فرودگاه زوارتنوتس ارمنستان


فرودگاه بین المللی زوارتنوتس

 

با وجود مسیر‌های جاده‌ای شهر ایروان، بیشتر گردشگران، سفر هوایی به این شهر را ترجیح می‌دهند و از این رو، فرودگاه بین‌المللی ایروان که با نام فرودگاه بین المللی زوارتنوتس خوانده می‌شود، مهم‌ترین فرودگاه کشور ارمنستان و پایگاه اصلی حمل و نقل بین‌المللی ایروان محسوب می‌شود. این فرودگاه پس از فرودگاه حیدر علی‌اف شهر باکو در جایگاه  دومین فرودگاه پرتردد منطقه قفقاز قرار دارد.

 

فرودگاه ایروان

 

فرودگاه دارای سه پایانه است که پایانه شماره ۱ از ابتدای تاسیس فرودگاه در سال ۱۹۷۱ میلادی آغاز به کار کرده و در سال ۲۰۱۱ فعالیت آن خاتمه یافته است. پایانه شماره ۲ نیز دارای دو ساختمان مجزا برای پروازهای ورودی و خروجی بوده و پایانه شماره ۳ نیز مختص پروازهای وی آی پی (VIP) است. پایانه شماره ۱ دارای ساختمانی دایره‌ای شکل است که برج کنترل در مرکز آن قرار دارد.

همچنین پارکینگ فرودگاه در زیر پلی قرار دارد که برای طبقه خروجی تعبیه شده است. به دلیل فضای کوچک و کم نور بخش پروازهای ورودی، کلیه پروازهای این بخش از سال ۲۰۰۶ به پایانه شماره ۲ انتقال یافته است. در پی این انتقال، سالن‌های دو پایانه ۱ و ۲ نیز از طریق پلی به یکدیگر متصل شده‌اند. در مجموع، پایانه شماره ۲ دارای ۲۱ میز پذیرش، ۹ در ورودی و ۲ تسمه نقاله در قسمت تحویل بار و گنجایش ۳/۵ میلیون مسافر در سال است. از جمله سایر امکانات فرودگاه می‌توان به فروشگاه‌ها، کافه‌ها و رستوران‌ها و ... اشاره کرد. همچنین طبق اعلام مقام‌های مسئول پایانه شماره ۱ کاملا ار رده خارج نشده و به دلیل معماری خاص بنا امکان ثبت آن به عنوان یک اثر ملی وجود دارد.

 

فرودگاه ایروان

 

موقعیت جغرافیایی و راه‌های دسترسی

فرودگاه بین المللی زوارتنوتس در ۱۲ کیلومتری غرب شهر ایروان قرار دارد. برای رفت و آمد به فرودگاه می‌توان از تاکسی استفاده کرد و به همین منظور تاکسی‌های بسیاری در محوطه فرودگاه آماده انتقال مسافران هستند. البته نکته قابل توجه این است که شرکت ایرو تاکسی (AeroTaxi) تنها تاکسی رسمی فرودگاه بوده و خدمات آن محدود به حوزه شهری است.

همچنین اتوبوس‌های شهری با شماره‌های ۲۰۱ (از چهارراه‌های سایات نووآ (Sayat-Nova) و خیابان ماشتوتس ( Mashtots) و شماره ۱۰۸ از مرکز شهر) مسافران را به فرودگاه و برعکس جابجا می‌کنند.

 

خطوط هوایی

فرودگاه بین المللی زوارتنوتس محل تردد پروازهای بسیاری از خطوط هوایی جهان و از جمله پروازهای عادی و چارتر شرکت‌های ایرانی است.

 

فرودگاه ایروان

 

پروازهای عادی

شرکت هوایی آسمان: تهران (فرودگاه امام)

شرکت هوایی نفت: فرودگاه اصفهان (پرواز فصلی)

شرکت هوایی ماهان: فرودگاه بین المللی مشهد، تهران (فرودگاه امام)

شرکت هوایی تابان: پروازهای فصلی فرودگاه‌های بین المللی تبریز و اصفهان

 

پروازهای چارتر

شرکت هوایی معراج: تهران (فرودگاه امام)

پروازهای کارگو

طبق لیست پروازهای فرودگاه، هیچ پرواز کارگو (باربری) از ایران وجود ندارد.