مریم میرزا خانی


مریم میرزا خانی

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی با انتشار پیام تسلیت درگذشت مریم میرزاخانی نابغه ریاضی از او به عنوان میراث معنوی ایرانیان و میراث دار فرهنگ و علم ایران و جهان یاد کردند. 

پروفسور مریم میرزاخانی در اوج جوانی درگذشت و اکنون نام بلند آوازه‌ی این بانوی نابغه‌ی ایرانی تا جاودان در ردیف میراث معنوی ایرانیان باقی ماند ایشان پرشتاب به قله‌های موفقیت دست یافت و به دیدار یار شتافت.

رییس سازمان میراث فرهنگی از نابغه جوان ریاضی ایران در کنار بزرگانی چون ابوریحان بیرونی، خیام، خوارزمی و شیخ بهایی به عنوان نام آورانی یاد کرد که بخش مهمی از تاریخ علم ریاضیات را به نام و تاریخ ایران گره زدند که برای جهان راهی نو به سوی پیشرفت به بار آوردند.

مریم میرزاخانی تحصیل کرده دانشگاه صنعتی شریف و هاروارد ، در سال ۲۰۱۴ به خاطر کار بر «دینامیک و هندسه سطوح ریمانی و فضاهای پیمانه‌ ای آنها» برنده مدال فیلدز شد که بالاترین جایزه در ریاضیات است.

ریاضیدانان مدت‌های طولانی بود که به دنبال یافتن راه عملی برای محاسبه حجم رمزهای جایگزین فرم‌های هندسی هذلولی بودند و در این میان بانوی جوان ایرانی در دانشگاه «پرینستون» نشان داد که با استفاده از ریاضیات شاید بتوان بهترین به راه‌حل رسید.

میرزاخانی به دلیل بیماری سرطان در یکی از بیمارستان های آمریکا درگذشت.

منبع : ایرنا

آژانس مسافرتس میچکا-آژانس-هواپیمایی-میچکا-آژانس هواپیمایی میچکا-مسافرتی-مسافرت-هواپیما-قطار-سفر-ایران
-تور-تورلحظه-تورلحظه آخری-آخری-لحظه-ترکیه-پاریس-فرانسه-امارات-دبی-تور ارزان-ارزان-شیراز-مشهد-اصفهان-مسکو-روسیه-ارمنستان-ایران ایر-آسمان-کاسپین-تابان-زاگرس-آتا-قشم ایر-معراج-اترک-نفت-ایران ایر تور-کیش ایر-ساها-ماهان-

ایران مریم میرزاخانی میراث معنوی میراث علمی فرهنگی زمین مریم میرزاخانی؛ میراث معنوی و میراث دار علمی فرهنگی ایران زمین