ترکیه کجاست


ترکیه

قاره

اروپا

واحد پولی

لیر ترکیه

مذاهب

اسلام

مساحت

783,562 کیلومتر مربع

جمعیت

76,000,000 نفر

پیش شماره کشور

0090

جهت رانندگی

از سمت راست

 

موقعیت جغرافیایی ترکیه

جمهوری ترکیه کشوری آسیایی اروپایی است که در جنوب غربی آسیا و جنوب شرقی اروپا واقع شده است. در حدود 97 درصد از این کشور در قاره آسیا و 3 درصد از آن در قاره اروپا قرار دارد. بخش آسیایی ترکیه را آناتولی یا آسیای صغیر و بخش اروپایی آن را تراکیه می نامند. این دو بخش به وسیله دریای مرمره و دو تنگه بسفروس و داردانل از یکدیگر جدا می شوند. تنگه بسفروس دریای سیاه و دریای مرمره را به هم متصل می کند و تنگه داردانل محل اتصال دریای مرمره و اژه است. همچنین ترکیه از شمال با دریای سیاه، از غرب با دو دریای اژه و مرمره و از جنوب غربی با دریای مدیترانه مرز آبی دارد. کشورهای هم مرز آن در شرق ایران، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و گرجستان، در جنوب شرقی عراق و سوریه و در شمال غربی یونان و بلغارستان هستند.
 
جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دریافت ویزای ترکیه و تور ترکیه آژانس مسافرتی میچکا با شماره 88860024 تماس بگیرید.
 
 

جمعیت و دین  ترکیه

جمعیت ترکیه طبق آمار سال 2013 در حدود 76 میلیون نفر بوده و حکومت آن لائیک (غیر مذهبی) است. 99.8 درصد مردم ترکیه مسلمان (80 درصد سنی و 19.8 درصد شیعه) و تنها 0.2 درصد آنان مسیحی و یهودی می باشند. بیشتر شیعیان در نزدیکی مرز ایران ساکن هستند و بسیاری از آنان از ایران به ترکیه مهاجرت کرده اند. استان قارص که در شمال شرقی ترکیه قرار دارد یکی از محل های تجمع شیعیان است و زبان این استان نزدیک به به زبان ترکی آذری است.
 

زبان   ترکیه

ترکی استانبولی، زبان رسمی ساکنان ترکیه و یکی از قدیمی ترین زبان های دنیاست. این زبان در گذشته با خط عربی نوشته می شد ولی از زمان تشکیل حکومت جمهوری ترکیه توسط آتاترک به خط لاتین تغییر یافت. از دیگر زبان های رایج در ترکیه می توان به کردی، انگلیسی و عربی اشاره کرد.
 

واحد پول ترکیه

واحد پول ترکیه لیر و هر لیر معادل 100 قروش است. همچنین علامت اختصاری آن TRY یا TL می باشد. لیر ترک به صورت اسکناس های 5، 10، 20، 50، 100 و 200 لیره و سکه های یک قروشی، 5 قروشی، 10 قروشی، 25 قروشی، 50 قروشی و یک لیره ای می باشند. در گذشته ارزش برابری لیر ترکیه بسیار پایین بود و با توجه به تورم زیاد ارزش آن به مرور کمتر می شد از این رو دولت تصمیم گرفت که از تاریخ 28 ژانویه 2005 شش صفر از واحد پول ترکیه حذف کند. به این ترتیب هر لیر جدید ترک برابر با یک میلیون لیر قدیم است.
 

تاریخچه ترکیه

ترکیه یکی از قدیمی ترین مناطق مسکونی دنیا به شمار می آید. در دوران باستان دولت شهرهای متعددی نظیر لودیه و ایونیا بر ترکیه کنونی حکومت می کردند ولی در حدود 500 سال پیش از میلاد این دولت ها به دست کوروش کبیر منقرض شدند. از آن پس ترکیه تحت سلطه هخامنشیان بود تا اینکه در سال 333 پیش از میلاد پس از حمله اسکندر مقدونی آناتولی به دست سلوکیان افتاد و پس از زمان کوتاهی رومیان جای آنان را گرفتند. 
از آنجا که امپراتوری روم وسعت زیادی داشت پس از مدتی رومیان دچار مشکل شدند و زمانیکه در سال 395 میلادی کنستانتین کبیر شهر قسطنطنیه (استانبول کنونی) را به عنوان پایتخت خود انتخاب کرد مقدمه ای برای تقسیم روم به دو بخش شرقی و غربی فراهم شد. از آن پس امپراتوری روم شرقی، ترکیه را در دست گرفت. در حدود قرن دهم میلادی پس از شکست امپراتوری روم شرقی توسط ترکان مسلمان سلجوقی، نیمه شرقی ترکیه به دست سلجوقیان افتاد ولی نیمه غربی همچنان در دست امپراتوری روم شرقی باقی ماند. از آن زمان بود که دین اسلام و زبان ترکی به ترکیه راه یافت. 
قبایل ترکمن مسلمان که در ابتدا از سلجوقیان پیروی می کردند در سال 1194 میلادی پس از انقراض سلجوقیان اعلام استقلال کردند و قلمرو خود را توسعه دادند. رهبر قبیله قایی که یکی از مشهورترین این قبایل بود، عثمان خان نام داشت. وی در سال 1300 میلادی حکومتی به نام عثمانی تاسیس کرد و تا حدود 150 سال پس از آن حکومت عثمانی بیشتر آناتولی را به تصرف خود درآورد.
در سال 1402 میلادی تیمور گورکانی به کشور عثمانی حمله کرد و بایزید اول سلطان عثمانی را اسیر نمود. پس از بازگشت تیمور بین پسرانش بر سر جانشینی جنگ در گرفت و سرانجام در سال 1403 محمد بر برادرانش پیروز شد و با نام سلطان محمد اول بر تخت نشست. 
در سال 1453 میلادی سلطان محمد فاتح (سلطان محمد دوم) توانست به امپراتوری هزار ساله روم شرقی پایان دهد. بزرگترین فتح وی تسخیر قسطنطنیه پایتخت امپراطوری روم شرقی بود که از آن پس آن را اسلامبول یا استانبول به معنی شهر اسلام نامیدند. 
سلطان سلیم اول که در سال 1512 به پادشاهی رسید کسی بود که حکومت عثمانی را به امپراطوری عثمانی تبدیل کرد. وی در طول 9 سال حکومت خود شام، مصر، دیاربکر، غرب کردستان، عراق، حجاز و بخش هایی از جنوب شرقی اروپا را نیز به تصرف خود درآورد. 
اوج قدرت عثمانی در زمان سلطان سلیمان اول بود که در طول پادشاهی 8 ساله خود وسعت ترکیه را سه برابر کرد. وی به علت علاقه اش به کشورگشایی در قلب اروپا حتی به محاصره وین پرداخت و در یکی از جنگهایش با شاه تهماسب صفوی تا سلطانیه پیش رفت. 
امپراتوری عثمانی در جنگ جهانی اول از هم پاشید و توسط کشورهای غربی به دولت های کوچکی تجزیه شد. این سلسله با عمر 700 ساله خود طولانی ترین حکومت در سرزمین های اسلامی را داشت که پس از تقسیم مناطق حکومتش عملاً پایان یافت. 
مصطفی کمال پاشا که به آتاترک شهرت داشت پس از سازماندهی مقاومت ملی علیه دولت های خارجی در سال 1923 میلادی جمهوری ترکیه را پایه گذاری کرد و به قهرمان ملی ترکیه تبدیل شد. وی که تا قبل از مرگش در سال 1938 به مدت 15 سال رئیس جمهور بود طیف  گسترده ای از اصلاحات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و حوزهای فرهنگی را معرفی کرد که تقریباً در کشورهای دیگر بی مانند بود.
اولین شورای بزرگ ملی که به رهبری آتاترک تاسیس شد، یک سیستم جدید سیاسی و قانونی را بر پایه اصول دمکراسی پارلمانی، حقوق بشر، حق استقلال ملی و تقسیم قدرت، مالکیت اختصاصی و سکولاریسم و جدایی دین از امور دولتی تصویب کرد. یک سیستم جدید تحصیلی سکولار نیز تاسیس شد که در آن الفبای عربی به لاتین تغییر یافت و همچنین قوانین جدید مدنی و کیفری از الگوهای اروپایی اقتباس گردید. زنان ترک بر طبق قانون از حقوقی موازی مانند حق رای و انتخاب برای پست های دولتی برخوردار شدند و این عمل باعث شد که ترکیه از لحاظ حقوق زنان بالاتر از بسیاری از کشورهای غربی قرار بگیرد. این انقلابی بی همتا  در زمان خودش و حتی امروزه بود که یک کشور عمدتاً مسلمان را در کنار تمدن های غربی و ارزشهای جهانی قرار می داد.
ترکیه در جنگ جهانی دوم در ابتدا بی طرف بود ولی در سال 1954 رسماً به آلمان و ژاپن اعلام جنگ داد. در پایان جنگ روابط میان ترکیه و شوروی بر سر دو تنگه بسفروس و داردانل به شدت تیره و تار شد.
ترکیه در سال 1946 به عضویت سازمان ملل درآمد و در سال 1952 به ناتو پیوست. هم اکنون ترکیه عضو جانبی جامعه اروپاست و قصد دارد به عضوت در اتحادیه اروپا درآید.
 

غذا و نوشیدنی ترکیه

صبحانه سنتی ترکیه معمولاً شامل پنیر (اغلب پنیر فتا)، گوجه فرنگی، زیتون سیاه، عسل یا مربا، نان، سوسیس، سالامی، بیکن و تخم مرغ پخته سفت به همرای چای سیاه در استکان های کمر باریک می باشد. کباب های مخصوص ترکی از غذاهای مشهور ترکیه هستند. کباب ها معمولاً در باربیکیوهای زغالی یا تنورهای چوبی پخته می شوند و اغلب برای تهیه آنها از گوشت گوساله، بره و گوسفند استفاده می گردد. آدانا و دونر کباب از کباب های محبوب ترکی هستند که آدانا کباب، کبابی مشابه به کباب کوبیده می باشد و با نان و گوجه فرنگی و فلفل کبابی سرو می شود. دونر کباب نیز که در ایران به کباب ترکی معروف است تقریباً در همه جای دنیا طرفدار دارد. یکی دیگر از غذای های معروف ترکیه لاهمعجون یا همان پیتزای ترکی است که در تنورهای سنگی پخته می شود و سطحش را با گوشت چرخ کرده یا ریش ریش شده بره، جعفری، پیاز، سیر، فلفل سیاه و فلفل قرمز پر می کنند. یاپراک سارما یا دلمه برگ مو و انواع دیگر دلمه از غذاهای خانگی می باشند و جایگاه مهمی در غذاهای ترکی دارند. برنج ترکی و مرغ که با ادویه های مخصوصی طبخ می شود، کارنیه ریک که یکی از غذاهای اصلی بوده و مواد اصلی تشکیل دهنده آن بادمجان و گوشت چرخ کرده است، سوپ عدس که یکی از خوشمزه ترین سوپ هاست، سوپ ماست و سوپ تَرحانه یا ترخینه که می توان آن را در تمام وعده های غذایی حتی صبحانه میل کرد از غذاهای پرطرفدار ترکیه به حساب می آیند. باقلوا، کادائیف که مخلوطی از آرد و آب می باشد، کونِفه که یک نوع شیرینی پنیری عربی است، لوکما که همان بامیه می باشد و پودیگ برنج یا همان شیر برنج خودمان، از دسرهای محبوب ترکی هستند. معروف ترین نوشیدنی ترکی نیز قهوه ترک است که شهرتی جهانی دارد. دیگر نوشیدنی های رایج ترکی نیز عبارتند از آیران یا دوغ، آب شلغم که اغلب آن را با کباب می نوشند و می توان به دلخواه داغ یا تند میل شود و بُزا که یک نوشیدنی زمستانی است و از ارزن، سِمولینا، آب و شکر تهیه می شود و یکی از قدیمی ترین نوشیدنی های ترکی به حساب می آید.
 

تعطیلات رسمی و مذهبی ترکیه

در ترکیه روز اول ژانویه به مناسبت شروع سال نو، روز 23 آوریل به مناسبت روز استقلال ملی و روز کودک، روز اول ماه مه به مناسبت روز کار و همبستگی، روز 19 ماه مه به مناسبت روز ورزش و جوانان و همچنین روز بزرگداشت آتاترک، روز 30 آگوست به مناسبت روز پیروزی در جنگ های داخلی و روزهای 28 و 29 اکتبر به مناسبت روز جمهوری تعطیل است.
همچنین عید فطر به مدت سه روز و عید قربان به مدت چهار روز از تعطیلات مذهبی ترکیه به شمار می آیند. 

دیدنی ها و جاذبه های ترکیه، به ۱۰ دلیل به ترکیه سفر کنید 

همانطور که می دانید ترکیه دارای اماکن دیدنی بسیار زیبایست و شهرهای توریستی ترکیه این سرزمین  را به کشوری منحصر به فرد، با زیبایی بسیار شگفت انگیزی بدیل کرده است. از این رو، ترکیه هرساله تعداد توریستان زیادی را جذب خود می کند.

مخصوصا برای ما ایرانی ها، سفر به تکیه سفری فوق العاده محسوب می شود چرا که با یک پرواز کوتاه به ترکیه، با قیمت مناسب تور ترکیه می توانیم نظاره گر آبی به شفافی کریستال، کوهی به بلندا و سر سبزی کوه های رویا هایمان و مکان های تاریخی باستانی معروف را  باشیم.  در میان جاذبه ها و مکان های دیدنی استانبول، آنتالیا، آنکارا، کوش آداسی و دیگر شهر های توریستی ترکیه، توریستانی که از ترکیه بازدید گرده اند به ۱۰ دلیل سفر با تور ترکیه را به توریستان خوش ذوق و خوش سلیقه توصیه می کنند. 

سفر-ترکیه-با-تور-ترکیه-تور ترکیه آژانس مسافرتی میچکا

چرا به ترکیه باید سفر کرد ؟ ۱۰ دلیل برای سفر به ترکیه

۱.غذای بی نظیر ترکیه

با سفر با تور ترکیه خواهید دید که هر منطقه از ترکیه دارای آشپرخانه فرهنگی متفاوتیست و مواد اولیه و سبزیجات استفاده شده در غذا ها مختص هر منطقه است، در ترکیه فرا تر از آنچه که همه از غذای ترکی می دانند " کباب ترکی و باقلوا " را خواهید چشید، غذا های دریایی لذیذ و پیش غذا های بسیار خوشمزه و صبحانه های سنتی مفصل ترکیه از چیز هایسست که هر توریستی بعد از سفر با تور ترکیه از آن به خوشی یاد می کند. مطئن شوید که پیش از بازگشت در  یکی از بهترین رستوران های استانبول غذا صرف کرده اید و سفر خود را با طعم خوشمزه ترین غذاهای ترکیه ای کامل کرده اید.

سفر-ترکیه-با-تور-ترکیه-سفر-ترکیه-با-تور-ترکیه-تور ترکیه آژانس مسافرتی میچکا9

۲.سواحل رویایی و فوق العاده زیبای ترکیه 

بدروم، آنتالیا، ازمیز و فتحیه از شهر های ساحلی مشهور ترکیه محسوب می شوند که با سفر با تور ترکیه زیباترین سواحل ترکیه را در آنها خواهید دید. از کوه های زیبای در کنار ساحل گرفته تا قار، از جشن های ساحلی ویژه  تا تفریحات آبی هیجان انگیز همه می توانند ۲ الی ۳ روز از سفر شما به ترکیه را به خود اختصاص دهند.  یک سفر دریایی و گشت و گذار در آب های مدیترانه یا ساحل اژه از پیشنهادات ویژه سفر به ترکیه است که نباید از دست داد.  

سفر-ترکیه-با-تور-ترکیهسفر-ترکیه-با-تور-ترکیه-تور ترکیه آژانس مسافرتی میچکا

۳.حمام ترکی سنتی ترکیه 

حمام کردن در حمام های سنتی ترکی چیزیست که تضمین می کنیم تنها در ترکیه چیزی اینچنین را خواهید دید. در طول سفر با تور ترکیه حتما سری به یکی از حمام های سنتی بزنید، لذت ریلکشس کردن و حمامی دیلنشین ، بازی با کف و ماساژ را از دست ندهید. پس از یک روز شلوغ و بازدید از مکان های دیدنی ترکیه حتما به چنین جایی احتیاج دارید تا خود را برای ادامه سفر شارژ کنید و انرژی تازه بگیرید.

سفر-ترکیه-با-تور-ترکیه-سفر-ترکیه-با-تور-ترکیه-تور ترکیه آژانس مسافرتی میچکا

۴.مکان های دیدنی باستان شناسی و تاریخی ترکیه

ترکیه کشور پادشاهی ها و تمدن های زیادی بوده، ترکیه دارای مکان های باستان شناسی و تاریخی زیادیست که چشم ها را به خود خیره کرده است و بازدید کنندگان را به سفر به سال های دور دعوت می کند. از کاخ ها و زیباترین مساجد استانبول گرفته تا ویرانه های افسوس و شهرهای زیرزمینی کاپادوکیا، ترکیه کشوریست برای دوست داران تاریخ و علاقه مندان به باستان شناسی. تاریخ ترکیه را با سفر به مکان های دیدنی و تاریخی ترکیه حس کنید : لیست اماکن دیدنی تاریخی ترکیه.

سفر-ترکیه-با-تور-ترکیه-سفر-ترکیه-با-تور-ترکیه-تور ترکیه آژانس مسافرتی میچکا

۵.بهترین موزه ها در ترکیه

ترکیه دارای موزه های فوق العاده ایست البته از این کشور با این تاریخ کهن و مکان های باستانی و تاریخی وسیع، چیزی جز این  انتظار نمی رود، از بزرگ ترین موزه موزاییک دنیا گرفته تا موزه های کاخ عثمانی در استانبول شما را متحیر خواهد کرد. 

سفر-ترکیه-با-تور-ترکیه-سفر-ترکیه-با-تور-ترکیه-تور ترکیه آژانس مسافرتی میچکا

۶. مغازه های خوراکی و تنقلات ترکیه

با چنین غذاهای باور نکردنی، جای تعجب نیست که ترکیه جای مناسبی برای خرید مواد غذایی نیز هست، از بازارهای آزاد خیابانی گرفته تا بازارها، تقربیا در همه جا می توانید از محصولات خوشمزه ترکیه به سوغات ببرید و خریداری کنید. از محبوب ترین بازارها برای خرید محصولات خوراکی ترکیه بازار بزرگ استانبول و بازار ادویه می باشد. 

سفر-ترکیه-با-تور-ترکیه-سفر-ترکیه-با-تور-ترکیه-تور ترکیه آژانس مسافرتی میچکا

۷.مکان های دیدنی طبیعی 

جدا از زیبایی شهرهای بزرگی همچون آنکارا، استانبول و ازمیر، ترکیه دارای مکان های طبیعی زیبای متنوع و بسیاریست، اگر به دنبال مسافرتی پر تحرک هستید و به دنبال راهی برای فرار از شلوغی ها و هیاهوی شهر  هستید، خود را آماده رفتن به اسکی در کوه های Uludağ کنید یا برای یک پیاده روی آرام در مناطق تماشایی به استان Rize ترکیه سفر کنید و البته  قصر پنبه ای، پاموک کاله چیزی نیست که بتوان به ترکیه سفر کرد و از آن دیدن نکرد، پاموک کاله حوضچه های آهکی طبقاتی سفید رنگ همچون برفی هستند از زیباترین مركز توریستی و گردشگری در استان دنیزلی ترکیه می باشد.

سفر-ترکیه-با-تور-ترکیه-سفر-ترکیه-با-تور-ترکیه-تور ترکیه آژانس مسافرتی میچکا

۸. شگفتی های بی نظیر ناشناخته ترکیه

درست به تعداد مکان های تاریخی معروف، ترکیه دارای مکان ها و دیدنی های تاریخی دور افتاده است که کمتر کسی از وجود آنها مطلع است. حتی خرابه های شهر قرون وسطی ارمنی و قبر پادشاهان در نمروت جذاب و دیدنی است. 

سفر-ترکیه-با-تور-ترکیه-سفر-ترکیه-با-تور-ترکیه-تور ترکیه آژانس مسافرتی میچکا

۹.معماری برجسته و قابل توجه ترکیه

محدوده معماری ترکیه واقعا قابل توجه است و برای توریستان تور ترکیه برای آنهایی که در رشته معماری تحصیل می کنند شانسی عالی برای الهام گرفتن از این معماری هاست. در طول سفر به ترکیه، به کلیساهای تاریخی، عمارت های آبشار ساخته شده توسط مهاجران اروپایی و مسجد بزرگ قصر و کاخ ها و خانه های سنگی ساخته شده توسط امپراتوری Anatolian سابق توجه کنید . معماری استفاده شده در شهر استانبول و شهر های دیگر دیدگاه شما را واقعا عوض خواهد کرد. 

سفر-ترکیه-با-تور-ترکیه-سفر-ترکیه-با-تور-ترکیه-تور ترکیه آژانس مسافرتی میچکا

۱۰.مردم ترکیه

مردم ترک این کشور زیبا به خون گرمی و خوش رویی معروف اند، بنشینید و چند ساعتی را با آنها بگذرانید تا بینید چطور درس زندگی به شما می آموزند. در طول سفر با تور ترکیه حتما اگر به خانه یکی از مردم محلی ترکیه دعوت شدید، آن را از دست ندهید و قبول کنید. هم صحبت شدن با آنها و نوشیدن یک فنجان قهوه ترک دلنشین در کنار باقلوای اصیل ترکی سفر شما به ترکیه را کامل میکند. اگر ترکی بلند نیستید و از ارتباط برقرار کردن با افراد خارجی واهمه دارید، نگران نباشید، به راحتی می توانید چند کلمه ترکی استانبولی پرکاربرد را یاد گیرید و از آنها استفاده کنید. 

سفر-ترکیه-با-تور-ترکیه-سفر-ترکیه-با-تور-ترکیه-تور ترکیه آژانس مسافرتی میچکا

چیز که نباید در ترکیه انجام داد، نبایدها در سفر به ترکیه

راهنمای سفر به ترکیه - تور ترکیه از سفر های دوست داشتنی و فراموش نشدنیست که توصیه سفر به آن را مکررا از آنهایی که به این کشور سفر کرده اند شنیده ایم. در ترکیه دیدنی های ویژه و منحصر به فردی در انتظار توریستان خوش ذوق و خوش سلیقه است که تنها با سفر با تور ترکیه می توان پی به زیبایی و جذابیت واقعی چنهان در این کشور برد، از سواحل زیبا گرفته تا مساجد و بنا های تاریخی قدیمی، از روستا های زیبا تا برج ها و مراکز خرید مدرن ترکیه و .... همه از جاذبه هایی هستند که تنها در ترکیه می توان با قیمتی مناسب دید. با این حال، بیش از سفر با تور ترکیه، مطمئن شوید که از نکات و نباید های این کشور زیبا مطلعید، در طول سفر و بازدید از مکان های دیدنی ترکیه هرگز مرتکب این ۷ اشتباه نشوید:

۱.هنگام بازدید از مساجد لباس مناسب بر تن کنید

مساجد تاریخی ترکیه نظیر مسجد آبی (Yeni Cami )، مشجد ایاصوفیه و .... که در لیست مکان های دیدنی منحصر به فرد ترکیه و البته پربازدید ترین ها قرار دارد و مکانی مهم و مذهبی برای مردمان  ترکیه محسوب می شوند. درست است که شما مسافر توریستی خارجی این کشور هستید، اما احترام گذاشتن و توجه کردن به آداب و مذهب ترکیه، شما را نزد اهالی این کشور به فردی قابل احترام تر تبدیل می کند. از این رو، پیش ا اینکه به بازدید از مساجد تاریخی ترکیه بروید، به لباس خود نگاهی بیاندازید و لباسی پوشیده برای بازدید انتخاب کنید. از پوشیدن شرتک و یا  دامن کوتاه لباس بی آستین خودداری کنید. ابنگونه احساس بهتری به هنگام بازدید خواهید داشت تا اینکه نقش یک توریست بی توجه و بی ادب را بازی کنید.

۲.از کرایه تاکسی های بدون لگو خودداری کنید

رانندگان تاکسی در ترکیه اغلب دوست دارند که با دریافت کرایه اظافی بر سر توریستان کلاه بگذارند و این کار را یا با متر سنج دستکاری شده انجام می دهند و یا با طولانی کردن راه. اما نگران نباش شما می توانید از این کلاه برداری ها در امان بمانید، برای فرار از شیادی های برخی از رانندگان تاکسی، توجه کنید که تنها از تاکسی های ایستگاه تاکسی ترکیه ماشین کرایه کنید، تاکسی های مجاز علامت تاکسی بر روی در و سقف تاکسی را دارا می باشند. علاوه بر این می توانید برنامه بی تاکسی ترکیه را نصب کنید تا هر زمان در هر کجا که می خواهید تاکسی قابل اعتماد کرایه کنید. 

۳.تنها از مراکز خرید ترکیه خرید کنید

به ترکیه سفر کردن و خرید کردن از همان چیز هایی که در کشور خودمان نیز پیدا می شود، کاری عبث و بیهوده است. هر شهری بازار های سنتی خود را دارد که بازدید نکردن از آنها بعدها موجب پشیمان شما خواهد شد. در ترکیه بازار های سنتی را فراموش نکنید، بازار هایی نظیر بازار گرند استانبول و یا بازار کمرالتی در ازمیر از آن مکان های مهمی هستند که در طول سفر با تور ترکیه نباید از دست داد. در این بازار های سنتی ترکیه ، وسایل دست ساز زیبا، وسایل و هنر سنتی، لباس و وسایل زیور آلات درجه یک دست سازی را پیدا خواهید کرد که نظیر آنها در هیچ یک از مراکز خرید و هیچ یک از برند فروش ها نیست.

۴.زمانی که در رژیک غذایی هستید به ترکیه سفر کنید

غذا های ترکیه فوق العاده اند، واقعا زمانی که در رژیم غذایی خاصی هستید سفر کردن به ترکیه اشتباه است. در طول سفر با تور ترکیه در هرکجا غذا های خوش رنگ و خوش بویی را در سرتاسر شهر خواهید دید که روی برگرداندن به آنها کاری بسیار مشکل است. از انواع کباب های خوش طعم و لذیذ گرفته تا غذا های دریایی تازه، آب نبات های فوق العاده تا دسر های شیری خوشمزه، در طول سفر به ترکیه حتما می خواهید از همه چیز بدون احساس گناه بچشید و امتحان کنید. ۱۰ رستوران معروف در استانبول - ۱۰ رستورانی که در آنکارا باید در آنها غذا میل کنید.

۵.تنها بر روی مکان های توریستی تمرکز کنید

هنگامی که توریستان به ترکیه برای بازدید از استانبول سفر می کنند، مردم و اهالی محلی ترکیه به آنها توصیه می کنند تا از سلطان مهمد دور شوند و از دیگر مناطق دیدنی شهر دیدن کنند. استانبول و دیگر شهر های توریستی ترکیه فراتر از مکان های توریستی معروف در دل دارند، از اهالی محلی ترکیه در رابطه با مکان های دیدنی و جاذبه های شهر بپرسید تا سفر خود به ترکیه را کامل کنید، آنها حتما پیشنهادات ویژه ای به شما خواهند داد و تجربه ای فراموش نشدنی از سفر به ترکیه برایتان رغم خواهند زد.

چطور در ۴۸ ساعت از استانبول دیدن کنیم ؟

۶.از رانندگان انتظار پیروی از قوانین ترافیکی را داشته باشید

رانندگان ترکیه را می توان بدترین رانندگان دنیا خواند، نترسید اما باید گوش زد کنیم که  شما تقریبا در همه جا می بایست مراقب خود باشید تا از خطر رانندگان ترکیه در امان باشید. هنگام کرایه تاکسی اصلا با راننده تعارف نکنید، از او بخواهید تا قوانین ترافیکی را رعایت کنند و سفر شما را با یک تصادف خراب نکنند. بار ها دیده شده که به دلیل رانندگی عجولانه رانندگان، توریستان سفر خود را در بیمارستان ها سر کرده اند.

۷.در بازار ها و محله های ترکیه، پول خود را نشان دهید

اگر می خواهید در طول سفر با تور ترکیه به در سر بیافتید و هدف سارقین قرار بگیرید، پول و دارایی خود را نشان دهید !  در ترکه تنها چند ناحیه و محل وجود دارد که توریتان به راحتی می توانند ثروت خود را نشان دهند، محله های ثروتمند در همسایگی شهر های بزرگی نظیر استانبول و آنکارا تنها محله هایی هستند که می توانید ثروت خود را نشان دهید. در غیر این صورت، در شهر های دیگر برای در امان ماندن از سود جویان و یارقین پول خود را به کسی نشان ندهید و محتاطانه رفتار کنید. در شهر های کوچک ترکیه هماننده دیگران رفتار کنید تا مورد هدف سارقین و کلاه برداران قرار نگیرید. راهنمای مرجع سفر به ترکیه

بازدید از استانبول در ۴۸ ساعت، چطور در ۴۸ ساعت از استانبول دیدن کنیم

اگر قصد سفر به استانبول با تور ترکیه را دارید، باید بدانید که دو روز برای بازدید از مکان های دیدنی استانبول واقعا زمان کمیست و استانبول دیدنی ها و تفریحات زیادی را برای توریستان در دل دارد. با این حال، برای یک برنامه سفر ۲ روزه به استانبول، شهر دیدنی های تاریخی و چند جزیره زیبا، خود را آماده کنید. در ادامه شما را با یک برنامه سفر ۲ روزه ایده آل به استانبول  برای آنهایی که برای اولین بار است به ترکیه سفر می کنند آماده کریم. خوب است بدانید که این برنامه سفر یکی از محبوب ترین ها و حساب شده ترین ها در میان تور لیدران با تجربه استانبول است.

روز اول در استانبول : سلطان مهمد

صبح :

قلب مکان های دیدنی و جاذبه های توریستی استانبول، محله سلطان مهمد است، جایی که در آن بیشتر مکان های دیدنی و منحصر به فرد استانبول ترکیه قرار دارد، از مساجد سلطنتی گرفته تا کاخ بزرگ. سفر خود به استانبول را از میدان سلطان مهمد شروع کنید و از مسجد زیبای ایاصوفیه استانبول بازدید کنید. مسجد ایاصوفیه در سال ۵۳۷ میلادی ساخته شد و به عنوان ساختمان کلیسای ارتدوکس شرقی مورد استفاده قرار گرفت و در سال ۱۴۵۳ توسط امراتوری عثمانی به مسجد تبدیل شد و حال سال هاست ( از سال ۱۹۳۵) که به موزه ی دیدنی استانبول بدیل گشته است.
 
در ادامه زمانیکه در میدان هستید، حتما از مسجد سلطان احمد که به مسجد آبی شهرت دارد دیدن کنید. مسجد آبی این سال ۱۶۰۹ و ۱۶۱۷ در زمان سلطنت سلطان احمد ساخته شد. مسجد آبی به دلیل کاشی های آبی رنگ زیبا و تزیینات هنرمندانه دیوار ها از مساجد پر بازدید و بسیار دیدنی استانبول محسوب می شود. درست رو به روی میدان، آب انبار معروف باسیلیکا را خواهید دید که بزرگترین آب انبار باقی مانده از صدها سال پیش، از زمان قسطنطنیه است. 

تور-ترکیه-استانبول-1-سفر-نامه-ترکیهسفر-ترکیه-با-تور-ترکیه-تور ترکیه آژانس مسافرتی میچکا

ناهار در استانبول

برنامه بعدی صرف ناهار در یکی از بهترین رستوران های محلی استانبول ترکیه است، برای مثال کافه سلطان مهمد از رستوران هیا قدیمیست که از سال ۱۳۲۰ باز است و امروزه مرکز توجه خانواده ها برای صرف غذا های سنتی ترکیه است. این رستوران سنتی قدیمی دستور پخت غذای خود را به همان صورت قدیمی نگه داشته و طعم لذیذ و واقعی غذا ها را می توانید در این رستوران بچشید.

بعد از ظهر در استانبول 

بعد از صرف یک غذای لذیذ خوشمزه، حال زمان کمی پیاده روی رسیده، به سمت خیابان کاخ توپکاپی پیاده روی کنید، مکان دیدنی مهم بعدی کاخ توپکاپی است که به مدت نزدیک بر ۴۰۰ سال محل اقامت خانواده سلطنتی عثمانی و محل شلوغ ترین مراسمات دولتی و جشن های سلطنتی بوده است. در این قسمت، شما می توانید تصمیم بگیرید که آیا می خواهید بقیه روز را به بازدید از موزه باستان شناسی استانبول بگذرانید و یا به بازار بزرگ که یکی از بزرگترین بازارهای سر پوشیده در جهان است بروید. برای بازدید از بازار سوار تراموا شوید و در ایستگاه Cemberlitas پیاده شوید.

تور-ترکیه-استانبول-2-سفر-نامه-ترکیه سفر-ترکیه-با-تور-ترکیه-تور ترکیه آژانس مسافرتی میچکا

شام در استانبول

پس از گذشت یک روز عالی در زیبایی های تاریخی استانبول، بریا صرف شام به ماهیگیر (Balıkçı Sabahattin ) بروید، این رستوران که از سال ۱۹۲۶ باز شده و قدمت آن به زمان های دور استانبول برمی گردد. شام خود را از میان یکی از غذا های روز انتخاب کنید و روز خود را در استانبول کامل کنید.

روز دوم در استانبول : کاراکوی، گالاتا  و چوکورجوما

صبح روز دوم در استانبول 

در روز دوم تور استانبول، زمان آن رسیده که از مکان های دیدنی محلی استانبول دیدن کنید. در ابتدا به سمت کاراکوی حرکت کنید، کاراکوی یکی از همسایگی های محبوب پر از کافه، مغازه و گالری در استانبول است. چند تا از مشهور ترین مغازه های این ناحیه که در طول سفر می بایست به انها سر بزنید : فروشگاه طراحی Mae Zae، گالری هنری Artum، و فروشگاه لباس مردانه Bey Karakoy است.

ناهار در استانبول

برای صرف ناهار حتما به رستوران کاراکوی بروید، در این رستوران غذا های سنتی و غذا های خانگی ترک را همراه با غذا ها ی مدرن خواهید یافت. منو این رستوران به طور مرتب عوض می شود، اما اگر به طور اتفاق در منو این رستوران alinazik را دیدید، به شما توصیه می کنیم تا حتما از آن بچشید. Alinazik یکی از لذیذ ترین غذا های استانبول ترکیه در طول سفر ما به این کشور بود.

بعد از ظهر در استانبول

برای یک پیاده روی سر بالایی خود را آماده کنید، مقصد بعدی به سمت گاتالاست. از برج گاتالا استانبول دیدن کنید و سپس در خیابان Serdar-ı Ekrem که از خیابان های مدرن و مشهور شهر است پیاده روی کنید، در این خیابان، بهترین ایستگاه های فشن، بوتیک و کافه های استانبول را خواهید دید.

راه خود را به سمت خیابان شلوغ  Istiklal کج کنید ، به سمت میدان تاکسیم  باز گردید  و راه خود را به سمت Çukurcuma ادامه دهید، در این مکان گنجینه ای از سنگ های قیمتی نادری را خواهید دید که شما را حیرت زده می کنند.

شام در استانبول

برای صرف شام خداحافظی به یکی از بهترین رستوران های استانبول بروید و پس از شام باقلوای ترکیه را پیش از بازگشت امتحان کنید. حتی می توانید به عنوان سوغاتی شیرین، از باقلوای ترکیه برای دوستان و آشنایان خود سوغات بگیرید.

حقیقت شوکه کننده استانبول : حقایقی باور نکردنی درباره استانبول ترکیه

استانبول شهر زیبای ترکیه، مقصدیست که هرساله به دلیل اماکن دیدنی و جاذبه های تاریخی و تماشایی اش بیش تر و بیش مورد بازدید گردشگران قرار گرفته است . اگر شما هم مسافر تور استانبول هستید و قصد سفر به شهر اوراسیایی استانبول را دارید، پیش از سفر با حقایق باورنکردنی استانبول آشنا شوید و بری همسفران خود تعریف کنید. اغلب مردم تنها اطلاعات کافی دررابطه با جاذبه ها ی استانبول کسب می کنند، اما آیا تا به حال چیزی در رابطه با حقایق و تاریخ اسرار آمیز پنهان استانبول شنیده اید؟

آپارات میچکا

یوتیوب میچکا

اینستاگرام میچکا

میچکا ترکیه آژانس مسافرتی میچکا تور لحظه آخری تور ترکیه تورهای میچکا تعطیلات رسمی و مذهبی ترکیه غذا و نوشیدنی ترکیه سفر به ترکیه تور گردشگری ترکیه مناطق دیدینی ترکیه جاذبه های گردشگری ترکیه ترکیه در یک نگاه تور لحظه آخری ترکیه بلیط هواپیما بلیط قطار واحد پول ترکیه پایتخت ترکیه قبرس هتل های ترکیه استانبول ازمیر