جیپور


جیپور - هند

جیپور (Jaipur) نام شهری در هند است که در قرن ۱۸ به عنوان اولین شهر برنامه ریزی شده هند بنا گردید. جیپور را شهر صورتی می نامند چرا که بیشتر ساختمان های آن به رنگ صورتی یا قرمز روشن هستند.

جیپور - هند
کاخ هوا محل

جاذبه های جیپور آنقدر زیادند که روزها باید برای دیدن آن وقت صرف کرد. یکی از مهم ترین جاذبه ها قلعه امبر است جایی که یک قلعه وکاخ عظیم به معماری هندو-اسلامی و با قسمت های جالبی مانند شیش محل که سقف و دیوارهایش با هزاران هزار تکه شیشه تزئین شده چشم هر بیننده ای را خیره میکند . و یا دژ جایگار که هیچ وقت توسط دشمنان فتح نشد.

این شهر کاخ های زیادی هم دارد مانند کاخ شهر (یک مجموعه عظیم که یک هفتم شهر را تشکیل می دهد و دارای ساختمان ها و باغ ها های متعدد است از جمله چاندرا محل، مبارک محل، دیوان خاص، دیوان عام و دروازه ریدی سیدی پول) و قصر جال محل یا قصر آب که در وسط دریاچه مان ساگار واقع شده.

جیپور - هند
دروازه آجمری

بنا ها و ساختمان های معروف دیگر جیپور عبارتند از رصد خانه جانتار مانتار، هوا محل(یک بنای 5 طبقه ای قرمز رنگ با بیش از 950 پنجره) و گیتور( محل سوزاندن پیکر های خانواده سلطنتی).

جیپور - هند
قلعه امبر

فعالیت های توریستی شهر نیز عبارتند از : بازدید از بازار در مرکز شهر، تماشای نمایش های نور و صدای دژ امبر، تماشای فیلم در سالن راج ماندیر (یکی از بهترین سالن های سینما در هند) و بازدید از مرکز همایش های بی اِم برلا با مساحتی بیش از 9 هکتار و دارای امکاناتی مانند مرکز رایانه، موزه تعاملی علم و دانش، کتابخانه، افلاک نما و هشت مرکز تحقیق.

جیپور - هند
کاخ شهر