جشن تیرگان در سعد آباد


جشن تیرگان در سعد آباد

خانه طبیعت‌گردی ایران با همراهی کودکان زیر ۱۲ سال تیرگان را در سعدآباد جشن گرفت.

جشن تیرگان به همت خانه‌ی طبیعت‌گردی ایران، در سعدآباد برگزار شد. در این آیین که با همکاری انجمن هواداران میراث ایران سه هفته پیاپی در مجموعه فرهنگی-تاریخی سعدآباد برگزار شد، نزدیک به ۱۰۰ کودک همراه با والدینشان شرکت کردند تا جشنی که آمیخته با سنت‌های تیرگان است را زنده نگه دارند؛ آب پاشی با آرزوی بارش باران در سال پیش رو، برگزاری فال کوزه و ساخت دستبند تیر و باد، شاهنامه خوانی با تمرکز بر حماسه آرش کمانگیر و برگزاری بازی‌هایی برای کودکان همراه با آموزه‌هایی مربوط به تاریخ ایران باستان از جمله سنت‌های تیرگان است که در این مراسم اجرا شد.

جشن تیرگان یکی از جشن‌های دوازده‌گانه ایرانیان است که برای برگزاری آن، فلسفه، اهداف و دلایل مختلفی عنوان شده، از جمله این‌که تیرگان را «جشن آبریزان» گفته‌اند، چرا که آب در کشور ما و باورهای اعتقادی، احترام خاصی داشت و ایرانیان قدیم به منابع آبی تعرض نمی‌کردند و آن را آلوده نمی‌کردند. در این رابطه افسانه‌ی نبرد تشتر "تیر" ایزد باران با "اپوشه" یعنی دیو خشکی معروف است.

این برنامه با هدف احترام به آیین کهن ایرانیان که یکی از آنها جشن تیرگان است، اجرا شد، آیینی که بیش از هر چیزی به موضوع پاسداشت نقش و جایگاه آب مرتبط است.

به مناسبت یک چنین رویدادی مردم ایران هر ساله در این ایام جشن می‌گیرند و به نیایش به درگاه خداوند می‌پردازند و از نعمات او شکرگزاری می‌کنند. علت دیگری که برای برگزاری این جشن عنوان می‌شود، بزرگداشت مراسم تیراندازی «آرش کمانگیر» است.

منبع : ایسنا

آژانس مسافرتس میچکا-آژانس-هواپیمایی-میچکا-آژانس هواپیمایی میچکا-مسافرتی-مسافرت-هواپیما-قطار-سفر-ایران
-تور-تورلحظه-تورلحظه آخری-آخری-لحظه-ترکیه-پاریس-فرانسه-امارات-دبی-تور ارزان-ارزان-شیراز-مشهد-اصفهان-مسکو-روسیه-ارمنستان-ایران ایر-آسمان-کاسپین-تابان-زاگرس-آتا-قشم ایر-معراج-اترک-نفت-ایران ایر تور-کیش ایر-ساها-ماهان-

جشن تیرگان سعد آباد جشن تیرگان در سعد آباد