سه کشور که با خودروی شخصی می توانیم به آنها سفر کنیم


سفر های زمینی برای علاقه مندان به سفر طولانی و سفر با خودرو می تواند یکی از جذاب ترین تجربه ها باشد ، اگر شما هم می خواهید بدانید با خودروی شخصی خود و یا قطار به کدام کشور ها می توانیدسفر کنید ، با میچکا در این مطلب همراه باشید.

ترکیه
ما به شما در سفر زمینی شهرهای توریستی شرق ترکیه را پیشنهاد می دهیم. البته در این سفر زمینی دیگر باید قید رسیدن به استانبول را بزنید چرا که از مرز ترکیه تا استانبول باید بالای ۲۹۵۰ کیلومتر رانندگی کنید. پیشنهاد ما برای سفر زمینی به ترکیه شهر توریستی ارزروم است که فاصله زیادی هم با مرز ایران ندارد. اما چطور باید به ارزروم سفر کرد؟

از چه مرزی برویم؟

معروف ترین مرز ایران- ترکیه مرز بازرگان است. اگر قصد سفر به شهرهای شمالی مانند ترابوزان، آنکارا، ارزروم و ازمیر داشته باشید مرز بازرگان مسیری ایده آل برای شما خواهدبود. البته به دلیل عبور نکردن اتوبوس از مرز رازی، اتوبوس هایی که از مسیر تبریز به قصد ورود به ترکیه را دارند از مرز بازرگان تردد می کنند. مرز بازرگان از تبریز ۲۹۰ کیلومتر فاصله دارد و جاده آن هم مناسب است.

در شهر بازرگان قبل از وارد شدن به گمرک می توانید باک خودرو را پر کنید. ساختمان پایانه مرزی به دلیل اینکه در ارتفاع بالاتری از شهر بازرگان است به خوبی ار دور مشخص است. موقع ورود برگه کاپوتاژ را به متصدی مربوطه نشان دهید و وارد گمرک شوید. توصیه همیشگی به مسافران این است که از قبول هرگونه بسته، محموله و باکس سیگار یا پیشنهاد انتقال مسافر به آن سوی مرز خودداری کنید.

در آن سوی مرز چه خبر است؟

جاده های مرز ایران تا ارزروم در چند سال گذشته یا لکه گیری های آسفالت جاده ها وضعیت بهتری پیدا کرده و این موضوع شایعاتی که جاده های آن سوی مرز را ناامن توصیف می کنند، رد می کند. شهر ارزروم بزرگ ترین شهر شرق ترکیه است. این شهر ۲۸۰ کیلومتر بعد از بازرگان و در راه آنکارا و استانبول قرار دارد. آب و هوای این شهر در زمستان سرد و برفی و تابستان خنک است.

متوسط دمای هوا در زمستان ۱۱- درجه است که گاهی تا ۳۰- درجه همراه با بارش برف سنگین هم می رسد. در ارتفاعات جنوب این شهر پیست اسکی مهشور پالان دوکن قرار دارد که امکانات مناسب اسکی در آن فراهم است. امکانات تله اسکی و اجاره لوازم اسکی و کلاس های آموزش اسکی در فصل زمستان رونق زیادی دارد. پیست اسکی ارزروم ۱۵کیلومتر طول دارد. کلمه ارزروم در زبان پارسی به معنی سرزمین رومیان است. جمعیت این شهر حدود ۴۰۰ هزار نفر است.

در شهر ارزروم به چه جاهایی سر بزنید؟

شهر ارزروم روی شیب تند چند تپه ساخته شده. شیب شهر برعکس تهران از جنوب به شمال است. در شهر ارزروم برعکس شهرهای کوچک ترکیه خبری از خیابان های سنگفرش نیست و همه خیابان ها آسفالت هستند. فروشگاه میگروس و کارفور در خیابان ایستگاه راه آهن شعبه دارند. خیابان اصلی شهر، خیابان جمهوریت با پهنای نه چندان زیاد است. دستبندها، گردنبندها، سنجاق های سینه، گل آویز و تسبیح ساخته شده از سنگ از صنایع دستی شهر ارزروم است. دانشگاه آتاتورک ارزروم با ۴۲ هزار دانشجو جزو بزرگ ترین دانشگاه های ترکیه است.

 

گرجستان

تفلیس پایتخت کشور گرجستان می باشد. گرجستان به دلیل همسایگی با ارمنستان و ترکیه و اذربایجان فرهنگ متنوعی را در دل خود جای داده است که این کشور را برای گردشگران جذاب ساخته است.

شهر تفلیس در حال تغییر کردن و مدرن شدن است ولی همچنان استایل خود را حفظ کرده است. شب های تفلیس بسیار خاطره انگیز می باشد و جوانان زیادی را در شب های تفلیس در خیابان ها خواهید دید. تفلیس شهر مدرن جدیدی است که به آرامی در حال معرفی خود به جهان می باشد. چیزی که در شهر تفلیس، توجه شما را به خود جلب خواهد کرد، خیابان ها و کوچه های دوست داشتنی این شهر می باشند. به همین دلیل به شهر تفلیس، پاریس اوراسیا می گویند. در این پست به معرفی کامل نحوه سفر به این شهر زیبا می پردازیم. با توجه به اینکه برای رسیدن به گرجستان باید از ارمنستان عبور کرد و فاصله زیادی از مرز بازرگان تا گرجستان نیست، هموطنان زیادی برای سفر به تفلیس (گرجستان) از راه زمینی استفاده می کنند. در حال حاضر سفر به گرجستان ویزا نمی خواد و می توانید با همراه داشتن گذرنامه خود به آسانی به این کشور سفر کنید. فاصله تهران تا تبریز حدود 850 کیلومتر، فاصله تبریز تا بازرگان نیز 290 کیلومتر می باشد.

مرز ترکیه

پس از رسیدن به مرز لازم است مسیر 380 کیلومتری بین بازرگان تا مرز واله گرجستان را طی کنید که اگر از کشور ترکیه عبور میکنین، به ترتیب باید از دوبایزید، ایقدیر، کارس و آرداهان عبور کنید. پس از رسیدن به آرداهان باید از شهرهای يوسف و ترك گوزي عبور کنین و از آنجا به سمت مرز سارپی برانید که طول مسیر بازرگان تا مرز سارپی گرجستان حدود 500 کیلومتر میباشد. زمانی که وارد خاک گرجستان شدین، شهرهای  واله و خاشوري برای رسیدن به تفليس سر راه شما قرار داره.

مرز ارمنستان

اگه قصد دارین از کشور ارمنستان به گرجستان سفر کنین، بعد از اینکه وارد خاک ارمنستان شدین از شهرهای مغري، گريس ، ايروان، دليجان و ساداخلو عبور میکنین، وارد خاک گرجستان میشین. از شهر مارنه اولي که بگذرین، به شهر تفليس، پایتخت گرجستان میرسین. واحد پول گرجستان لار بوده و بسته به شرایط بازار به ازای هر 100 دلار بین 164 تا 170 لار دریافت خواهید کرد .

 

ارمنستان

سفر به ارمنستان با اتوبوس شاید راحت ترین راه باشد ، با اجرایی شدن لغو روادید میان ایران و ارمنستان اتباع دو کشور نیازی به دریافت ویزا برای تردد نخواهند داشت و افراد می توانند 90 روز بدون ویزا در کشور مقصد اقامت داشته باشند. از تهران تا ایروان پایتخت ارمنستان با اتوبوس حدود 22 ساعت راه است. فاصله تهران تا جلفا (مرز ایران و ارمنستان) 796 کیلومتر و فاصله تهران تا شهر ایروان 1148 کیلومتر می باشد.

مسافت از تهران تا تبریز ۶۰۰ کیلومتر ، از تبریز تا جلفا ۱۳۰ کیلومتر، از جلفا تا سیه‌رود ۵۸ کیلومتر، از سیه رود تا مرز نوردوز  ۲۰ کیلومتر است. تبریز تا نوردوز حدودا دو ساعت نیم می باشد. فاصله ازمرز نوردوز تا ایروان ۴۰۰ کیلومتر می باشد ۶تا ۱۰ ساعت زمان می‌برد. هنگام سفر با اتوبوس وقتی به گمرک ارمنستان رسیدید، کلیه وسایل همراهتان را از اتوبوس برداشته و همراه خودتان به داخل ساختمان گمرک ببرید. از بانک ملی داخل گمرک فیش گرفته و با پرداخت مبلغ عوارض خروجی به میزان 25000 تومان، به ازای هر پاسپورت به شماره حساب سیبا ۲۱۱۰۱۰۰۲۵۰۰۰۹؛ رسید آن را دریافت کنید. کلیه وسایل خود به ماموران گمرک نشان داده و از گمرک عبور کنید.  فیش بانکی را ضمیمه پاسپورت نموده و جهت ثبت کامپیوتری و مهر خروجی به مامور نیروی انتظامی مستقر در محل تحویل دهید. پاسپورت خود را دریافت و از ساختمان خارج شده، با اتوبوس به سمت مرز و گمرک ارمنستان حرکت کنید. در مدت عبور اتوبوس از نقاط مرز مدارک خود را در دسترس قرار دهید تا از ایستگاه‌های مرزبانی و شناسایی ها سریعتر عبور کنید.

 

 

سفر گردشگری آژانس هواپیمایی , تور لحظه آخری , بلیط هواپیما چارتر ، تور ارزان , تور آسیا آژانس مسافرتی میچکا تور لحظه آخری تور ایران گردی ایرانگردی تورهای میچکا تورهای آژانس مسافرتی میچکا تور نوروزی تورهای نوروزی میچکا مسافرت تور زیارتی سفر هوایی سفر زمینی سفر با قطار آژانس هواپیمایی بلیط چارتر چارتری بلیط هواپیما چارتر