جنگل


جنگل‌ های شگفت انگیز دنیا را بشناسید 

 

 

 

جنگل‌ها یکی از زیباترین پدیده‌های طبیعی دنیا هستند. پوشش گیاهی منحصربه‌فرد یا گونه‌های جانوری خاص، برخی از آنها را از سایر جنگل‌ها متمایز می‌کند. در ادامه با تعدادی از شگفت‌انگیزترین جنگل‌های دنیا آشنا می‌شویم. با آژانس مسافرتی میچکا همراه باشید.

مناظر جنگلی، زیبا و شگفت‌انگیز هستند. در گوشه و کنار دنیا، جنگل‌های زیادی وجود دارند که از نظر پوشش گیاهی و جانوری با هم متفاوت هستند. این پوشش گیاهی و جانوری خاص، توجه بسیاری از گردشگران و دانشمندان را جلب می‌کند. بسیاری از افراد برای تماشای این جلوه‌های بی‌نظیر خلقت، بار سفر می‌بندند و به گوشه و کنار دنیا سفر می‌کنند. در ادامه با تعدادی از شگفت‌انگیزترین و دیدنی‌ترین جنگل‌های دنیا آشنا می‌شویم.

 

 

جنگل‌های خاردار (Spiny Forest)، ماداگاسکار

 

 

یکی از منحصربه‌فردترین اکوسیستم‌های ماداگاسکار، جنگل‌های خاردار هستند که در جزیره‌ای پر از موجودات عجیب و شگفت‌انگیز قرار گرفته‌اند. پوشش گیاهی این جنگل‌ها که بومی جنوب جزیره است، با گیاهان بلند، بدون انشعاب با شاخه‌های خنجرمانند شناخته می‌شود. گیاهان آب‌دار یا گوشتی (ساکیولنت) با تنه‌های متورم بخش دیگری از گیاهان خاص این منطقه را تشکیل می‌دهند. شیفاک‌های زیبا در این جنگل از درختی به درخت دیگر می‌پرند در حالی که تلاش می‌کنند بدنشان با خارهای کشنده‌ی درختان تماس پیدا نکند.

 

جنگل‌های کاج سیکیم (Sikkim)، هند

 

 

سیکیم ایالتی است در شمال شرقی کشور هندوستان که در دامنه‌ی هیمالیا واقع است و یکی از سرسبزترین ایالت‌های هند است. جنگل انبوهی از درختان کاج، بیشتر این منطقه‌ی جذاب هیمالیایی‌ را پوشانده است. بیشتر ایام سال بر فراز این جنگل، ابرهای زیبا آسمان را می‌پوشانند. گل‌های ارکیده‌ی وحشی، زیبایی این جنگل را دوچندان می‌کنند. پاندای سرخ و پلنگ‌ ابری از گونه‌های جانوری این جنگل هستند.

 

جنگل‌های بارانی آمازون، آمریکای جنوبی

 

 

جنگل‌های آمازون بزرگ‌ترین و متنوع‌ترین جنگل‌های گرمسیری در دنیا هستند. موچه‌خوار، دلفین‌های رود آمازون و پلنگ از گونه‌های جانوری هستند که در این جنگل زندگی می‌کنند. بسیاری از گونه‌های گیاهی و جانوری این جنگل وسیع، هنوز ناشناخته مانده‌اند. از نظر فرهنگی این جنگل بسیار متنوع و منحصربه‌فرد است. بیش از ۳۰۰ هزار نفر از اهالی بومی که برخی از آنها ناشناخته هستند در این جنگل زندگی می‌کنند. این افراد بومی بیش از ۲۰۰ زبان مختلف دارند.

 

جنگل ملی گرین مانتین (Green Mountain)، ورمونت، آمریکا

 

 

یکی از زیباترین منظره‌هایی که ممکن است در زندگی ببینید، این جنگل زیبا در ماه‌های پاییزی یعنی از اواسط سپتامبر تا اکتبر است. سیب‌های درشت و آب‌دار، شاخه‌ها را خم می‌کنند و درخت‌های افرا، صنوبر و توس با طیفی بی‌نظیر از رنگ‌های گرم، قرمز، طلایی و کهربایی، رنگ‌آمیزی می‌شوند.

گونه‌های جانوری این جنگل، توجه علاقه‌مندان به حیات وحش را جلب می‌کند. مسیرهای پیاده‌گردی، دوچرخه‌سواری، اسب‌سواری و... در این جنگل مکان‌هایی مناسب برای علاقه‌مندان به فعالیت‌های تفریحی در دل طبیعت است.

 

پارک ملی ردوود (Redwood)، آمریکا

 

 

جنگل‌های سرو مه‌آلود شمال کالیفرنیا، بیش از ۲۰۰۰ سال قدمت دارند. درخت هایپریون این پارک ملی بلندترین درخت دنیا است. این درخت تقریبا بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ سال عمر دارد و همچنین طول آن به ۱۱۵ متر می‌رسد. البته مکان دقیق این درخت را فقط دانشمندان می‌دانند اما شما می‌توانید هزاران درخت بلند دیگر این جنگل را ببینید.

گونه‌های حیات وحش این جنگل هم منحصربه‌فرد و برخی از آنها در معرض خطر انقراض هستند. نزدیک به ۳۲۰ کیلومتر مسیر پیاده‌گردی در این جنگل وجود دارد اما در فصل‌های پرباران تعدادی از پل‌های این گذرگاه‌ها حذف می‌شوند. در تمام طول سال این مسیرها مرطوب هستند و گردشگران باید برای این شرایط خود را از قبل آماده کنند.

اسب‌سواری و دوچرخه‌سواری کوهستان از فعالیت‌های ورزشی پرطرفدار در این جنگل است که فقط در مسیرهای تعیین شده امکان انجام آنها وجود دارد. قایق‌سواری یکی دیگر از فعالیت‌های تفریحی پرهیجان در این جنگل است.

 

بلاویستا کلودفارست (Bellavista Cloudforest)، اکوادر

 

 

این جنگل فوق‌العاده زیبا، سرسبز و مرطوب در غرب رشته‌کوه آند واقع شده است. این جنگل، مه‌آلود و مرطوب است و در گوشه و کنار آن، آبشارهای زیبای نقره‌ای وجود دارد. انواع خزه، ارکیده و انواع آناناسیان جای جای این جنگل را زینت داده‌اند. یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این جنگل، پرندگان منحصربه‌فرد و زیبای آن است. بیش از ۳۰۰ گونه پرنده‌ی مختلف از جمله لانه‌کن نقاب‌دار (masked trogon)، توکان، آنتپیتا و مرغ مگس‌خوار در این جنگل زندگی می‌کنند.

 

جنگل کالدونین (Caledonian)، پارک ملی (Cairngorms)، اسکاتلند

 

 

بخش‌های وسیعی از این جنگل بر اثر تغییرات آب و هوایی، از بین رفته است اما هنوز هم این جنگل زیبا مامن گونه‌های جانوری مختلفی چون سنجاب‌های قرمز، سیاه‌خروس جنگلی، سگ آبی، خرس قهوه‌ای و عقاب ماهی‌گیر است. علاوه بر تغییرات آب و هوا، فعالیت‌های مخرب انسانی مثل چرای بی‌رویه‌ی گوسفند و گوزن، باعث کاهش وسعت این جنگل به مقدار کنونی شده است. این جنگل در حال حاضر ۱۸۰ کیلومترمربع وسعت دارد.

 

جنگل اوکالیپتوس رنگین‌کمان، هاوایی

 

 

این جنگل، یکی از زیباترین جنگل‌های دنیا است. چشم برداشتن از درختان زیبای اوکالیپتوس رنگین‌کمان سخت است. همان طور که از اسم این درخت مشخص است، زمانی که پوسته‌ی تنه‌ی این درخت در تابستان جدا می‌شود، طیف زیبایی از رنگ‌های قرمز و سبز و کهربایی به نمایش در می‌آید. این منظره، زمانی زیباتر می‌شود که بارش باران جلوه‌ی خاصی به رنگ‌های زیبای تنه‌ی درختان می‌دهد.

در حال حاضر این درخت را به شکل وسیعی در دنیا پرورش می‌دهند و از آن برای تهیه‌ی کاغذ استفاده می‌کنند. ارتفاع این درختان تا ۶۰ متر هم می‌رسد. اوکالیپتوس رنگین‌کمان را به عنوان درخت زینتی برای استفاده در باغ‌ها و پارک‌ها هم پرورش می‌دهند.

 

جنگل کاکتوس ساگوارو (Saguaro)، پارک ملی ساگوارو، آمریکا

 

 

بزرگ‌ترین گونه‌ی کاکتوس‌های آمریکا در این جنگل رشد می‌کنند. پارک ملی ساگورا که بخشی محافظت‌شده از بیابان سونورا (Sonoran) است، بهترین مکان برای مشاهده‌ی این کاکتوس‌ها است که ۲۰۰ سال عمر و ۱۵ متر طول دارند.

این پارک ملی نام خود را از همین کاکتوس‌های بزرگ گرفته است. ساگوارو، نوعی کاکتوس شبیه به درخت است که می‌تواند تا ۲۵۰ سال عمر کند. ساقه‌ی بشکه‌ای شکل آن دارای پره‌های موازی است که روی آنها با تیغ پوشیده شده‌ است. هنگام بارندگی، بدنه‌ی این گیاه پر از آب و بزرگ می‌شود. در فصل بهار، گیاه ساگوارو گل‌های فنجانی‌شکل سفید مایل به کرم می‌دهد.

گل این درخت، گل ایالتی ایالت آریزونای آمریکا است. طبق قوانین کیفری آریزونا ، کندن یا معدوم سازی این کاکتوس، مجازات ۲۵ سال حبس دارد.

 

 بلک فارست (Black Forest)، آلمان

 

 

زیباترین و بزرگ‌ترین جنگل آلمان، جنگل سیاه (Black Forest) است که ۱۷۰ کیلومتر از شمال تا جنوب و ۶ کیلومتر از شرق تا غرب کشیده شده است. رود بزرگ دانوب که ۲۸۵۰ کیلومتر طول دارد و دومین رود طولانی اروپا پس از ولگا است، از این جنگل سرچشمه می‌گیرد. نام جنگل سیاه به دلیل رنگ سبز تیره در چشم‌اندازهای این جنگل است که از رویش درختان کاج فراوان این جنگل ایجاد شده است. یک کیک لذیذ و پرطرفدار هم در آلمان تهیه می‌شود که جنگل سیاه نام دارد.

 

جنگل بامبو (Arashiyama Bamboo Grove)، ژاپن

 

 

یکی از زیباترین درختستان‌های ژاپن، جنگل بامبو در آراشیامای ژاپن است. این منطقه جایی برای استراحت امپراطور بوده و بعدها کاخ‌های این منطقه به معابد بودایی تبدیل شده‌اند. امروزه گردشگران برای تماشای این معبدها و جنگل دیدنی و شگفت‌انگیز بامبو به این منطقه سفر می‌کنند. یک مسیر پیاده‌روی عالی در میان پیچ و خم‌های این جنگل ساخته شده است. با عبور از این مسیر زیبا، از تماشای منظره‌ی شگفت‌انگیز بامبوها و شنیدن صدای باد که در میان درختان می‌پیچد، لذت خواهید برد.

 

جنگل وایپوا (Waipoua)، نیوزلند

 

 

یکی از جاذبه‌های شگفت‌انگیز طبیعی که در سفر به نیوزیلند بازدید از آن را نباید از دست بدهید، جنگل وایپوا است. این درختان بلند و تنومند چون جنگجویان مائوری (Maori) سر پا ایستاده‌اند. قوم مائوری از چوب این درختان کاج نیوزیلندی برای ساخت قایق و از صمغ آنها استفاده می‌کردند، همین باعث شد تا ساکنان و مهاجران اروپایی این منطقه، به طور بی‌رویه درختان این جنگل را قطع کنند. تنومندترین درخت این جنگل، درختی ۲۰۰۰ ساله به نام Tane Mahuta یا خدای جنگل است که ۶ متر عرض و ۱۸ متر طول دارد.

 

پارک ملی تیجوکا (Tijuca)، ریودوژانیرو، برزیل

 

 

رشته‌ کوه‌های جنوب غربی کوه شوگرلوف (Sugar Loaf) پوشیده از جنگل‌های گرمسیری هستند. این جنگل شهری ساخته شده به دست بشر، در واقع پارک ملی تیجوکا است که ۱۲۰ کیلومتر وسعت دارد. درختان اصلی این جنگل برای استفاده از چوب قطع شده بودند اما بین سال‌های ۱۸۵۷ تا ۱۸۷۰، این منطقه دوباره جنگل‌کاری شد تا از رانش زمین جلوگیری شود. این جنگل، مامن گونه‌های مختلفی چون انواع خزندگان، تنبل سه انگشتی، میمون جیغ‌کش، آگوتی و پرنده‌های گوناگون است. بیشتر گردشگرانی که از این جنگل بازدید می‌کنند به این نتیجه می‌رسند که تیجوکا، زیباترین جنگل شهری دنیا است.

 

سونداربانس (Sundarbans)،هند و بنگلادش

 

 

سونداربانس، جنگل حرایی متعلق به بنگلادش و بزرگ‌ترین جنگل حرای تک‌قطعه‌ای جهان است. در میان هزارتوی این جنگل دیدنی، جمعیت زیادی از ببرهای بنگال زندگی می‌کنند. علاوه بر ببر بنگال، گونه‌های جانوری دیگری چون کروکودیل، پیتون و دلفین رودخانه‌ای هم در این جنگل دیده می‌شوند. جنگل سونداربانس در فهرست میراث جهانی طبیعی یونسکو به ثبت رسیده و نامش در فهرست عجایب هفتگانه طبیعت عنوان شده است. ۱۷۰ گونه پرنده از جمله ماهی‌خورک بال‌قهوه‌ای، عقاب دریایی شکم‌سفید، عقاب ماهی‌گیر کله‌خاکستری و چنگر هم بخش دیگری از حیات وحش متنوع این جنگل را تشکیل می‌دهند.

 

تامان نگارا (Taman Negara)، مالزی

 

 

در سفر به مالزی، بازدید از این جنگل زیبا که احتمالا قدیمی‌ترین جنگل بارانی دنیا است، بهترین بخش از سفر شما خواهد بود. گونه‌های گیاهی زیبا و متنوعی در این جنگل وجود دارند از جمله نخل، بامبوهای بزرگ و رافلزیای غول‌پیکر. برای تماشای حیات وحش این جنگل، لازم نیست راه دوری بروید، در میان شاخ و برگ انبوه درختان، پلنگ، کرگدن، میمون، فیل آسیایی، تاپیر و موش‌گوزن را می‌توانید از نزدیک ببینید. از دیگر جاذبه‌های این منطقه می‌توان به پل‌های معلق جنگلی و غارهای اطراف و بومی‌نشین‌های منطقه اشاره کرد. برای عکاسی و فیلمبرداری در این منطقه باید مجوز بگیرید. هتل‌ها و اقامت‌گاه‌های متعددی در این جنگل و پارک ملی وجود دارد.

 

جنگل کلپ (Kelp Forests)، خلیج مونتری (Monterey)، آمریکا

 

 

این جنگل متفاوت و زیبا در خلیج مونتری کالیفرنیا واقع شده است. کلپ، کتانجک یا اشنه‌ی دریایی نوعی جلبک بزرگ است که بر خلاف ظاهر شبیه به گیاهی که دارد، آن را جزو گیاهان طبقه‌بندی نمی‌کنند بلکه در گروه آغازیان (Protistaa) قرار می‌دهند. در این جنگل زیر دریا می‌توانید انواع گونه‌های جانوران دریایی را مشاهده کنید. شبیه به این جنگل در سایر نقاط دنیا از جمله اکوادور هم وجود دارد. جنگل‌های کلپ، یکی از فعال‌ترین اکوسیستم‌های دنیا هستند. متاسفانه فعالیت‌های بشری به این جنگل‌ها هم آسیب زده است. این جنگل‌ها یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری دنیا برای قایق‌سواری کایاک و غواصی اسکوبا هستند.

 

جنگل پاپوآی غربی (Papua)، اندونزی

 

 

دسترسی به این جنگل‌های مرطوب و انبوه، دشوار است. ساکنان بومی این منطقه تا دهه‌ی ۱۹۷۰ میلادی، شناخته نشده بودند و دور از تمدن زندگی می‌کردند. قوم کورووای (Korowai) از بومیان این منطقه در خانه‌های درختی زندگی می‌کنند. آنها از طریق ساخت این خانه‌های درختی، خود را از خطرات و حشرات موذی و خطرناک جنگل حفظ می‌کنند. هر خانه محل زندگی حدود ۱۲ نفر است و دسترسی به آنها از طریق نردبان‌های بلند امکان‌پذیر است.

 

 

جنگل بلوط چوب‌پنبه‌ای (Cork Oak Forests)، پرتغال

 

 

این جنگل پوشیده از درختان بلوط چوب‌پنبه‌ای است که تا ۲۵ سال عمر می‌کنند و هر ۹ سال، پوست آنها برای برداشت چوب‌پنبه‌ای که از آن به عنوان درب بطری استفاده می‌کنیم، جدا می‌شود