سورئالترین مکان ها در دنیا


 

۲۷ مکان سورئال در دنیا که پیش از مرگ باید ببینید 

 

 

طبیعت، شگفتی‌های بی‌نظیری دارد که در گوشه و کنار دنیا پراکنده شده‌اند. در ادامه با چند مورد از آنها آشنا می‌شویم. با آژانس مسافرتی میچکا همراه باشید.

دنیای اطراف ما، شگفت‌انگیز و زیباست. گاهی در گوشه‌ای از این کره‌ی خاکی، عوامل طبیعی دست به دست هم می‌دهند و زیبایی بی‌بدیلی خلق می‌کنند که در جای دیگر دنیا مانند آن را نمی‌توان پیدا کرد. در این مقاله‌ی دنباله‌دار با ۲۷ مکان شگفت‌انگیز در دنیا آشنا می‌شویم که نمونه‌ی مشابه دیگری ندارند و انگار از دل رویاهای کودکی یا فیلم‌های تخیلی بیرون آمده‌اند.

۱. کوه‌های رنگارنگ Zhangye Danxia در چین

 

 

این منظره‌ی رنگارنگ و شگفت‌انگیز، در استان گانسو واقع شده‌ است. رنگ‌های غیرمعمول و متمایز این صخره‌ها، نتیجه‌ی انباشته شدن ماسه‌سنگ‌های قرمز و مواد معدنی مختلف است که در طی ۲۰۰ میلیون سال به این شکل درآمده‌اند. این منطقه گاهی با عنوان «کوهستان رنگین‌کمان» هم شناخته می‌شود؛ نامی که به درستی انتخاب شده و زیبایی‌های این نقطه از کره‌ی خاکی را به درستی وصف می‌کند. نام کوهستان رنگین‌کمان در فهرست برترین شگفتی‌های جغرافیایی هم به چشم می‌خورد؛ فهرستی که توسط نشنال جئوگرافی انتخاب شده است. پارکی که این کوهستان شگفت‌انگیز در آن واقع شده، مساحتی معادل ۳۰۰ تا ۵۱۰ کیلومترمربع دارد. آب، باد و سایر عوامل فرسایش دست به دست هم داده‌اند تا تپه‌های زیبا و اشکال انتزاعی در این کوهستان ایجاد شود.

 

۲. تاب بازی در آخر دنیا، اکوادور

 

 

در اکوادور، یک خانه‌ی درختی وجود دارد که مشرف به یک آتش‌فشان فعال ساخته شده است. این خانه‌ی درختی در ارتفاع ۲۶۰۰ متری از سطح دریا در منطقه‌ای واقع شده که به «آخر دنیا» شهرت دارد. در کنار این خانه‌ی درختی، درست لبه‌ی دره، یک تاب وجود دارد؛ تابی بی‌حفاظ که هر کسی شجاعت بازی کردن با آن را ندارد. اما اگر کسی بتواند این کار هیجان‌انگیز را انجام دهد، از تماشای زیباترین مناظر دنیا لذت خواهد برد. تاب بازی در آخر دنیا، تجربه‌ی شگفت‌انگیزی است که هیچ جای دیگر دنیا مشابه آن وجود ندارد. پس اگر به اندازه‌ی کافی شجاع و نترس هستید، این تاب‌بازی هیجان‌انگیز و استثنایی را امتحان کنید.

 

۳. گودال آبی بزرگ، بلیز

 

 

گودال آبی بزرگ در بلیز، در ۹۶ کیلومتری ساحل واقع شده و یک گودال دریایی بزرگ است که از گونه‌های منحصربه‌فردی از ماهی‌ها و حیوانات دریایی دیگر میزبانی می‌کند. این گودال آبی، با صخره‌های مرجانی احاطه شده و ۳۰۵ متر عرض و ۱۲۲ متر عمق دارد. این گودال به عنوان بزرگترین گودال آبی دنیا شناخته می‌شود. غواصی و شنا از ورزش‌های محبوب در این گودال هستند. با پرواز بر فراز این گودال نیز از تماشای آن لذت خواهید برد.

 

۴. مزارع لاله در هلند

 

 

همه‌ی ما کشور هلند را به عنوان سرزمین گل به خصوص لاله می‌شناسیم. این مزارع لاله، اکثرا خصوصی هستند و البته بسیاری از افراد آن را با کوکنهوف (Keukenhof) که با عنوان «باغ اروپا» هم شناخته می‌شود، اشتباه می‌گیرند. این مزارع بی‌انتها با رنگ‌های روشن و زیبا، چون فرشی رنگارنگ، جلوه‌ای دیگر به کشور زیبای هلند داده‌اند. بسیاری از هنرمندان این کشور، این مزارع گل را در آثار خود به تصور کشیده‌اند. تماشای این زیبایی وصف‌ناشدنی از نزدیک، لطف دیگری دارد. بهترین زمان برای دیدن این مزارع رنگارنگ، ماه آوریل است. بهترین مزارع لاله در شمال هلند هستند و فقط ۳۰ دقیقه با ماشین از آمستردام فاصله دارند.

 

۵. غار سون دونگ (Son Doong)، ویتنام

 

 

این غار در پارک ملی فونگ نها-که بانگ در استان کوانگ‌بن در کشور ویتنام قرار دارد و بزرگترین دهلیز آن بیش از ۵ کیلومتر طول، ۲۰۰ متر ارتفاع و ۱۵۰ متر عرض دارد. در واقع غار سون دونگ، بزرگ‌ترین غار دنیا است که ۲ تا ۵ میلیون سال پیش تشکیل شده است. این غار در سال ۱۹۹۱ توسط فردی محلی به‌نام هو-کان کشف شد. تا پیش از این، مردمان جنگل‌نشین منطقه به‌دلیل صدای سوت‌مانندی که در نتیجه جریان رود زیرزمینی از غار شنیده می‌شد از آن هراس داشتند. تعدادی از بلندترین استالاگمیت‌ (چکیده‌سنگ) های دنیا در این غار واقع شده‌اند. طول بعضی از آنها بیش از ۷۰ متر است.

 

۶. پارک ساحلی هیتاچی (Hitachi)، ژاپن

 

 

اگر این پارک را بهشت روی زمین بنامیم، بی‌راه نگفته‌ایم. این پارک در فصل بهار به یکی از زیباترین نقاط دنیا تبدیل می‌شود. گردشگران زیادی برای تماشای کوچولوهای چشم‌ آبی (Nemophila menziesii) از این پارک دیدن می‌کنند. کوچولوی چشم آبی، گیاهی یکساله است که گل‌های آبی و سفید زیبایی دارد. این پارک ۱۹۰ هکتاری در تمام طول سال پر از گل است. در هر فصل، انواع مختلف گل‌ها در آن می‌روید. اما این پارک بیشتر به خاطر منظره‌ی رویایی کوچولوهای چشم آبی شهرت دارد. منظره‌ای که شبیه آن را فقط در رویاهای کودکانه می‌توان دید.

 

۷. غار یخی مندنهال (Mendenhall)، آلاسکا

 

 

این غارهای یخی درست زیر یخچال مندنهال قرار گرفته‌اند. این یخچال ۱۹ کیلومتری، در دره‌ای به همین نام در جنوب شرقی آلاسکا واقع شده است. غارهای یخی داخل این یخچال قرار گرفته‌اند و متاسفانه به دلیل افزایش دمای زمین، در حال عقب‌نشینی هستند. سالانه هزاران گردشگر از این یخچال دیدن می‌کنند اما تعداد کمی از آنها این یخچال را از یک زاویه‌ی متفاوت می‌بینند: از داخل یخچال. این غارهای در حال آب شدن و ناپدید شدن هستند. بنابراین اگر دوست دارید این شگفتی طبیعت را از نزدیک ببینید باید زودتر اقدام کنید قبل از اینکه دیر شود.

 

۸. کوه رورایما (Roraima)، ونزوئلا

 

 

این کوه شگفت‌آور که قله‌ای صاف و پهناور دارد، یکی از قدیمی‌ترین اشکال جغرافیایی در زمین است. قدمت آن به دو میلیارد سال پیش بر می‌گردد. این کوه، الهام بخش سازندگان کارتون آپ (UP) برای خلق «آبشار بهشت» بوده است. قله‌ی ۳۱ کیلومترمربعی این کوه با صخره‌های ۴۰۰ متری محدود شده است. اولین بار کاشف انگلیسی، سر والتر رالی (Sir Walter Raleigh) در جریان سفر اکتشافی خود در سال ۱۵۹۵، ویژگی‌های این کوه را شرح داد.

 

۹. منطقه‌ی باستانی کاپادوچیا (Cappadocia)، ترکیه

 

 

این منطقه یکی از مقاصد گردشگری محبوب در دنیا و مکانی فوق‌العاده برای بالون‌سواری است. علاوه بر اشکال طبیعی منحصربه‌فرد در صخره‌های این منطقه، ویژگی‌های فرهنگی و تاریخی متعدد باعث جلب توجه گردشگران به این منطقه شده است. اهالی روستاهای قلب منطقه‌ی کاپادوچیا، خانه‌ها و کلیساهای خود را در همین صخره‌های رسوبی و بازمانده‌های آتش‌فشانی ساخته‌اند.

 

۱۰. دریای ستاره‌ها، جزیره‌ی وادهو (Vaadhoo)، مالدیو

 

 

این دریای شگفت‌انگیز مانند آینه‌ای است که تصویر آسمان پرستاره را منعکس می‌کند. موجودات شب‌تابی که در آب وجود دارند و در دل شب چون ستاره می‌درخشند، گونه‌ای از میکروب‌های دریایی هستند که فیتوپلانکتون نام دارند. شبیه منظره‌ی شگفت‌انگیز ساحل چشمک‌زن این دریا را فقط در فیلم‌های تخیلی می‌توانید ببینید. زمانی که سطح آب بر اثر حرکت دادن و مواج شدن با اکسیژن ترکیب می‌شود، میکرواورگانیسم‌های موجود در دریا نور آبی‌ رنگی از خود متصاعد می‌کنند و هم‌زمان با این تابش نور، سمی تولید می‌کنند که برای ماهی‌ها، سایر موجودات دریایی و حتی انسان، خطرناک است. بنابراین این مکان گرچه رویایی و شگفت‌انگیز است، خطراتی هم دارد. در واقع این تابش نور، نوعی واکنش دفاعی است. این میکرواورگانیسم‌ها حتی زمانی که توسط ماهی‌ها خورده می‌شوند، باز هم این نور آبی را متصاعد می‌کنند.

 

۱۱. آبشار ویکتوریا، مرز زیمبابوه و زامیبا

 

 

این آبشار در مرز بین زیمبابوه و زامیبا قرار گرفته و عریض‌ترین آبشار آفریقا است. یکی از مشهورترین بخش‌های این آبشار، استخر شیطان است؛ بسیاری از گردشگران ماجراجو شنا کردن در لبه‌ی آبشار را در این استخر طبیعی تجربه می‌کنند. این آبشار یکی از عجایب هفتگانه ی طبیعی دنیا است. این آبشار در مرز زامبیا و زیمبابوه واقع است و هر دو کشور در این ناحیه پارک‌های ملی ایجاد کرده‌اند تا از این طریق، حافظ منابع طبیعی و زیبایی‌های این شگفتی طبیعت باشند. علاوه بر بازدید از آبشار و پارک‌های ملی اطراف، گردشگران ماجراجو می‌توانند از بانجی جامپینگ و پرش از پل آبشار ویکتوریا و قایق‌رانی در تنگه‌ها لذت ببرند. آبشار ویکتوریا یکی از معدود مناطقی در دنیا است که در آن می‌توانید پدیده‌ی ماه‌کمان را مشاهده کنید. پدیده‌ی ماه‌کمان نتیجه‌ی انعکاس نور ماه در آب است. درست مثل رنگین‌کمان که در نور آفتاب تشکیل می‌شود.

 

۱۲. ترول‌تونگا (Trolltunga)، نروژ

 

 

ترول‌تونگا، صخره‌ای است که به صورت افقی از کوه بیرون آمده و در بالای اسکیه‌گه‌دال «Skjeggedal» در منطقه‌ای بنام اُدا در نروژ قرار دارد. ارتفاع این صخره در حدود ۷۰۰ متر است. گردشگران و کوه‌نوردان از اواسط ژوئن تا اواسط سپتامبر می‌توانند از این صخره بازدید کنند. برای اینکه به طبیعت آسیبی نرسد، هیچ نرده‌ی محافظی در لبه‌های این صخره قرار نگرفته است. البته چندین قلاب فلزی برای کمک به بالا رفتن گردشگران وجود دارد. تنها یک مورد مرگ بر اثر سقوط در این مکان ثبت شده است. این صخره مشرف به دره‌های منطقه‌ی Hardanger قرار دارد و زمانی که بر فراز آن قرار بگیرید می‌توانید زیباترین چشم‌اندازهای دنیا را تماشا کنید.

 

۱۳. ساحل وایت‌هاون (Whitehaven)، جزیره‌ی وایت‌ساندی (Whitsunday)، استرالیا

 

 

این ساحل زیبا به خاطر شن‌های سفیدرنگ و آب کریستالی روشن شهرت دارد. این ساحل ۷ کیلومتری از طریق قایق، هواپیمای آب‌نشین و هلی‌کوپتر قابل دسترسی است. سیگار کشیدن و ورود سگ به این ساحل ممنوع است. شن‌های این ساحل از ۹۸ درصد سیلیس خالص تشکیل شده‌اند و همین موجب رنگ روشن و زیبای ساحل شده است. صخره‌های اطراف این منطقه، از این جنس نیستند از این رو محققان به نتیجه رسیده‌اند که این شن‌ها در طی میلیون‌ها سال با جریان آب از مناطق دیگر به این ساحل منتقل شده‌اند.  

 

۱۴. گرند کنیون (Grand Canyon)، آریزونا

 

 

همه‌ی ما آوازه‌ی گرند کنیون را شنیده‌ایم و تصاویر زیبای آن را تحسین کرده‌ایم. هر چه از شگفتی‌ها و زیبایی‌های این دره‌ی باشکوه بگوییم کم است و حق مطلب را ادا نمی‌کند. گرند کنیون یکی دیگر از عجایب هفتگانه‌ی طبیعی دنیا و یکی از عمیق‌ترین ژرف‌دره‌های روی زمین است که میانگین عمق آن حدود ۱/۶ کیلومتر و عرض آن ۱۶ کیلومتر است. این ژرف‌دره طی شش میلیون سال گذشته با گذر رود کلرادو از ژرف‌دره‌ی ۴۴۶ کیلومتری تشکیل شده است. از آن‌جایی که لایه‌های متعددی از صخره‌ها در جریان این فرسایش نمایان شده‌اند، دیواره‌های این ژرف‌دره ترکیبی از رنگ‌های قهوه‌ای، زرد، قرمز و خاکستری را به زیبایی به نمایش می‌گذارند. همان‌طور که خورشید در طول روز در سرتاسر آسمان حرکت می‌کند، میزان و زاویه‌ی تابش نور به صخره‌ها تغییر کرده و در هر ساعت از شبانه‌روز منظره‌ی زیبا و بی‌بدیل و ترکیبی تماشایی از رنگ‌ها را به نمایش می‌گذارد.

 

۱۵. غار مرمرین، شیلی

 

 

غار مرمرین که با نام‌های شاپل مرمرین یا کلیسای مرمرین هم شناخته می‌شود، در مرکز دریاچه‌ی General Carrera قرار گرفته‌ است و بر اثر عبور امواج دریا در ۶۰۰۰۰ سال گذشته، تشکیل شده است. این غار فقط از طریق قایق قابل دسترسی است. شرکت‌های توریستی داخلی، تورهای نیم‌ساعته برای بازدید از این غار شگفت‌آور، دارند.

 

۱۶. تونل عشق، اوکراین

 

 

این ریل قطار در تونلی از برگ‌های سبز و زیبا احاطه شده است. تونلی که با نام تونل عشق شناخته می‌شود و یکی از دیدنی‌های اوکراین و مقصدی محبوب برای عشاق اوکراینی است. این مسیر زیبا، رومانتیک و رویایی است. البته هنوز هم فعال است و روزی سه بار قطاری از آن عبور می‌کند تا به یک کارخانه، چوب برساند. حتما قبل از اینکه ذوق‌زده شوید و تند تند از لحظات عاشقانه‌ی ةان عکس بگیرید، در مورد ساعت عبور قطار اطمینان حاصل کنید تا عکس‌های نامزدی‌تان، آخرین عکس‌های عمرتان نباشد!

 

۱۷. سالاردو ییونی (Salar de Uyuni)، بولیوی

 

 

سالاردو ییونی بزرگترین کویر نمک دنیاست که در نزدیکی رشته‌کوه آند در جنوب غربی کشور بولیوی در آمریکای جنوبی واقع شده‌ است. این دشت پوشیده از نمک ۱۰۵۸۲ کیلومتر مربع وسعت دارد. در فصل‌های بارانی، این نمکزار به آینه‌ای بزرگ تبدیل می‌شود که تصویر آسمان آبی را بازتاب می‌دهد.

 

۱۸. آبگیر Enchanted Well، برزیل

 

 

این آبگیر در غارهای سنگ‌آهکی در نزدیکی پارک ملی Chapada Diamantina قرار دارد. عمق این آبگیر ۶۰ متر و عرض آن بیش از ۱۱۰ متر است. آب این آبگیر به قدری شفاف است که صخره‌های کف آن را می‌توان مشاهده کرد. سالانه ۷۰۰۰۰ گردشگر از این مکان بازدید می‌کنند. این غار به مدت سه سال از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۰ بسته بود و بازگشایی شد. به دلیل حساسیت اکوسیستم منطقه، تعداد گردشگران کنترل می‌شود و محدودیت دارد.

 

۱۹. آنتلوپ کنیون، آریزونا

 

 

حتما تصاویر زیبای چشم‌اندازهای آنتلوپ کنیون را دیده‌اید و از زیبایی و سحرانگیزی آن‌ها به وجد آمده‌اید. اشکال عجیب و منحصربه‌فرد این صخره‌ها که با تابش نور در ساعات مختلف روز تغییر رنگ می‌دهند و نوری که از شکاف این صخره‌ها به داخل می‌تابد و زیباترین نورپردازی دنیا را به نمایش می‌گذارد، از زیباترین و فراموش‌نشدنی‌ترین مناظری هستند که ممکن است در طول زندگی خود شاهد باشید. این ژرف‌دره‌ی شگفت‌انگیز، در طول چندین هزار سال و بر اثر نیروهای بی‌امان باد و آب، ایجاد شده است. فرسایش بر اثر باد و آب، این ماسه‌سنگ‌ها را به آرامی تراشیده و شکل داده است و بافت‌ها و اشکال منحصربه‌فردی در آن‌ها ایجاد کرده است.

 

۲۰. غار فینگال (Fingal)،‌ اسکاتلند

 

 

این ساختارهای شگفت‌انگیز در نگاه اول، مصنوعی و دست‌ساز به نظر می‌رسند اما بر اثر جریان گدازه به وجود آمده‌اند. این غار دریایی شگفت‌انگیز از ستون‌های بازالتی شش‌ضلعی متصل به هم روی یک جریان آتشفشانی قدیمی، تشکیل شده است. این غار به دلیل شکل ظاهری منحصربه‌فرد و انعکاس جالب صدا، در دنیا شناخته شده است. به دلیل اندازه‌ی بزرگ و سقف‌های طاقی‌شکل، صداها به شکل وهم‌آوری در این غار انعکاس می‌یابند. برای دسترسی به این غار باید از تورهای کروز محلی استفاده کنید. ساختار این غار تا حدودی شبیه به گذرگاه جاینت در ایرلند شمالی است.

 

۲۱. گودال تو سوآ اوشن (To Sua Ocean)، ساموآ

 

 

معنای نام این گودال یا استخر طبیعی «گودالی بزرگ برای شنا کردن» است؛ نامی که به خوبی این گودال را توصیف می‌کند. برای ورود به این استخر طبیعی باید ۳۰ متر پایین بروید. این استخر طبیعی دیدنی و نفس‌گیر که بر اثر فعالیت یک آتشفشان سپری ایجاد شده است، یک نردبان برای پایین رفتن گردشگران دارد. باغ‌های سرسبز، اطراف آن را احاطه کرده‌اند و موجودات دریایی متعددی از قبیل انواع ماهی و خرچنگ در آن زندگی می‌کنند. این استخر عمق زیادی ندارد. این گودال به اقیانوس راه دارد و از آن تغذیه می‌شود.

 

۲۲. جنگل بامبو، کیوتو

 

 

یکی از زیباترین درختستان‌های ژاپن، جنگل بامبو در آراشیامای ژاپن است. این منطقه جایی برای استراحت امپراطور بوده و بعدها کاخ‌های این منطقه به معابد بودایی تبدیل شده‌اند. امروزه گردشگران برای تماشای این معبدها و جنگل دیدنی و شگفت‌انگیز بامبو به این منطقه سفر می‌کنند. یک مسیر پیاده‌روی عالی در میان پیچ و خم‌های این جنگل ساخته شده است. با عبور از این مسیر زیبا، از تماشای منظره‌ی شگفت‌انگیز بامبوها و شنیدن صدای باد که در میان درختان می‌پیچد، لذت خواهید برد. مسیر سه لاینی جنگل بامبو، مکانی محبوب برای پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری است.

 

۲۳. غار کرم شب‌تاب، نیوزلند

 

 

این محدوده‌ی خاص در غار وایتومو (Waitomo) واقع شده و جایی است که در آن کرم‌های شب‌تاب، منظره‌ای شبیه آسمان پرستاره را روی دیوارهای غار ایجاد می‌کنند. شهرت این غار به خاطر تعداد زیاد کرم‌های شب‌تابی است که در آن زندگی می‌کنند. در تاریکی غار، نورهای سبز و زرد تولید شده توسط این کرم‌های شب‌تاب، سقف غار را به منظره‌ای شگفت‌انگیز تبدیل می‌کند؛ گویی که کهکشانی از ستارگان چشمک‌زن در مقابل شما به رقص درآمده است. این غار اولین بار در سال ۱۸۸۷ کشف شد و از سال ۱۸۸۹ برای بازدید عموم افتتاح شد. این گونه از کرم شب‌تاب فقط در نیوزیلند دیده می‌شود و تقریبا هم‌اندازه‌ی پشه است.

 

۲۴. پلکان هایکو (Haiku Stairs)، هاوایی

 

 

این مسیر پیاده‌گردی شیب‌دار، چون پلکانی رو به بهشت است. این پلکان که در رشته‌کوه Koʻolau واقع شده، از ۳۹۲۲ پله تشکیل شده است. ساخت این راه پله به عنوان یک پروژه‌ی فوق سری در سال ۱۹۴۲ میلادی توسط نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا آغاز شد. در سال‌های اخیر هزینه‌های زیادی برای بازسازی راه پله‌ی هایکو صورت گرفته اما ورودی آن همچنان به صورت رسمی بسته است و افرادی که برای صعود به آنجا می‌روند از راه های دیگری برای رسیدن به پله‌های هایکو استفاده می‌کنند.

 

۲۵. آتش‌فشان‌های کامچاتکا (Kamchatka)، روسیه

 

 

این مجموعه کوه‌های آتش‌فشانی در شبه‌جزیره‌ی کامچاتکا قرار دارند و ۱۹ تای آنها هنوز فعال هستند. بلندترین آنها Klyuchevskaya Sopkaنام دارد. بیش از ۳۰۰۰ آتشفشان در این شبه‌جزیره شناسایی شده است. بزرگترین آتش‌فشان در میان این آتشفشان‌ها، در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است؛ ارتفاع آن برابر با ۳۵۲۸ متر است. همچنین کلیوچوسکایا سوپکا با ۴۷۵۰ متر ارتفاع، بلندترین آتشفشان فعال کامچاتکا است.

 

۲۶. سنوت‌های شبه‌جزیره‌ی یوکاتان (Cenotes of Yucatán)، مکزیک

 

 

این گودال‌های طبیعی و شگفت‌انگیز در عصر یخبندان تشکیل شده‌اند. این گودال‌ها برای قوم مایا مقدس بودند و آنها بخشی از مراسم مذهبی و نذورات خود را در اطراف این گودال‌ها برپا می‌کردند. سنوت‌ها فرم‌های جغرافیایی هستند که معمولا در نواحی کم‌ارتفاع مثل جزیره‌ها و خطوط ساحلی پیدا می‌شوند. این گودال‌ها در حقیقت محل دسترسی به آب‌های زیرزمینی هستند. فقط در شبه‌جزیره‌ی یوکاتان مکزیک، بیش از ۶۰۰۰ سنوت مختلف شناسایی شده است. آب این گودال‌ها معمولا زلال و شفاف است چون عبور آب از دل زمین به تصفیه شدن آن منجر می‌شود. این سنوت‌ها یکی از شگفت‌آورترین و زیباترین پدیده‌های طبیعی هستند که گردشگران، غواصان و غارنوردان سراسر دنیا را به سوی زیبایی‌های و شگفتی‌های خود می‌کشانند.

 

۲۷. دریاچه‌های سه رنگ کلیموتو (Kelimutu)، جزیره‌ی فلورس (Flores)، اندونزی

 

 

کلیموتو آتش‌فشانی است که در جزیره‌ی فلورس اندونزی قرار دارد. این کوه آتش‌فشانی، سه دریاچه‌ دارد که رنگ‌‌های متمایزی دارند. رنگ این دریاچه‌ها به صورت دوره‌ای و غیرقابل پیش‌بینی به دلیل واکنش‌های شیمیایی دائما در حال تغییر است. بین ماه‌های ژانویه تا نوامبر ۲۰۱۶، رنگ این دریاچه‌ها شش بار تغییر کرد. غربی‌ترین دریاچه Tiwu Ata Bupu نام دارد و معمولا آبی‌رنگ است. دو دریاچه‌ی دیگر با یک دیواره از هم  جدا شده‌اند و معمولا سبز و قرمز هستند. امروزه این دریاچه‌ها به مقصد گردشگری محبوبی در اندونزی تبدیل شده‌اند.