جاذبه های گردشگری مسکو


 

دیدنی های مسکو، یادگاران تزارهای روسیه 

 

 

مسکو پایتخت و پرجمعیت‌ترین شهر و واحد فدرالی روسیه است. این روزها ایرانی‌ها تمایل زیادی برای سفر به این روسیه و بازدید از مسکو دارند. در این مقاله دیدنی های این شهر را به شما معرفی می‌کنیم. با آژانس مسافرتی میچکا همراه شوید.

شهر مسکو در کنار رودخانه‌ی مسکو، در ناحیه‌ی مرکزی فدرالی در روسیه ی اروپایی قرار دارد. در این شهر مدرنیته و ساختارهای سنتی در هم آمیخته‌اند و می‌توانید تاریخ روسیه را در کوچه و خیابان‌های مسکو ببینید. این شهر یکی از شهرهای گران برای سفر است اما زیبایی‌های آن ارزش آن را دارد که به مسکو سفر کنید. در ادامه دیدنی‌های مسکو را به شما معرفی می‌کنیم.

 

کاخ کرملین

 

 

کاخ کرملین نمادی از روسیه بوده و دولت فعلی آن در این کاخ مستقر است. این بنا قلعه‌ای تاریخی است که به صورت مجتمع در قلب شهر واقع شده است. ساخت بنای آن در سال ۱۴۸۷ به پایان رسید و از چهار قصر، چهار کلیسا، دیوار کرملین و برج‌های کرملین تشکیل شده است. نام این کاخ در زبان روسی به معنای دژ است و از آن برای اسکان روسای جمهور روسیه استفاده می‌شود. این بنا یکی از پربازدیدترین آثار تاریخی و گردشگری روسیه است. 

 

میدان سرخ (Red Square)

 

 

میدان سرخ مسکو میدان مرکزی این شهر و حتی روسیه نامیده می‌شود. بسیاری از خیابان‌های اصلی مسکو به میدان سرخ منتهی می‌شود. بسیاری از جاذبه‌های تاریخی مسکو در اطراف این میدان قرار دارند  که از آن جمله می‌توان به کاخ کرملین و کلیسای سنت باسیل اشاره کرد. همچنین در این میدان، خوانندگان مشهوری از سراسر جهان کنسرت برگزار کرده‌اند. نام «سرخ» را در قرن ۱۷ میلادی روی این میدان گذاشتند. در طول زمستان، یک پیست اسکیت روی یخ در میدان سرخ روسیه راه‌اندازی می‌شود.

 

متروی مسکو

 

 

متروی مسکو یکی از دیدنی‌های بی‌نظیر مسکو است که در ۱۵ می ۱۹۳۵ راه‌اندازی شد. این مترو یکی از زیباترین و پیچیده‌ترین متروهای جهان است که ساختار ریلی هوشمندانه و جذابی دارد؛ به طوری که در نقشه‌ی ایستگاه‌های متروی این شهر ۲ حلقه وجود دارد که بسیاری از ایستگاه‌ها را به هم وصل می‌کند. این مترو در سال ۲۰۱۵ هشتادمین سالگرد تاسیس خود را جشن گرفت. این مترو را می‌توان موزه‌ای زیرزمینی قلمداد کرد. این مترو از زمان تاسیس تاکنون در حال توسعه بوده و هست. 

 

خیابان قدیمی آربات (Arbat area)

 

 

شما می‌توانید به راحتی نیمی از روز را در این منطقه‌ی قدیمی قدم زده و به تماشای خیابان پر جنب‌وجوش بنشینید که پر رستوران‌های رنگ به رنگ است. 

 

پارک گورکی

 

 

پارک گورکی به افتخار نویسنده‌ی دوران کمونیست، ماکسیم گورکی به این نام نامگذاری شده است. این پارک کنار رودخانه‌ی مسکو قرار دارد و امروزه پر شده است از رستوران‌های متعدد، کافه‌های روباز، سینماهای روباز تابستانی که وای‌فای رایگان در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دهد. اینجا می‌توانید سوار قایق شوید و به شهربازی کوچک آن بروید. زمستان‌ها هم می‌توانید روی زمین یخی بسیار یزرگ این پارک به بازی بپردازید.

 

نگارخانه ترتیاکوف

 

 

نگارخانه ترتیاکوف شامل بزرگ‌ترین مجموعه‌ی هنرهای روسی در جهان است. در این نگارخانه آثار هنرمندانی همچون ایلیا رپین، Mikhail Vrubel و نقاش چهره‌ی مشهور، آندره رویلف به چشم می‌خورد. بسیاری از آثار مربوط به قرن بیستم، در نگارخانه‌ی جدید ترتیاکوف به نمایش گذاشته شده است. 

 

کلیسای سنت باسیل

 

 

کلیسای جامع سنت باسیل یکی از نماد‌های کشور روسیه بود و قدمت آن بیش از ۴۵۰ سال است. این کلیسای تاریخی به دستور «ایوان چهارم» (ایوان مخوف)، در میدان سرخ مسکو ساخته شده است. کلیسای جامع سنت باسیل، تا سال ۱۶۰۰ میلادی، بلندترین بنای مسکو بود. دولت سکولار شوروی، این کلیسا را در سال ۱۹۲۹ به طور کامل به موزه تبدیل کرد. از سال ۱۹۹۰ این بنا به همراه میدان سرخ و کاخ کرملین در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. ساخت کلیسای سنت باسیل ۶ سال به طول انجامید و در پاییز سال ۱۵۵۹ میلادی به پایان رسید. در سال ۲۰۰۷ این کلیسا را به عنوان یکی از عجایب روسیه نامگذاری کردند.

 

اسلحه خانه (The Armoury)

 

 

در بخشی از کاخ کرملین، اسلحه‌خانه‌ای وجود دارد که در آن از گنجینه‌ای ارزشمند از اسلحه‌ها، زره‌ها، یونیفرم‌های ارتشی، یونیفرم‌های فرماندهان و پادشاهان و لباس‌های درباری نگهداری می‌شود. 

 

تئاتر بولشوی (Bolshoi)

 

 

تئاتر بولشوی یکی از مهم‌ترین سالن‌های تئاتر مسکو و روسیه است و جزو افتخارات فرهنگ و هنر روسیه محسوب می‌شود. این سالن تئاتر در سال ۱۷۷۶ میلادی به دستور کاترین کبیر ساخته شد و در گذر سالیان، چندین بار طعمه‌ی حریق شد اما هر بار به زیبایی تمام بازسازی شد. در این سالن اجراهای باله و اوپرا هم روی صحنه می‌رود. 

 

موزه پوشکین

 

 

موزه دولتی هنرهای زیبای پوشکین یکی از غنی‌ترین موزه‌های هنر اروپایی است. ساخت موزه‌ی پوشکین در سال ۱۸۹۸ شروع و تا سال ۱۹۱۲ ادامه داشت. در ابتدا نام آن را به افتخار الکساندر سوم، تزار روسیه، به نام موزه‌ی الکساندر سوم نامگذاری شد. بعد از انقلاب سال ۱۹۱۷ روسیه، نام آن را به موزه‌ی هنر غربی تغییر دادند و در نهایت در سال ۱۹۳۷ به افتخار صدمین سال درگذشت الکساندر پوشکین، نام آن را موزه‌ی پوشکین گذاشتند. 

 

کلیسای کولومنسکویه (Kolomenskoye)

 

 

کولومنسکویه در گذشته ناحیه‌ای سلطنتی بود که در جنوب شرق مسکو، در جاده‌ای منتهی به کولومنا قرار دارد. زمین‌های وسیع این منطقه چشم‌اندازی بر رودخانه‌ی مسکو دارد و در سال ۱۹۶۰ به بخشی از شهر مسکو تبدیل شد. امروزه کلیسای این منطقه را (کلیسای کولومنسکویه) را به موزه تبدیل کرده‌اند. 

 

موزه و مستغلات کوسکوو (Kuskovo)

 

 

ملک کوسکوو اقامتگاه تابستانی خانواده‌ی شرمتو (Sheremetev) بود. این خانه در اواسط قرن ۱۸ ساخته شده است که در آن دوران چند مایل از شرق مسکو فاصله داشت اما امروزه به دلیل توسعه‌ی شهر، جزوی از این شهر محسوب می‌شود. این عمارت کی از اولین عمارت‌های تابستانی اشراف‌زادگان روسی و یکی از معدود خانه‌های نزدیک مسکو است که حفاظت شده است. امروزه این خانه را به موزه‌ی دولتی سرامیک روسیه تبدیل کرده‌اند. محوطه‌ی این عمارت مکان مورد علاقه‌ی اهالی مسکو برای تفریح و سرگرمی است.

 

مستغلات و موزه Arkhangelskoye

 

 

عمارت  Arkhangelskoye یکی از زیباترین عمارت‌های تاریخی در حومه‌ی شهر مسکو است. این عمارت در طول قرن ۱۸ و ۱۹ توسط معماران ایتالیایی ساخته شده و متعلق به شاهزاده‌های  Sheremetev و Yusupovs  بود. این عمارت که امروزه آن را موزه تبدیل کرده‌اند، زیبایی غیر قابل وصفی دارد و یکی از جاهایی است که در سفر به مسکو حتما باید از آن بازدید کرد. 

 

کافه پوشکین (Cafe Pushkin)

 

 

کافه پوشکین یکی از مشهورترین کافه رستوران‌های مسکو است که ۲۴ ساعته به مشتریان خود خدمت‌رسانی می‌کند. بهترین غذاهای روسی را می‌توانید در این رستوران نوش جان کنید. کافه پوشکین مکانی است مجلل که در آن پیشخدمت‌ها با مشتریان مانند یک بانو یا نجیب‌زاده‌ی قرن نوزدهمی برخورد می‌کنند. فضای داخلی آن نیز به چندین بخش جداگانه مانند داروخانه و کتابخانه تقسیم شده و طراحی آن شما را یاد عمارت‌های باشکوه نجیب‌زادگان روس می‌اندازد. 

 

پارک هنر Muzeon

 

 

پارک هنر Muzeon در نزدیکی گالری Treatyakov و خانه‌ی مرکزی هنرمندان قرار دارد و در آن مجموه مجسمه های اتحاد جماهیر شوروی به نمایش گذاشته شده است. این پارک با بیش از ۷۰۰ اثر هنری که در حال حاضر به نمایش گذاشته شده و بیش از ۲۰۰ اثر که در انبار آن قرار دارد، بزرگ‌ترین موزه‌ی مجسمه‌‌سازی در هوای آزاد در روسیه است. همچنین اینجا می‌توانید تراس‌های چوبی زیبا برای نشستن، تعدادی کافه و یک غرفه‌ی طولانی روبازی ببینید که بر زیبایی محیط پارک افزوده است. پارک گورکی نیز در فاصله‌ی ۵ دقیقه‌ای از این پارک واقع شده است.

 

مجموعه ورزشی لوژنیکی (Luzhniki)

 

 

مجموعه المپیک لوژنیکی یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های ورزشی چندمنظوره در جهان است که بین سال‌های ۱۹۵۵ و ۱۹۵۶ ساخته شده است. این مجموعه‌ی ورزشی در سمت مقابل پارک گورکی، در آن سوی رودخانه‌ی مسکو قرار دارد و در دوران حکومت اتحاد جماهیر شوروی ساخته شده است. این مجموعه کاخی بسیار زیبا هم دارد که معماری آن، به خودی خود ارزش بازدید دارد. شما می‌توانید با کرایه‌ی یک دوچرخه به راحتی از تمامی قسمت‌های این مجموعه بازدید به عمل آورید. این نکته را نیز در نظر داشته باشید که در نزدیکی مجموعه‌ی ورزشی لوژنیکی هیچ کافه یا رستورانی وجود ندارد، پس قبل از رفتن به این مکان، مقداری خوراکی با خود به همراه ببرید چون حدودا نصف روز شما را خواهد گرفت. 

 

تپه های اسپرو (Sparrow Hills)

 

 

تپه‌های اسپرو یا همان اسپرو هیلز (به زبان روسی به آن Vorobyovy Gory می‌گویند) در سمت راست رودخانه‌ی مسکو قرار دارد و با ۲۲۰ متر ارتفاع از سطح دریا، یکی از مرتفع‌ترین مکان‌های مسکو به حساب می‌آید. اینجا مکانی است که در آن می‌توانید چشم‌انداز زیبای بر شهر مسکو داشته داشته و دید پانورما لذت ببرید. دانشگاه مسکو نیز در نزدیکی اسپرو هیلز قرار دارد و می‌توان آن را نمونه‌ای مثال‌زدنی از معماری دوران استالین خواند که گفته می‌شود حتی در برابر حملات اتمی نیز مقاوم است. اگر دوست دارید از این دانشگاه دیدن کنید، حتما باید در یکی از تورهای موزه‌ی  Soil واقع در طبقه‌ی ۱۶ برج دانشکده ثبت نام کنید.

 

قبرستان نوودویچی

 

 

گورستان نوودویچی نام گورستانی تاریخی و بسیار مشهور در نزدیکی صومعه نوودویچی در مرکز شهر مسکو است. در این گورستان تاریخی بسیاری از افراد مشهور اهل روسیه دفن شده‌اند. در دهه ۱۹۳۰، نویسندگان، هنرمندان سینما و تئاتر، موسیقی‌دانان و چهره‌های معروف در آنجا دفن شدند، افرادی مثل سیرف، یرمولوا، لویتان، روبینشتاین، مایاکفسکی و تریتیاکف. در نیمه دهه ۱۹۵۰ بخش دیگری به نوودویچی اضافه شد و گورستان سه بخش پیدا کرد. در حال حاضر حدود هفت هزار قبر در این محوطه مشخص است. حدود ۲۳۰ نفر از آنان لقب «قهرمانان اتحاد شوروی» را دارند که بزرگ‌ترین لقب در رژیم کمونیستی به شمار می‌رفت.

 

کلیسای نوودویچ

 

 

در نزدیکی لوژنیکی یکی از معروف‌ترین دیرها و کلیساهای قدیمی مسکو به نام نوودویچ قرار دارد که از بناهای قدیمی شهر محسوب می‌شود و سالیان سال مورد توجه ادیبان و ادب‌دوستان بوده است. این کلیسا و دیر به افتخار تسخیر شهر سمولنسک توسط واسیلی سوم، شاهزاده بزرگ مسکو، در جنوب غربی مسکو در منطقه لوژنیکی بنا شد. این دیر در قرون ۱۶ و ۱۷ پناهگاه زنانی از اشراف و خانواده سلطنتی بود که تارک دنیا شده و به راهبگی روی آورده‌اند. با روی کار آمدن حکومت کمونیستی، بخشی از دیر به گورستان اختصاص یافت و به محلی برای دفن ثروتمندان منطقه تبدیل شد. کم‌کم این محل یک قبرستان فرا منطقه‌ای شد و توسعه یافت. این رشد به صورتی بود که در پایان قرن نوزدهم مجبور شدند محدوده آن را افزایش دهند. در سال ۱۹۰۴ هم منطقه جدیدی را در بخش جنوبی به آن اضافه کردند.

 

آسمان خراش های هفت خواهران مسکو

 

 

با گشت‌وگذار در خیابان‌های مسکو متوجه هفت آسمان‌خراش مشابه می‌شوید که به هفت خواهران مشهور است. هفت خواهران مجموعه‌ای از هفت آسمان‌خراش است که به سبک معماری استالینیستی ساخته‌ شده‌ است (به این ساختمان‌ها هفت خواهران استالین نیز می‌گویند). این بناها شاید مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار نگیرند اما یادگارهایی از دوران گذشته‌ی روسیه است و رویدادهای مختلف سیاسی و تاریخی را به یاد می‌آورد. این ساختمان‌های هفت گانه از ساختمان اصلی دانشگاه دولتی مسکو، مجتمع مسکونی در بلوار کاتلنیچسکایا، هتل اوکراین، ساختمان وزارت خارجه روسیه، مجتمع مسکونی در میدان کودرینسکایا، ساختمان اداری مسکونی برج دوشکین نزدیک دروازه‌های سرخ و هتل لنینگراد تشکیل شده است.

 

کلیسای جامع مسیح منجی (Cathedral of Christ the Savior) 

 

 

در این کلیسای دیدنی می‌توانید تاریخ، هنر و فرهنگ روسیه را در کنار هم تماشا کنید و از درهای این کلیسا چشم‌انداز زیبایی از رود Moskva را به نظاره بنشینید. ارتفاع کلی این بنا به ۱۰۳ متر می‌رسد و بلندترین کلیسای ارتدکس دنیامحسوب می‌شود. بنای فعلی، دومین بنایی است که در این مکان ساخته شده است؛ بنای اصلی در قرن نوزدهم ساخته شده بود که ساخت آن ۴۰ سال طول کشید. بازسازی بنا بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۰ انجام شده است.

 

تئاتر مالی

 

 

تئاتر مالی در ابتدا در سال ۱۸۰۶ در خانه‌ی پاشکوف و سپس در سال ۱۸۲۴ در ساختمان جدید آن در میدان تئاتر، واقع در منطقه‌ی تورسکوی مسکو ایجاد شد. مالی در زبان روسی به معنی «کوچک» است و شاید در مقایسه با تئاتر بولشوی این نام را روی آن گذاشته‌اند. ۴۰ نمایش‌نامه از ۵۴ اثر آلکساندر آستروفسکی برای اولین بار در تئاتر مالی به روی صحنه است. 

البته آنچه در این دو مقاله ذکر شد، تنها بخشی از دیدنی‌هایی است که در سطح شهر مسکو وجود دارد.