دریاچه ها و تالاب های شگفت انگیز ایران


دریاچه ها و تالاب های شگفت انگیز ایران

      

 

عجایب در جهان کم نیستند. در ایران زیبای ما نیز با این وسعت و تنوع شرایط آب و هوایی اقلیمی، گاهی عجایبی در طبیعت دیده می شوند که به معنای واقعی ناب و شگفت آور هستند. تالاب و دریاچه که طبیعتا فضایی آرام، دلنشین و زیبا را تداعی می کند، در بستر خاص محیط طبیعی خود که قرار بگیرد گاهی به غریب ترین اعجوبه هایی تبدیل می شوند که دیگر نباید فقط به تعریف صفات آن ها بسنده کرد. باید طی مسیر کرد و راه بر خود هموار کرد تا شگفتی های طبیعی با همان ظرافت و جزییات، خود جلوی چشمان مان عیان شوند. با آژانس مسافرتی میچکا همراه باشید تا در ادامه به شرح ویژگی های چند دریاچه و تالاب عجیب و غریب بپردازیم.

 

۱. دریاچه مهار لو شیراز

این دریاچه ی زیبا به رنگ صورتی بوده و در شیراز واقع شده است. اما رنگ آن در گذشته صورتی نبوده است. این دریاچه روزگاری پناهگاه پرنده هایی چون فلامینگو، تنجه، اردک سرسبز، مرغابی، آبچلیک و … بوده است، اما این روزها که رنگ صورتی به خود گرفته به همان اندازه که برای بسیاری از ما جالب است، برای پرنده ها خطرناک می باشد. آب دریاچه مهارلو همیشه شور بوده و از سه رودخانه و دو چشمه ی بزرگ تامین شده است. اما این روزها به دلیل خشک سالی، پایین آمدن سطح آب و رشد جلبک های قرمز رنگ، هر چند که زیبا و صورتی رنگ شده اما حال خوبی ندارد و در واقع با سیلی صورت خودش را سرخ نگه داشته اشت. شوری زیاد آب، عاملی موثر برای رشد بیش از حد جلبک های قرمز رنگ است که برای موجودات دریاچه مضر هستند. این جلبک ها با رشد سریعی که دارند سطح آب را به سرعت می پوشانند و باعث کاهی تبادل اکسیژن میان هوا و آب می شوند. در نتیجه سطح اکسیژن آب دریاچه پایین آمده و همزمان تولید سم می شود.
آدرس دریاچه در ۲۷ کیلومتری جنوب شرقی شیراز واقع شده است.

 

 

۲. دریاچه ارواح نوشهر 

دریاچه ای مه گرفته که خودش را میان درختان انبوه جنگل پنهان کرده است. بهتر است بدانید راه دسترسی به این دریاچه هم سخت و هم خطرناک است. با اینکه خطراتی چون گذر از جنگل احتمال مواجه شدن با حیوانات وحشی در مسیر رسیدن این دریاچه وجود دارد، اما افراد زیادی برای دیدن دریاچه به این منطقه آمده اند. دریاچه «ملا کلا» معروف به دریاچه ارواح در ۵ کیلومتری شمال روستای چلندر از توابع نوشهر قرار گرفته است. طول دریاچه حدود ۷۰۰ متر و عرض آن ۳۰۰ متر بوده و درخت های خشکیده و شکسته ای از سراسر دریاچه بیرون زده اند. ترکیب درختان مرده و شکسته و مهی که بیشتر اوقات روی دریاچه را فرا گرفته است در کنار صدای حیوانات وحشی آن منطقه، همگی باعث شده اند تا لقب دریاچه ارواح به این دریاچه داده شود. تا به امروز کسی داستانی از وضعیت ظاهری دریاچه و یا مشاهده ارواح در منطقه نشنیده است. اما به هرحال احتیاط شرط عقل است، مراقب باشید.
آدرس این دریاچه نوشهر ۵ کیلومتری شمال روستای چلندر است.

 

 

۳. دریاه سیاه گاو ایلام

دو دریاچه زیبا و عمیق که با دو رنگ متفاوت با یک کانال آبی به هم متصل شده اند. سیاه گاو تنها دریاچه دوقلوی کشور است که در استان ایلام واقع شده است. اسم اصلی دریاچه ها سیاه آب هست که به علت هلالی بودن و شبیه بودن شکل آن ها به شاخ گاو، اسم دریاچه سیاه گاو را برایش انتخاب کرده اند. البته محلی ها افسانه ای نیز دارند که در طبق آن، در گذشته های دور یک اسب آبی سیاه رنگ در این دریاچه زندگی می کرده و به دلیل ناشناخته بودن برای مردم، اسم سیاه گاو را روی دریاچه محل زندگی حیوان نهاده اند. دو دریاچه از طریق کانالی به طول ۷۰ متر به هم متصل شده اند. دریاچه اول که حکم سرچشمه را دارد با اندکی اختلاف در سطح بالاتری قرار دارد و آبش زلال و شفاف است. آبی که از دریاچه دوم خارج می شود به صورت رودی نسبتا پر آب، به سمت زمین‌های اطراف روانه می شود. عمق دریاچه ها با اینکه قسمت های نزدیک خشکی کم عمق بوده  و کف آن ها به راحتی دیده می شود اما عمق آب ناگهان به بیش از دو متر و در برخی قسمت ها به بیست متر نیز می رسد. بنابراین اگر مهارت کافی در شنا ندارید، به هیچ وجه وارد آب نشوید.
آدرس این دریاچه ایلام، آبدانان ۱۵ کیلومتری شهر آبدانان است.

 

 

۴. حوض سلطان قم

بزرگترین آینه طبیعی ایران، دریاچه حوض سلطان قم است. سطح نمکی و مسطح دریاچه نمک با بارش کمی باران تبدیل به آینه ای بزرگ می شود، به شکلی که نقطه رسیدن زمین به آسمان را می توانید در آن تماشا کنید. این دریاچه در ۴۰ کیلومتری شمال شهرستان قم و ۸۵ کیلومتری جنوب تهران واقع شده و وسعت آن در طول سال تغییر می کند. نکته جالب این است که حوض سلطان در سال ۱۲۶۱ و بر اثر ساخت جاده شوسه تهران قم تشکیل شده و از دو چاله جدا از هم به وجود آمده است. چاله شرقی حوض مره و چاله غربی حوض سلطان نام دارد و این دو به وسیله یک آبراه به هم متصل می شوند. در فصل های پر آب، ابتدا چاله مره پر شده و آب اضافی آن وارد حوض سلطان می گردد. بهترین زمان برای بازدید از دریاچه حوض سلطان اوایل بهار و اواسط پاییز است.
آدرس این دریاچه  ۳۵ کیلومتری مسیر قم- تهران، جاده خاکی است.

 

 

۵. تالاب چملی تکاب

تالابی زیبا با جزیره ای چمن پوش که روی تالاب در حال حرکت است. این جمله بهترین تفسیر برای وضعیت این دریاچه عجیب است. ” چملی گول ” در زبان محلی به معنی ” جزیره ای از چمن بر روی برکه” است. چملی گول یا چمن متحرک بدرلو که به اون تالاب چملی هم میگن، دریاچه ای با ۸۰ متر قطر است که جزیره ی چمنی داخل آن ۶۰ متر قطر نسبی دارد. این چمن متحرک با وزش باد و جریان هوا به جهت های مختلف حرکت کرده و همین مسئله، این جاذبه طبیعی را بسیار منحصر به فرد کرده است. نکته جالب، یکی سبز بودن همیشگی چمن روی جزیره حتی در فصل زمستان و دیگری شناور ماندن نی های جزیره روی آب بدون ارتباط با زمین تنها از طریق وصل بودن ریشه های شان به هم می باشد.
آدرس تالاب، آذربایجان غربی، تکاب روستای بدرلو است.

 

 

۶. تالاب نیلوفر آبی ساری

از یک حوضچه ی آب طبیعی، از آب تیره و کدر مرداب، نیلوفرهای صورتی رنگی با برگ های پهن، سرزنده و سبز رنگ از آب بیرون آمده اند تا در دو کیلومتری جاده ساری به نکا در روستای آبندان یه بوستان رویایی نیلوفر آبی برپا کنند. قایق سواری در این تالاب زیبا و عکاسی بین گل های نیلوفر می تواند به خاطره ای فراموش نشدنی تبدیل شود چرا که تعداد گل های نیلوفر تالاب انزلی مثل قبل زیاد نیست. دوره گل دهی نیلوفر آبی یا به عبارتی لاله تالابی، بسته به شرایط آب و هوایی از اوایل تیر تا اواخر شهریور است. بنابراین اگر در فصل تابستان مسافر ساری هستید بازدید از این تالاب رویایی را از دست ندهید.
آدرس تالاب جاده ساری-نکا، روستای آبدانسر است.

 

 

۷. دریاچه سبلان اردبیل

برای دیدن دریاچه عجیب بعدی باید زحمت بکشید و به قله سبلان صعود کنید. این روزها دهانه آتش فشانی قله سبلان را یک رنگ آبی فیروزه ای پوشانده است که اسم دریاچه سبلان را به آن داده اند. محلی ها اینجا را مکانی مقدس می دانند چرا که اعتقاد دارند زرتشت در این مکان به پیامبری رسیده و قبرش در کنار دریاچه سبلان در زیر یکی از تخته سنگ ها قرار گرفته است. آب دریاچه در بیشتر ماه های سال به جز تیر، مرداد و شهریور بخ بوده و حاصل ذوب شدن برف ها است.
آدرس این دریاچه در اردبیل، لاهرود شابیل، مشکین شهر است.