مالزی


مالزی

قاره

آسیا

واحد پولی مالزی

رینگیت

مذاهب مالزی

اسلام, مسیحیت, بودایی

مساحت مالزی

330,803 کیلومتر مربع

جمعیت مالزی

31,000,000 نفر

پیش شماره کشور مالزی

0060

جهت رانندگی

از سمت چپ

 

موقعیت جغرافیایی مالزی

کشور مالزی که در جنوب شرقی قاره آسیا قرار دارد، از 13 ایالت و 3 سرزمین فدرال تشکیل شده و در مساحتی بالغ بر 330 هزار و 803 کیلومتر مربع گسترده شده است. استاندار هر استان را اصطلاحاً شاه می نامند. این کشور به واسطه دریای جنوبی چین به دو قسمت هم اندازه، یعنی شبه جزیره مالزی و مالزی شرقی یا بورنئوی مالزی تقسیم می گردد. شبه جزیره مالزی از شمال مرز خشکی و دریایی با کشور تایلند داشته و با کشورهای سنگاپور، ویتنام و اندونزی نیز مرز دریایی دارد. درحالیکه مالزی شرقی با کشور برونئی و اندونزی مرز خشکی و دریایی و با کشورهای فلیپین و ویتنام مرز آبی دارد. پایتخت کشور مالزی کوآلالامپور بوده، درحالیکه پایتخت اداری آن پوتراجایا واقع در جنوب کوآلالامپور می باشد. این کشور عضوی از سازمان ملل متحد و اتحادیه کشورهای همسود است.
 
 
جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دریافت ویزای مالزی و تور مالزی آژانس مسافرتی میچکا با شماره 88860024 تماس بگیرید.
 

جمعیت و دین  مالزی

طبق قانون اساسی کشور مالزی دین رسمی این کشور اسلام می باشد ولی داشتن هر دین دیگری برای شهروندان آزاد است. بر طبق سرشماری سال 2016 جمعیت این کشور چیزی در حدود سی و یک میلیون نفر می باشد که در حدود 61.3 درصد آن را مسلمانان، 19.8 درصد را بودایی ها، 9.2 درصد را مسیحیان، 6.3 درصد را هندوها و 1.3 درصد را کنفسیوس گرایان، تائوئیسم و پیروان مذهب چینی تشکیل می دهند. همچنین 0.7 درصد اظهار کرده اند که پیرو هیچ دینی نیستند و 1.4 درصد باقیمانده از دین های دیگر پیروی می کنند و یا اطلاعاتی را در این زمینه ارائه نداده اند.
 

زبان مالزی

زبان رسمی و ملی کشور مالزی زبان مالایی یا باهاسا مالایو می باشد. قانون زبان ملی در سال 1967 الفبای لاتین را جایگزین الفبای جاوی کرد، ولی استفاده از الفبای سنتی جاوی بلامانع است. انگلیسی نیز زبان دوم این کشور می باشد و اغلب در معاملات تجاری از آن استفاده می گردد. همچنین به علت چند نژاده بودن مردمان این کشور زبان های چینی و هندی نیز رایج می باشند. 
 

واحد پول مالزی

واحد پول مالزی رینگیت می باشد که با کد اختصاری MYR نمایش داده می شود. اسکناس های رینگیت در قطعات 1، 2، 5، 10، 50 و 100 رینگیتی موجود بوده و همچنین سکه های این واحد پول که سن یا سنت نامیده می شوند به صورت سکه های 1، 5، 10، 20 و 50 سنتی می باشند. هر 100 سنت هم معادل با 1 رینگیت است. 
از آنجاییکه رینگیت جایگزین دلار مالزی است که تا قبل از سال 1975 از آن استفاده می شد، به همین علت امروزه هنوز بسیاری از مردم عادت دارند که به جای گفتن رینگیت بگویند دلار ولی در اصل منظورشان همان رینگیت است.
 
تاریخچه
شواهد موجود از زندگی مدرن در مالزی به 40 هزار سال پیش بر می گردد. به نظر می رسد که اولین ساکنان شبه جزیره مالایا سیاه پوستان بومی کوتاه قدی از منطقه آسترونزیایی بوده اند. بازرگانان و مهاجران هندی و چینی در اوایل قرن اول پس از میلاد به این منطقه آمدند و شروع به تاسیس بنادر تجاری و شهرهای ساحلی در قرون دوم و سوم کردند. نتیجه حضور آنان تاثیر شدید هندی و چینی در فرهنگ بومی آنان بود و به این ترتیب مردم شبه جزیره مالایا ادیان هندو و بودا را پذیرفتند. به نظر می رسد که کتیبه های سانسکریت یافت شده در این شبه جزیره مربوط به اوایل قرن چهارم و یا پنجم باشند. در حدود قرن دوم، پادشاهی لَنگ کاسوکا بر شمال شبه جزیره مالایا حکمرانی می کرد و تا حدود قرن پانزدهم ادامه داشت. از قرن هفتم تا سیزدهم نیز اغلب قسمت های جنوبی این شبه جزیر قسمتی از مرز دریای امپراتوری سریویجایا بوند. پس از سقوط امپراتوری سریویجایا، امپراتوری ماجاپاهیت بر بیشتر شبه جزیره مالایا و مجمع الجزایر مالایا تسلط گرفت. دین اسلام نیز در قرن چهاردم در بین مالایی ها گسترش یافت. در اوایل قرن پانزدهم سلطان اسکندر شاه که شاه فراری پادشاهی سابق سنگاپور بود، سلطنت مالاکا، که اغلب به عنوان اولین ایالت مستقل در منطقه شناخته می شود را تاسیس کرد. مالاکا مرکز تجاری مهمی در آن زمان به حساب می آمد و تجارت سراسر منطقه را به خود جذب کرد. ناوگان هلندی ها در جنگی برابر نیروی دریایی پرتغالی ها که به عنوان قسمتی از جنگ بین هلند و پرتغال به حساب می آید در سال 1606 پیروز شدند و کنترل مالاکا را به دست گرفت. در سال 1511، مالاکا تحت سلطه پرتغالی ها بود که بعد از آن توسط هلندی ها در سال 1641 گرفته شد. در سال 1786 زمانیکه شاه ایالت کداح جزیره پنانگ را به کمپانی هند شرقی بریتانا اجاره داد، باعث حضور امپراتوری بریتانیا در مالایا شد. بریتانیایی ها در سال 1819 شهر سنگاپور را گرفتند و در سال 1824 بر اساس پیمان هلند و انگلیس کنترل مالاکا، سنگاپور و جزیره لابوآن را که آنها به عنوان مستعمره پادشاهی تنگه اسکان تاسیس کرده بودند را نیز به دست گرفتند. در قرن بیستم ایالات های پنانگ، سِلانگور، پِراک و نگاری سمبیلان که با هم به عنوان ایالات فدراتیو مالایی شناخته می شدند، ساکنینی بریتانیایی داشتند که به حکام مالایا مشاوره می دادند. حکام نیز بر اساس پیمان ملزم به تسلیم در برابر آنان بودند. پنج ایالت باقیمانده در این شبه جزیره که به عنوان ایالات غیر فدراتیو مالایی شناخته می شوند درحالیکه مستقیماً تحت سلطه بریتانیا نیستند نیز به نوبه خود در قرن بیستم مشاورهای بریتانیایی را پذیرفتند. توسعه در شبه جزیره و جزیره بورنئو به طور کلی تا قرن نوزدهم از هم جدا بودند. همچنین تحت حکومت بریتانیا مهاجرت چینی ها و هندی ها به عنوان کارگر مورد تشویق قرار گرفت. 
در جنگ جهانی دوم ارتش ژاپنی ها به مالایا، شمال جزیره بورنئو، ساراواک و سنگاپور حمله کرده و آنجا را اشغال کردند. در طی این زمان تنش های قومی افزایش یافت و ناسیونالیسم رشد کرد. حمایت مردمی برای استقلال پس از فتح دوباره مالایا توسط نیروهای متفقین افزایش یافت. پس از جنگ، برنامه یکپارچگی اداره مالایا تحت یک مستعمره پادشاهی توسط بریتانیا به نام اتحادیه مالایا با مخالفت شدید از سوی مالایی ها که از ضعف عملکرد حکام مالایی و اعطای شهروندی به نژاد چینی ناراضی بودند، رو به رو شد. اتحادیه مالایا که در سال 1946 تاسیس شد و شامل تمام اموال بریتانیا در شبه جزیره مالایا به جز سنگاپور می شد در سال 1984 منحل گردید و با فدراسیون کالایا جایگزین شد. این امر باعث حفظ خود مختاری حاکمان مالایی ایالات تحت الحمایه بریتانیا در آن گشت. در طی این زمان شورشیان که اغلب چینی بودند تحت حزب کمونیست مالایا عملیات چریکی خود را برای مجبور ساختن بریتانیا به خروج از مالایا انجام دادند. دوره اضطراری مالایی ها از سال 1948 تا 1960 به طول انجامید و شامل مبارزات ضد شورشی طولانی از سوی نیروهای کشورهای مشترک المنافع در مالایا بود. بالاخره در تاریخ 31 ماه اوت سال 1963 که به عنوان روز استقلال مالزی شناخته می شود، مالایا به استقلال رسید، هرچند که فدراسیون تا تاریخ 16 سپتامبر به منظور برسی سازمان ملل برای حمایت از فدراسیون در صباح و ساراواک به طول انجامید. در نتیجه در این تاریخ فدراسیون جدیدی به نام مالزی متشکل از مالزی، سنگاپور و ایالت های شرقی یعنی صباح و ساراواک تشکیل شد. پس از این اتفاق فلیپین و اندونزی تمام روابط دیپلماتیک خود را با این فدراسیون قطع کردند چراکه معتقد بودند برخی از این بخش ها متعلق به آنان بوده است. درنهایت در سال 1966 طی پیمان صلحی که بین آنان منعقد شد اوضاع آرام گشت. در سال 1965 نیز سنگاپور از فدراسیون جدا شد و به کشوری مستقل تبدیل شد.
تنها تنش مهم دیده شده در این کشور، از زمان استقلال آن تا کنون، شورشهای نژادی ۱۳مه سال ۱۹۶۹ در آستانه مبارزه انتخاباتی، بر سر درگیری های نژادی بوده ‌است. با این حال، مالزی الگویی از هماهنگی نژادی شمرده می ‌شود.
سازمان حکومتی در مالزی نسبتاً الگوبرداری از سازمان پارلمانی سیستم وست مینیستر، یا به عبارتی میراث حکومت استعمار بریتانیا است. اما در عمل، بیشتر قدرت در شاخه اجرایی دولت متمرکز می‌ باشد تا بخش مقننه آن، و قوه قضائیه در اثر حملات مداوم دولت در دوره مهاتیر تضعیف شده ‌است. از زمان کسب استقلال در سال ۱۹۵۷، مالزی توسط یک ائتلاف چند نژادی تحت عنوان ناسیونال باریسان که قبلاً یک اتحاد بود، اداره شده ‌است.
مجلس مالزی شامل یک مجلس نمایندگان به نام خانه ملت و یک مجلس سنا به نام خانه کشور می ‌باشد. انتخابات پارلمانی مالزی دست کم هر ۵ سال یکبار برگزار می ‌شود. قدرت اجرایی نیز در اختیار کابینه مالزی (هیئت دولت) به ریاست نخست وزیر است و کابینه از میان اعضای دو مجلس انتخاب می ‌گردد و مسئول اداره آن مرجع نیز می ‌باشد. 
بین دهه 1980 تا 1990 کشور مالزی با رهبری دکتر مهاتر محمد تون رشد اقتصادی چشمگیری داشت. از این دوره به عنوان انتقال از اقتصاد مبتنی بر کشاورزی به اقتصاد سازندگی و صنعت محور در حوزه هایی همچون کامپیوتر و وسایل الکترونیکی برای عرضه به مشتری، یاد می شود. در طی این دوره چهره فیزیکی مالزی نیز با ایجاد پرژه های کلان و متعدد تغییر یافت. به طور مثال می توان از برج های دوقلوی پتروناس، فرودگاه بین المللی، ساختمان گردان سپانگ، ابر تونل چند رسانه ای (MSC)، پوتراجاوا و چندین پروژه دیگر نام برد. 
در اواخر دهه 1990، اوضاع مالزی به علت بحران مالی در آسیا و همچنین نا آرامی های سیاسی به علت برکناری نخست وزیر وقت متزلزل شد.  
 

تعطیلات رسمی و مذهبی مالزی

مالزی شاهد تعداد زیادی از تعطیلات و جشن های مختلف در طول سال می باشد که برخی از آنها به صورت رسمی توسط دولت فدراسیون به عنوان تعطیلات عمومی شناخته شده اند و برخی دیگر فقط در ایالت های خاص دیده می شوند. یکی از مهمترین تعطیلات ملی این کشور روز استقلال یا فدراسیون در 31 ماه اوت می باشد که به آن هاری مِردِکا می گویند و به مناسبت بزرگداشت استقلال این کشور آن را جشن می گیرند. روز مالزی نیز در 16 سپتامبر به مناسبت یادبود تاسیس این کشور در سال 1957 است. روز اول ماه مه به مناسب روز کارگر و تولد پادشاه در هفته اول ماه ژوئن هم از دیگر تعطیلات رسمی در مالزی هستند. 
مسلمانان مالزی تعطیلات اسلامی در این کشور را که در تقویم رسمی نیز ثبت گردیده اند جشن می گیرند. این تعطیلات شامل عید فطر، عید قربان (هاری رایاً عیدالاضحی)، اول ماه محرم به مناسبت شروع سال جدید اسلامی و میلاد حضرت رسول می باشند. چینی های مالزیایی هم سال جدید چینی که از تعطیلات رسمی این کشور است و دیگر جشن هایی که مربوط به اتقادات چینی ها می باشند را جشن می گیرند. هندوها نیز جشن دیپاوالی (دیوالی)، یا جشن نور را برگزار می کنند که این روز جزو تعطیلات مذهبی می باشد و تایپوسام جشن دیگری است که با حضور تمامی هندوها در معبد غارهای بتو برگزار می شود. مالزییایی های مسیحی هم تمام مناسبت های مربوط به دین مسیحیت که در دیگر نقاط دنیا جشن گرفته می شود را به جا می آورند که مشهورترینشان کریسمس و عید پاک است. روز کریسمس نیز در تقویم رسمی تعطیل می باشد.
 

تور مالزی میچکا - آژانس مسافرتی میچکا 

این کشور در جنوب شرق آسیا واقع شده و شامل دو بخش مالزی غربی (peninsular) مشتمل بر 11 ایالت به انضمام کوالالامپور و بخش شرقی که شامل ایالات صباح و ساراواک و یک جزیره کوچک به نام لابوان در خارج از جزیره صباح می باشد. مالزی به معنای مجمع الجزایر ملایو می باشد. پایتخت این کشور شهر کوآلالامپور می باشد .

 تور مالزی میچکا - آژانس مسافرتی میچکا

نمائی از شهر کوآلالامپور

تایلند در شمال و سنگاپور در جنوب همسایگان این کشور به شمار می آیند. دو ایالت شرقی مالزی هم با جزیره کالیمانتان اندونزی هم مرز هستند. این کشور 329758 کیلومتر مربع وسعت جغرافیایی دارد. مالزی در نزدیکی خط استوا قرار دارد و دارای آب و هوای استوایی، گرم و مرطوب است.

تور مالزی میچکا - آژانس مسافرتی میچکا 

میانگین درجه دما در مالزی بین 21 تا 32 درجه سانتیگراد می باشد. میزان بارش در این کشور استوایی حدود 250 الی 400 میلی‌متر در سال است. این کشور به لحاظ منابع طبیعی، بسیار غنی بوده و رتبه بالایی در تولید کائوچو، الوار، قلع و روغن نخل دارد.

 تور مالزی میچکا - آژانس مسافرتی میچکا

یکی از صادرات مهم  مالزی روغن نخل می باشد

جمعیت مالزی براساس آخرین آمار حدود 30 میلیون نفر می باشد. افراد زیر 15 سال در این کشور 33 درصد، بین 15 تا 65 سال، 62 درصد و بالای 65 سال، 5 درصد تركيب جمعيت اين كشور را تشكيل مي دهند. میزان رشد جمعیت در این کشور74/1  درصد است. این کشور دارای تنوع قومی و نژادی است. در ایام قدیم سه گروه از مردم مالزی در شبه جزیره مالایا زندگی می کردند. گروه نخست جنگل نشینان بودند که به آنها اورانگ اصلی (orang asli) می گفتند که عمدتا شکارچی بودند. گروه دوم مردم ساحلی شبه جزیره یا اورانگ لائوت (orang laut) نامیده می شدند و بالاخره گروه سوم که غالباً ماهيگیر و کشاورز بودند. چینی ها و هندی ها دو نژاد خارجی بودند که در سده های 1800 و 1900 میلادی وارد مالزی شده بودند که با هدف کار در معادن قلع و تجارت و کار در مزارع کائوچو به این منطقه آمده بودند.

تور مالزی میچکا - آژانس مسافرتی میچکا 

پل لانگ کاوی روی جنگل های بارانی کانوپی مالزی

در حال حاضر حدود 4/50 درصد از جمعیت مالزی را ملایوها، 23 درصد چینی تبارها، 7 درصد هندیها و 11   درصد بومیان مالزی و مابقی هم اقوام دیگر تشكيل مي دهند. نژاد ملایو بر حکومت و نیروهای مسلح سیطره دارد در حالیکه گفته می شود 70 درصد اقتصاد مالزی در دست چینی تبارهاست. هندی تبارها هم غالباً در بخشهای آموزش و خدمات فعالیت می نمایند. زبان ملایو (باهاسا ملایو) زبان رسمی کشور مالزی است. زبان انگلیسی نیز در این کشور رایج می باشد. چینی تبارها به گویش چینی و هندی تبارها نیز به زبان هند جنوبی (تامیلی) تکلم می کنند.

تور مالزی میچکا - آژانس مسافرتی میچکا 

بازارچه های محلی مالزی

اسلام در مالزي:

 

مسجد عبودیا یکی از مساجد تاریخی شناخته شده کوآلاکانگسار مالزی

دین رسمی مالزی اسلام می باشد. البته در قانون اساسی مالزی بر آزادی مذاهب تأکید شده است. نام نژاد ملایو با دین اسلام، چینی با بودیسم و کنفوسیوئیسم و هندی با هندوئیسم همراه می باشد.

تور مالزی میچکا - آژانس مسافرتی میچکا 

پوترا مسجد در پوتراجایا مالزی

4/60 درصد مردم این کشور مسلمان، 2/19 درصد بودایی، 3/6 درصد کنفوسیوس و تائوئیزم ، 1/9 درصد نیز هندو و 1/9 درصد را مسیحیان تشکیل می دهند. مساجد، کلیساها و معابد هندوها و بودائیان در کنار هم در مناطق شهری بنا شده اند. بنابراین تساهل و تسامح مذهبی در بین پیروان ادیان مختلف در مالزی وجود دارد. پادشاه بالاترین مقام اسلامی در مالزی است و شورای ملی امور اسلامی در کنار مرکز اسلامی مالزی و برخی ارگانهای کوچکتر ديگر مسائل مربوط به مسلمانان و مساجد را حل و فصل مي كنند. تشکیلات رسمی اسلامی در دفتر نخست وزیر متمرکز می باشد و امور مربوط به ائمه جماعات و مساجد را کنترل می نماید. مسلمانان مالزی پیرو مذهب شافعی هستند. توجه به دعا و عرفان نیز اصالت خاصی به مردم مسلمان مالزی بخصوص در شمال کشور بخشیده است.

 تور مالزی میچکا - آژانس مسافرتی میچکا

مسجد جامع یا جامیک کوالالامپور از کهن ترین مساجد مالزی و قدیمی‌ترین مسجد کوالالامپور و یکی از اصلی‌ترین شاخصهای هویت اسلامی مردم این کشور محسوب مي شود. مسجد جامیک در 1907 احداث گردیده است

اسلام بعنوان دين مورد اعتقاد مالايوها و بخشي ديگر از اقوام كشور، وجهه غالب فرهنگي و جلوه اجتماعي آن كشور را فرا گرفته و در مظاهر گوناگون حياط اجتماعي و ظواهر فرهنگي اهالي آن خودنمايي دارد از جمله مي توان به موارد ذيل اشاره نمود:

1)  رعايت حجاب  اسلامي توسط زنان مسلمان بسيار چشمگير و برجسته است و اين تنها حجاب نيست بلكه ساير شعاير اسلامي در زندگي خصوصي و خانوادگي افراد نفوذ عميق و فراگير خود را تثبيت نموده است.

2)  شعار اسلامي مربوط به تولدفرزند،ازدواج، طلاق و مرگ كاملا در جامعه اسلامي مالزي حاكم است.

3) جايگاه برجسته اجتماعي علماي ديني،سادات، معلمان مذهبي و حجاج در ميان اقشار مختلف مردم، جلوه ديگري از دين مداري مردم اين سرزمين مي باشد.

4) حساسيت نسبت به سرنوشت ساير مسلمانان جلوه ديگر از فرهنگ اسلامي و نفوذ اسلام در ميان مردم اين كشور است. اين كشور عضو فعال سازمان كنفرانس اسلامي مي باشد.

تور مالزی میچکا - آژانس مسافرتی میچکا 

یکی از مساجد زیبای مالزی که در جنب ساحل و در دریا بنا شده است

سازمان حج مالزی

سازمان حج مالزی موسوم به "تابونگ حاجی" متولی اصلی اعزام زائران مالزیایی به بیت الله الحرام است، با این حال این سازمان در ارتباط با حج عمدتا در حد یک سازمان هماهنگ کننده ظاهر می شود تا یک سازمان دینی با ماموریت خاص.

مديريت عامل حج و زيارت و هيأت رئيسه مؤسسه تابونگ حاجی  بعنوان يك مؤسسه توسعه اقتصادي ملي ، مشغول فعاليت ميباشد. هدف اين مؤسسه بكارگيري يك سياست اقتصاد اسلامي است كه از يك طرف از تجمع ثروت و نقدينگي بين مردم جلوگيري كرده و از طرف ديگر بتواند داوطلبان انجام فريضه حج را به مكه اعزام نمايد ؛ بنحوی كه زائران دچار مضيقه مالي نشده و پس از بازگشت از اين سفر الهی ، در تنگنا قرار نگيرند.
فعاليتهای سرمايه گذاری در مؤسسه تابونگ حاجی ، انواع مختلفی را از قبيل بازرگانی، صنعتی و كشاورزی شامل ميشود. از آنجايی كه اين سرمايه گذاريها به روش «اقتصادِ مدرن» برنامه ريزی مي شود، توانسته است بازدهی خوبی به همراه داشته باشد.

در حال حاضر این مؤسسه داراي 40 ساختمان در سرتاسر كشور است كه يكی از آنها در جده ميباشد.
1 ـ ساختمان مركزی جديد:

تور مالزی میچکا - آژانس مسافرتی میچکا 


ساختمان جديد تابونگ حاجي با 38 طبقه، آسمان خراشي است كه در يالان تون رازك در كوالالامپور قرار گرفته است. ساختمان بر پنج پايه كه الگويي از اسلام است، بنا شده. اين ساختمان بصورت مدوّر ساخته شده و بتون های آن از لحاظ معماری بسيار زيبا و نمونه است. هزينه آن بالغ بر 109 ميليون دلار ميباشد كه تماماً از منافع سود مؤسسه پرداخت شده است. اين ساختمان به سبك مدرن ساخته شده و داراي سالنهاي وسيع ، آمفی تئاتر و رستوران مجهّز به سيستمهای  جديد ميباشد و همچنين يك پاركينگ 7 طبقه و نيز نمازخانه ای بسيار زيبا جزء اين مجموعه ميباشد.
2 ـ مجموعه زائران در كلاناجايا:
در سال 1982 به منظور ارائه خدمات بيشتر و بهتر به زائران، مجموعه زائران در كلاناجايا ساخته شد. اين مجموعه 13 ميليون دلار هزينه دربرداشته و مجهز به سالن هاي مختلف مسجد، غذاخوری، اطاقهای سمينار و پاركينگ چند طبقه است. هدف اصلي از ساخت اين مجموعه، ايجاد محل تجمعي به صورت آسايشگاه براي زائران است تا فرصتهای قبل از عزيمت را در آنجا بسر برند. همچنين كسانی كه قصد مسافرت به خارج از كشور را دارند از آن استفاده ميكنند. دولت نيز براي سمينارها، مراسم مختلف و جشنهای عروسی آن را اجاره ميكند و از اين طريق نيز منبع درآمدی براي تابونگ حاجی است.

 

یک میلیون مالزیایی در صف اعزام به حج

تور مالزی میچکا - آژانس مسافرتی میچکا 

 یک میلیون مسلمان این کشور به در صف اعزام به حج هستند. صف طولانی متقاضیان اعزام به حج در این کشور در حالی است که مالزی در ایام حج هر سال تنها قادر به اعزام 28 هزار زائر می باشد.از این تعداد متقاضی اعزام به حج، بیش از 14 هزار نفر بالای 75 سال سن دارند.

مسلمانان مالزی علاقه زیادی به رفتن به مکه و زیارت خانه خدا دارند و عموما پس از ازدواج، رفتن به حج و زیارت خانه خدا دومین آرزوی هر جوان مسلمان مالزیایی محسوب می شود. بسیاری از مسلمانان مالزی همچنین از مرخصی ها طولانی برای رفتن به مکه و مدینه (حج عمره) استفاده می کنند.

 

اوضاع سياسي مالزی

مالزی داراي نظام سلطنتی مشروطه است که با الهام از سیستم حکومت پارلمانی انگلیس پایه گذاری شده و در بدنه حکومتی آن نیز از سیستمهای فدرال استفاده شده است. پادشاه مالزی در رأس حکومت قرار دارد و دارای اختیارات و وظایف تشریفاتی است و از بین خانواده سلاطین 9 ایالت مالزی بصورت دوره ای و به مدت پنج سال انتخاب می شود.

تور مالزی میچکا - آژانس مسافرتی میچکا 

دفتر نمایندگان پارلمان مالزی در پوتراجایا

قدرت اجرایی در مالزی در اختیار نخست وزیر است که براساس انتخابات مجلس نمایندگان فدرال انتخاب و تعیین می شوند. رئیس حزبی که اکثریت کرسیهای مجلس را به خود اختصاص دهد، بعنوان نخست وزیر معرفی مي شود. 14 حزب سیاسی مالزی تحت عنوان جبهه اتحاد ملی و در رأس آن حزب آمنو از ابتدای استقلال مالزی تاکنون قدرت را در دست داشته است.

سیستم پارلمانی مالزی متشكل از دو مجلس نمایندگان و سنا است. مجلس سنا دارای 70 سناتور می باشد. مجلس نمایندگان با داشتن 222 نماینده از طریق انتخابات سراسری برای یک دوره پنج ساله فعالیت می کند مگر اینکه انتخابات زودرس برگزار شود. حدود 40 حزب سیاسی در مالزی فعالیت می کنندکه قویترین آنها حزب آمنو می باشد . حزب آمنو در سال 1946 تأسیس شد. حزب اسلامی پاس نیز پس از حزب آمنو بیشترین نفوذ را در بین مسلمانان دارا مي باشد.

 

اوضاع اقتصادي

تور مالزی میچکا - آژانس مسافرتی میچکا 

برج های دوقلوی کوآلالامپور

توسعه و پیشرفت مالزی در بخشهای صنعتی و خدمات به خاطر اجرای برنامه های موفق اقتصادی در این کشور   مي باشد. حدود 12 میلیون نفر نیروی کار در این کشور وجود دارد. حدود 2 میلیون نفر نیروی کار بصورت قانونی در این کشور مشغول هستند. گفته می شود حدود 500 هزار نفر نیروی کار غیرقانونی (عمدتاً از اندونزی) در مالزی حضور دارند.

مالزی حدود 4 میلیارد بشکه ذخیره نفتی دارد و 700 هزار بشکه در روز نفت تولید می کند. میزان ذخیره گازی مالزی حدود 5/2 تریلیون متر مکعب می باشد. واحد پول این کشور رینگیت می باشد.

 

روابط دو جانبه مالزی و جمهوری اسلامی ایران

تور مالزی میچکا - آژانس مسافرتی میچکا 

خیابان اصفهان در شهر کوآلالامپور

در بُعد سياسي، همكاريهاي دو جانبه و بين المللي دو كشور در گذشته روند مثبت و رو به رشدي را طي نمود و هيأتهايي بصورت متقابل بين دو كشور مبادله شده‌اند كه از وجوه مهم و قابل توجه بهبود و توسعه همكاريهاي دو جانبه به شمار مي رود.

تور مالزی میچکا - آژانس مسافرتی میچکا 

خیابان کوآلالامپور در اصفهان

 در ابتداي روي كار آمدن دولت جناب آقاي دكتر روحاني، دولت مالزي با اعزام دو هيأت عالي رتبه (دكتر ماهاتير و معاون نخست وزير) در مراسم تحليف، سيگنالي مبني بر التفات بيشتر به توسعه روابط با كشورمان را نشان داد ليكن در عمل تاكنون تحرك قابل ملاحظه‌اي را شاهد نبوديم.

در زمينه فرهنگي، روابط دو كشور مطلوب بوده كه در اين ارتباط حضور حدود 50 هزار ايراني در اين كشور، رفت و آمد هيأت‌هاي فرهنگي، حضور قريب به 50 تن از اساتيد ايراني در دانشگاههاي مهم مالزي، اشتغال به تحصيل تقریبی 5100 نفر از دانشجويان ايراني در سطوح مختلف در دانشگاههاي مالزي و... نكات قابل توجهي مي‌باشد. ضمناً دفاتر رايزني فرهنگي و رايزني علمي و همچنين دفاتر نمايندگي صدا و سيما، خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران و خبرگزاري مهر نيز در مالزي فعاليت مي‌كنند.

در بُعد اقتصادي، با توجه به تحريم‌هاي شوراي امنيت و حتي فراتر از آن تحريم‌هاي يكجانبه اعمال شده از سوي آمريكا و اتحاديه اروپا و متابعت دولت فعلي اين كشور از هر دو تحريم و همچنين موانع موجود در انتقال پول كه به توقف همكاريهاي بانكي انجاميده، مناسبات تجاري با مالزي دچار ركود شده و هم اكنون شاهد نوعي سكون در اجراي پروژه‌هاي سرمايه گذاري مشترك مي‌باشيم كه رضايت بخش نيست. در سال 2013 مبادلات تجاري طرفين كاهش داشته و به ميزان 071/1 ميليارد دلار رسيد.

 

 

 

 تور مالزی میچکا - آژانس مسافرتی میچکا

 
مالزی - تور مالزی - تور میچکا مالزی - آژانس مسافرتی میچکا - سفر - گردشگری- تاریخ مالزی - ادبیات مالزی - واحد پول مالزی- جمعیت مالزی - مالزی در یک نگاه - زبان مالزی - دین مالزی - مسلمانان مالزی - ویزا مالزی - تعطیلات رسمی مالزی - تعطیلات مذهبی مالزی - تاریخچه مالزی - موقعیت جغرافیایی مالزی - مالزی با میچکا - دانشگاه های مالزی - مالزیایی - مالایی -پایتخت مالزی - همه چیز درباره مالزی - تور ایرانگردی - تورهای گردشگری میچکا - تور لحظه آخری - تور لحظه آخری میچکا -

مالزی سفر گردشگری آژانس مسافرتی میچکا تور لحظه آخری تور مالزی تور میچکا مالزی تاریخ مالزی ادبیات مالزی واحد پول مالزی جمعیت مالزی مالزی در یک نگاه زبان مالزی دین مالزی مسلمانان مالزی ویزا مالزی تعطیلات رسمی مالزی تعطیلات مذهبی مالزی تاریخچه مالزی موقعیت جغرافیایی مالزی مالزی با میچکا دانشگاه های مالزی مالزیایی مالایی پایتخت مالزی همه چیز درباره مالزی تور ایرانگردی تورهای گردشگری میچکا تور لحظه آخری میچکا سخنرانی همزمان در مالزی گدرنامه برای سفر دورن کشور مالزی هزینه تور مالزی هزینه تهیه پوشاک در کشور مالزی هزینه رومینگ همراه اول در کشور مالزی هزینه رومینگ ایرانسل در کشور مالزی هزینه سرویس موبایل در مالزی هزینه تفریح و ورودیه ها در مالزی لیست اقلام غذایی ضروری در کشور مالزی هزینه تهیه بلیت الکترونیک در مالزی هزینه سفر به مالزی