبان انگلیسی که در دانشگاه‌های آلمان صحبت می‌شود را بهتر از لهجه‌های یورکشایر (Yorkshire)  ( ناحیه در شمال انگلستان) و آمریکایی درک می‌کنند. البته شهریه  دانشگاه‌های خصوصی آلمان بسیار بالاست و با شهریه دانشگاه‌های آمریکایی قابل‌مقایسه است. با وجود تحصیل رایگان و خدمات رفاه و سلامت همگانی که در آلمان وجود دارد، نکته منفی در مورد این کشور نرخ بالای مالیات نهایی پرداختی است که رقمی در حدود ۴۵% است.

حدود ۴۰ میلیون نفر از جمعیت مشغول به کار هستند، از این تعداد ۵۳٫۲ درصد مرد و ۴۶٫۸ درصد را زنان تشکیل می‌دهند. حدود ۲٫۱ میلیون نفر نیز در آلمان فاقد کار هستند و نرخ بیکاری بین افراد (۱۵–۷۴ ساله) ۵٫۱٪ است.  ورزش ملی (اما غیررسمی) آلمانی‌ها فوتبال است که در طی سال‌های اخیر موفقیت دوچندانی کسب کرده است. به‌طور سنتی آلمانی‌ها شعار ملی مشخصی نداشته‌اند. اما شعاری که امروزه بیشتر بر سر زبان‌ها افتاده اتحاد، عدالت و آزادی ( Unity, Justice, and Freedom)  ( و به آلمانی Einigkeit und Recht und Freiheit)  است که در کشوری با این حجم گوناگونی بسیار جالب به نظر می‌رسد.

مهاجران ترک در آلمان برای همه شناخته‌شده‌اند و بزرگ‌ترین اقلیت موجود در آلمان را تشکیل داده‌اند. به‌طوری که یک‌پنجم کل مهاجرانی که در آلمان حضور دارند از ترکیه آمده‌اند. سایر کشورهای اروپایی که مشکلات اقتصادی گریبان گیر آن‌هاست، منبع بعدی مهاجرت به آلمان را تشکیل می‌دهند.

بالاترین میزان حضور اتباع خارجی در ایالت‌های هامبورگ، هسن، برلین و بادن-وورتمبرگ است. اتباع خارجی در ایالت‌های جدید کمتر از ۲ درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند. حدود ۱۹٪ جمعیت آلمان، از خانواده‌های مهاجر هستند یا خود مهاجر بوده‌اند. هامبورگ بالاترین میزان مهاجران را به خود اختصاص داده است. جمعیت مهاجران این ایالت به نسبت کل جمعیت حدود ۳۰٪ است.  

 

۲.  استرالیا

 

 

مهاجرت به استرالیا مزایایی چون دریافت یارانه برای یادگیری زبان، حمایت شغلی، پشتیبانی درزمینهٔ درمان و سلامت، گشت‌وگذار در طبیعت شگفت‌انگیز این قاره و دیدن کانگوروها و کوالا ها را به همراه دارد. اگرچه زندگی در سرزمین آفتاب ملایم و مزایای بزرگ هزینه‌بر است (استرالیا یکی از گران‌ترین کشورهای جهان است) اما می‌توانید اطمینان خاطر داشته باشید با کار در این کشور پول لازم برای خرج کردن را به دست می‌آورید. استرالیا چند سالی است به خاطر برخورد با مهاجران غیرقانونی در صدر اخبار مهاجرت قرارگرفته اما اگر فکر سفر با قایق‌های غیرقانونی را از سر بیرون کنید و  از راه صحیح و قانونی اقدام به کنید، استرالیا یکی از بالاترین استانداردهای زندگی را برایتان فراهم می‌آورد.

استرالیا با کسب رتبه یازدهم از سازمان شفافیت بین‌المللی، یکی از بهترین کشورهای دنیا برای تجارت و فعالیت اقتصادی است. آمار جرم و جنایت در این کشور پایین است و نرخ قتل به ازای هر ۱۰۰۰۰۰ استرالیایی تنها ۱/۱ نفر است که این تعداد از  نرخ قتل در کشورهای مهاجرپذیری چون کانادا و آمریکا پایین‌تر است. در امتداد سواحل شمالی نیو ساوت ولز (New South Wales) و کوئینزلند جنوبی ( southern Queensland) ، بالاترین میزان جرم و جنایت رخ می‌دهد. در میانه شهر سیدنی و بریزبن (Brisbane)  که مزارع ذغال اخته، ماهیگیری و گردشگری بیشترین رونق را  به آن بخشیده است، بندر کاف (Coff’s Harbour) خطرناک‌ترین شهر این ناحیه به‌حساب می‌آید. اگرچه از نظر مردم استرالیا این شهر دارای بهترین آب و هوا برای زندگی است اما نرخ جرم و جنایت آن را نمی‌توان انکار کرد. استرالیا روی تجارت، آموزش‌های فنی و تحصیلات دانشگاهی سرمایه گذرای و توجه خاصی دارد، با این حال شهریه دانشگاه‌های این کشور برای دانشجویان بین‌المللی به هیچ‌وجه ارزان نیست. برای مثال شهریه سالانه تحصیل در مقطع کارشناسی در این کشور به حدود ۲۵۰۰۰ دلار آمریکا می‌رسد. نرخ مالیات نهایی پرداختی در استرالیا نیز همانند آلمان در حدود ۴۵ درصد است.

 

 

جمعیت استرالیا در سرشماری ژوئیه (۲۰۰۸)  ۲۰٬۰۰۷٬۳۱۰ نفر و با تراکم نسبی ۶/۲ نفر در هر کیلومترمربع بوده است. این کشور یکی از پایین‌ترین میزان تراکم در جهان را دارا است. کرانه جنوب شرق این کشور تراکم جمعیتی بیشتری نسبت به سایر نقاط دارد. یک‌سوم جمعیت کشور در ایالت نیو ساوت ولز و یک‌چهارم دیگر در ایالت ویکتوریا به سر می‌برند.

میانگین نرخ رشد جمعیت در سال ۱/۲۲۱ نفر است. فوتبال اسکاتلندی (Gaelic Football) که با توپ راگبی و زمینی بزرگ‌تر از زمین کریکت برگزار می‌شود، ورزش ملی استرالیایی‌ها است.  شعار ملی استرالیایی‌ها، استرالیای پیشرفته است که از سرود ملی آن‌ها باشد تا استرالیای زیبا ترقی کند برگرفته‌شده است. اگرچه بسیاری از استرالیایی‌ها به ریتم خسته‌کننده و خواب‌آور این سرو معترض‌اند اما همچنان احترام زیادی برای آن قائل هستند.

استرالیا که تا قرن نوزدهم میلادی مستعمره بریتانیا بود، هنوز هم بزرگ‌ترین جامعه مهاجرانش را انگلیسی‌ها تشکیل می‌دهند. تا سال ۱۹۷۳ میلادی قوانین مهاجرت استرالیا که از آن به‌عنوان سیاست مهاجرت سفید White) Australia" policy)  یاد می‌شد به بریتانیایی‌ها اجازه می‌داد تا پس از اقامت کوتاهی در استرالیا، حق شهروندی این کشور را دریافت کنند. علاوه بر آن تنها شهروندان کشورهای اروپایی اجازه مهاجرت به این کشور را داشتند. با لغو این قانون، اجازه مهاجرت به شهروندان تمامی کشورها اعطا شد. با این حال بیشتر جمعیت مهاجران استرالیا را بریتانیایی‌ها و نیوزلندی‌ها تشکیل می‌دهند. جمعیت ایتالیایی‌ها، هندی‌ها و چینی‌ها نیز بالای ۲۰۰۰۰۰ نفر است.

 

۱. کانادا

 

 

ممکن است کمی مغرضانه به نظر برسد، اما باید گفت کانادا مناسب‌ترین کشور دنیا برای مهاجرت است. مهاجرت بخشی از فرهنگ کانادا است و مهاجران به‌سرعت عضوی از جامعه کانادا می‌شوند. دو شهر ونکوور و تورنتو کانادا در میان شش شهر با بیشترین تنوع فرهنگی در جهان قرارگرفته‌اند و کانادا رتبه اول سلامت و بهداشت  را در جهان داراست. اگرچه کانادا کشور سردی است و زندگی در مناطق روستایی آن چنگی به دل نمی‌زند اما یکی از بالاترین استانداردهای زندگی و بهترین خدمات اجتماعی مختص این کشور است.

در بیشتر رتبه‌بندی‌ها کانادا را می‌توان جایی در حوالی رتبه استرالیا پیدا کرد. برای مثال کانادا از سازمان شفافیت بین‌المللی رتبه دهم را گرفته و نرخ قتل در این کشور که از هر ۱۰۰۰۰۰ نفر تنها ۱/۶ است بیشتر به استرالیا شباهت دارد تا ایالات‌متحده. پس شهر کبک، گوئلف و باری (Guelph, and Barrie) ، تورنتو امن‌ترین شهر کانادا تلقی می‌شود. دو شهر رجینا و ساساکاچون از سایر شهرهای کانادا ناامن‌ترند و میزان جرم و جنایت در شهرهایی چون  کلونا (Kelowna)، ونکوور، ادمونتون (Edmonton)، برنتفورد(Brantford) و وینیپگ  (Winnipeg) بالاتر از میزان متوسط کانادا است.

از لحاظ آموزشی دانشگاه‌های این کشور در هر سه رده فدرال، ایالتی و محلی بودجه دریافت کرده و مدیریت می‌شوند. اما شهریه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور برای دانشجویان بین‌المللی بالاتر از شهروندان کانادا است. نرخ نهایی مالیات بر درآمد در کانادا ۲۹ درصد است. جمعیت کانادا بر طبق آخرین گزارش اداره آمار کانادا، بیش از ۳۵ میلیون نفر است. حدود چهارپنجم مردم کانادا در شهرهایی که کمتر از ۱۵۰ کیلومتر تا مرزهای آمریکا فاصله‌دارند زندگی می‌کنند. زبان فرانسه زبان مادری حدود ۶٫۶ میلیون کانادایی است. بیشتر فرانسوی‌زبانان در استان کبک زندگی می‌کنند. اما در حدود ۱ میلیون نفر از آن‌ها در استان‌های دیگر کانادا بسر می‌برند. زبان فرانسوی به همراه زبان انگلیسی، دو زبان رسمی در کشور کانادا محسوب می‌شوند.

 

 

کانادا که با تولید ناخالص داخلی در حدود ۱/۷۹ تریلیون دلار در رده یازدهم بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان در سال ۲۰۱۵ قرار گرفت دارای منابع معدنی غنی، صنایع پیشرفته (همچون خودروسازی، صنایع شیمیایی و نفت، صنایع غذایی، چوب و کاغذ، صنایع معدنی و فلزی و شیلات) و محصولات فراوان کشاورزی (ازجمله گندم، دانه‌های روغنی، میوه، سبزیجات و توتون) است.

کانادایی‌ها دو ورزش ملی محبوب دارند. هاکی روی یخ محبوب‌ترین ورزش زمستانی کانادایی‌ها است. و چوگان سرپهن (Lacrosse) سرگرمی ملی کانادایی‌ها در فصل تابستان است که تاریخچه آن به سال ۱۸۴۰ میلادی و حضور استعمار گران اروپایی در این کشور باز می‌گردد. ریشه این ورزش به بازی خشن باگاتاوی (baggataway) برمی‌گردد که صدها نفر در بازی شرکت داشتند. اما شکل مدرن این بازی به دور از خشونت و معمولاً در زمین‌های چمن مصنوعی، هاکی یا نواحی بیرون شهر برگزار می‌شود. اگرچه سعی می‌شود از خشونت در این بازی کاسته شود اما شکل کلی این بازی هنوز هم دوستانه نیست.

شعار ملی کانادایی‌ها از دریا تا دریا (یا از این کران تا آن کران است) (A Mari Usque ad Mare) که در سال ۱۹۲۱   برای اولین بار روی لباس ارتش این کشور حک شد. این شعار به‌نوعی تنوع فرهنگی و  وسعت جغرافیایی کانادا که از اقیانوس اطلس تا آرام گسترده شده را یادآور می‌شود. درست مانند استرالیا، بیشتر جمعیت مهاجران به کانادا را بریتانیایی‌هایی تشکیل می‌دهند که از سال‌های دور به این کشور مهاجرت کرده‌اند. با این حال اگر هنگ‌کنگ را هم بخشی از چین به‌حساب بیاوریم، چینی‌ها بزرگ‌ترین جامعه مهاجران به کانادا را تشکیل خواهند داد. سایر مهاجران به کانادا از سرتاسر جهان گرد هم آمده‌اند.