فرودگاه اینچئون کره جنوبی


فرودگاه بین المللی اینچئون 

 

فرودگاه بین‌المللی اینچئون، بزرگترین فرودگاه در کره جنوبی و جزو اولین فرودگاه‌های ساخته شده در پایتخت و یکی از بزرگ‌ترین و پررفت و آمدترین فرودگاه‌های جهان به شمار می‌رود و توانست برای بار دیگری عنوان دومین فرودگاه برتر جهان را به دست آورد. این فرودگاه در جزیره‌ای خارج از پایتخت کره جنوبی قرار دارد و مرکز خطوط هوائی Korean Air است. فرودگاه اینچئون در سال ۲۰۰۱ افتتاح شده و پرترددترین فرودگاه ۲۴ ساعته جهان است.  این فرودگاه که تحت مالکیت دولت کره جنوبی قرار دارد، از امکاناتی همچون زمین گلف، استخر آب گرم، اتاق خواب خصوصی، زمین اسکیت، یک باغ داخلی و نیز موزه فرهنگ کشور کره برخوردار است. 

 

Incheon International Airport 2-2.

 

این فرودگاه در ۴۸ کیلومتری غرب سئول، پایتخت کره جنوبی، واقع شده است و هاب اصلی خطوط هوایی Korean Air، Asiana Airlines،Jeju Air و Polar Air Cargo به شمار می‌رود.  فرودگاه اینچئون همچنین به عنوان مرکز ناوگان هوایی غیرنظامی و انتقال کالا در شرق آسیا می‌باشد که در حال حاضر از نظر میزان انتقال مسافر، هشتمین فرودگاه پر رفت و آمد آسیا و از نظر حجم جابجایی محموله، چهارمین فرودگاه شلوغ جهان محسوب می‌شود.

عملیات ساخت این فرودگاه در نوامبر سال ۱۹۹۲ آغاز شد. در ابتدا قرار بود طی سه مرحله ساخته شود ولی با توجه به افزایش تقاضا، این مراحل به تدریج افزایش یافت و سرانجام اینچئون پس از تکمیل در چهار مرحله و طی هشت سال، در مارس سال ۲۰۰۱ افتتاح شد. شش ماه زمان نیز به تست فرودگاه اختصاص داده شد. برج مراقبت این فرودگاه در مرکز فرودگاه واقع شده و در تمام ۲۴ ساعت شبانه روز فعال است. در مرتفع ترین نقطه برج یک عدد آنتن ویژه نصب تجهیزات مراقبت سطح فرودگاهی(ASDE) برای شناسایی تمامی هواپیماها و موانع احتمالی تا شعاع پنج کیلومتری برج نصب شده است. برج مراقبت فرودگاه اینچئون با مساحت ۱۷۹ متر مربعی خود، سومین برج مراقبت بزرگ جهان در سال ۲۰۱۱ بوده است .

 

 ده فرودگاه برتر جهان

 

جوایز

این فرودگاه تاکنون جوایز بسیاری کسب کرده است که از آن جمله می‌توان به این موارد اشاره کرد:

در ژانویه سال ۲۰۰۷ جایزه برترین فرودگاه جهان را از سوی GT Tested Award دریافت کرد.

موسسه معتبر اسکای ترکس (Sky trax) در سال ۲۰۰۹ به این فرودگاه امتیاز پنج ستاره‌ای کامل داد. این موسسه در سال ۲۰۱۰ بر پایه نظرسنجی از مشتری‌ها، اینچوئن را دومین فرودگاه برتر جهان نامید. در آن سال، رتبه اول به فرودگاه چانگی سنگاپور رسید.

در سال ۲۰۱۲ نیز مجدداً این فرودگاه توانست رتبه برترین فرودگاه جهان از دید اسکای ترکس را به دست آورد.

شورای بین‌المللی فرودگاه‌ها (ACI) اینچوئن را به مدت هفت سال (از ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۲) به عنوان یکی از برترین فرودگاه های جهان انتخاب کرد.

گفتنی است بلند شدن هواپیما در این فرودگاه فقط ۱۶ دقیقه و نشستن آن به باند نیز فقط ۱۲ دقیقه زمان می‌برد. این رقم بسیار بالاتر از استاندارد جهانی است چرا که پرواز از فرودگاه و نشستن در آن طبق استانداردهای تعریف شده، به ترتیب به ۶۰ و ۴۵ دقیقه زمان نیاز دارد. تاکنون هیچ حادثه جدی و یا رویداد منجر به مرگی در این فرودگاه ثبت نشده است.