سفر ۳ روزه به جیپور، هند


سفر ۳ روزه به جیپور، هند

جیپور یا شهر صورتی، مرکز ایالت راجستان در هند است. این شهر یکی از شهرهای پر طرفدار هند در میان گردشگران است. با برنامه سفری منظم به این شهر، میچکا را همراهی کنید.

شاید بیشتر اطلاعاتی که ما از کشور هند داریم در زمینه‌ غذاها و فیلم‌های هندی باشد؛ اما در این کشور جاذبه‌های متعدد و بی‌نظیری وجود دارد. به خاطر تنوع بالای نژادی، فرهنگی، زبانی و مذهبی هند، سالانه گردشگران زیادی از سراسر دنیا قصد سفر به این کشور کهن می‌کنند. پیشنهاد می‌کنیم سفر خود به هند را با برنامه‌ی سفر پیش ببرید.

جیپور (Jaipur) معروف به شهر صورتی، از شهرهای تاریخی هند و مرکز ایالت راجستان است. شهر جیپور در شمال غربی کشور هند قرار دارد. این شهر ۳٫۱ میلیون نفر جمعیت دارد. شهر جیپور نخستین شهر دارای طرح شهری در هند بود. این شهر در فاصله ۲۶۵ کیلومتری دهلی پایتخت  هند قرار گرفته است.

روز اول

قصر بادها

این مجموعه کاخ بنایی ۵ طبقه به شکل تاج کریشنا که به رنگ صورتی و قرمز است. این ساختمان اصلی‌ترین جاذبه‌ی گردشگری جیپور و یکی از مشهورترین نمونه‌های معماری راجپوت است. نام این ساختمان به معنای «قصر بادها» است و بنای خارجی آن بیش از ۹۵۳۳ پنجره دارد؛ درگذشته بانوان قصر در پس این کاخ بزرگ می‌توانستند هیاهوی زندگی روزمره و مردم عادی را نظاره‌گر باشند.

ساعات بازدید از ۹ صبح تا ۵ بعدازظهر

رصدخانه جانتر مانتر

رصدخانه‌ی جانتر مانتر در نزدیکی منطقه‌ی (Connaught Place) (یکی از بزرگ‌ترین و شناخته‌ شده‌ترین مناطق تجاری دهلی نو) قرار دارد و یکی از پنج رصدخانه‌ی ستاره‌شناسی ساخته شده توسط مهاراجه «جی سینگ دوم» در سال ۱۷۲۵ میلادی به شمار می‌رود. این بنا طوری طراحی شده است تا امکان رصد کردن حرکات خورشید، ماه و سیاره‌ها را در اختیار کارکنان بگذارد.

 • ساعات بازدید از ۹ صبح تا ۴:۳۰ بعدازظهر
 • حد فاصل قصر بادها تا رصدخانه ۱۰ دقیقه پیاده

قصر شهر

قصر شهر که در خود قصر «چاندرا» (Chandra)، قصر مبارک و چند ساختمان دیگر را جای داده است، مجموعه‌ای از قصرها را شامل می‌شود.

 • ساعات بازدید از ۹:۳۰ صبح تا ۵ عصر
 • حد فاصل رصدخانه تا قصر شهر ۱ دقیقه پیاده

روز دوم

 معبد گاویند دوجی

این معبد زیبا و تاریخی در میان ۷ معبد دیگر در ایالت «راجستان» (Rajasthan) جیپور قرار دارد.

موزه تالار آلبرت

این موزه قدیمی‌ترین موزهی ایالت «راجاستان» به‌شمار می‌آید و در ورودی آن نمونه‌ی بارزی از معماری هندی است.

 • ساعات بازدید از ۹ صبح تا ۵ عصر، ۷ عصر تا ۱۰ شب
 • حد فاصل معبد تا موزه ۱۲ دقیقه با تاکسی، ۳۳ دقیقه با اتوبوس

معبد لاکشمی نریان (Lakshmi Narayan)

این معبد هندی یکی از چندین معبد «بیرلا ماندیز» واقع شده در سراسر کشور است.

 • ساعات بازدید ۲۴ ساعته
 • حد فاصل موزه تا معبد ۹ دقیقه با تاکسی

روز سوم

کاخ شناور جال محل

یکی از زیباترین و رویایی‌ترین کاخ‌های دنیا کاخ شناور جال محل است که با توجه به زیر آب بودنش بسیار زیبا است. کاخ شناور جال محل یک ساختمان کمیاب است، این دقیقا یک قصر نیست زیرا هیچ اتاق قابل سکونتی برای ماندن ندارد. فقط یک باغ تراس است که مهاراجه در زمان فراغت پیاده‌روی می‌کرده است.

 • ساعات بازدید از ۹:۳۰ تا ۴ بعد از ظهر

قلعه و قصر امبر

قلعه‌ی «امبر» در ناحیه «امر» واقع شده است که ۱۱ کیلومتر با جیپور فاصله دارد.

 • ساعات بازدید از ۸ صبح تا ۵:۳۰ بعد از ظهر
 • حد فاصل کاخ تا قلعه ۱۰ دقیقه با تاکسی

قلعه‌ جاگراح

قلعه‌ی جاگراح با قرارگیری در بالای کوه از یک طرف نظاره‌گر دریاچه‌ی مائوتا و در طرفی شاهد قلعه‌ی «امبر» است.

 • ساعات بازدید از ۹ صبح تا ۵ عصر
 • حد فاصل قلعه «امبر» تا قلعه‌ی جاگراح ۱۵ دقیقه با تاکسی

منابع : ویکی پدیاtripadvisortravel.sygic 

 

 

آژانس مسافرتس میچکا آژانس هواپیمایی میچکا آژانس هواپیمایی میچکا مسافرتی مسافرت هواپیما قطار سفر ایران تور تورلحظه تورلحظه آخری آخری لحظه ترکیه پاریس فرانسه امارات دبی تور ارزان ارزان شیراز مشهد اصفهان مسکو روسیه ارمنستان ایران ایر آسمان کاسپین تابان زاگرس آتا قشم ایر معراج اترک نفت ایران ایر تور کیش ایر ساها ماهان