بزرگترین گنجینه الماس جهان کشف شد


جدیدترین تحقیق که در ماه ژوئن در مجله ژئوشیمی، ژئوفیزیک، ژئوسیستم ها منتشر شده است نشان می دهد که حجم الماسی که در زیر پوسته زمین پنهان شده ۱۰۰۰ برابر بیشتر از میزانی است که تصور می شد. اما متاسفانه بزرگ ترین ذخایر الماس که می تواند خیلی ها را ثروتمند کند غیرقابل دسترسی است! این الماس ها حدود ۱۴۵ تا ۲۴۰ کیلومتر پایین تر از سطح زمین و در اعماق پوسته کراتون (Craton) قرار گرفته اند. کراتون ها سطوح سنگی بسیار بزرگی هستند و در زیر اکثر صفحه های زمین قرار گرفته اند و از دوران باستان تاکنون از جای خود تکان نخورده اند. کراتون یا پوسته پایا شبیه به کوه هایی وارونه هستند و نوک این شبه کوه ها را به عنوان «ریشه کراتونی» می شناسند.

گروهی از دانشمندان و محققین از دانشگاه های مختلف دنیا گردهم جمع شدند و با بررسی امواج لرزه ای زیر زمین موفق به کشف حجم بسیار انبوهی از الماس در اعماق زمین شده اند. این ارتعاشات بسته به ترکیبات، دما و تراکم سنگ های مختلف می توانند تغییر کنند و به همین دلیل محققین با استفاده از این یافته ها توانسته اند تصویری از اعماق غیرقابل دسترس زمین داشته باشند. دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که ارتعاشات زیرزمین که از پدیده های طبیعی مثل زمین لرزه و سونامی ایجاد می شود هنگام عبور از کراتون ها سرعت بیشتری پیدا می کنند.

دانشمندان پس از تحقیقات بسیار در نهایت به این نتیجه رسیدند که بهترین توضیح برای افزایش سرعت ارتعاشات این است که ۱ تا ۲ درصد ریشه های کراتون از الماس ساخته شده است و مابقی از پریدوتیت (peridotite) و کمی هم از سنگ های اکلوژیت (eclogite) تشکیل شده است. به این ترتیب دانشمندان به وجود بزرگ ترین ذخایر الماس در لایه های درونی و غیرقابل دسترس زمین پی برده اند!

امواجی که در داخل زمین حرکت می کنند وقتی به سنگ الماس می رسند سرعتشان بیشتر می شود. چون الماس سخت ترین ماده شناخته شده است این امواج را سریع تر از سنگ ها و مواد معدنی دیگر منتقل می کند و به همین دلیل سرعت امواج به طرز عجیبی افزایش پیدا می کند.

«به همین دلیل، تیم ما به این نتیجه رسید که بهترین توضیح برای افزایش سرعت امواج و ارتعاشات الماس است…البته نمی توانیم به طور قطعی و ۱۰۰% این موضوع را اثبات کنیم. زیرا دسترسی به این مناطق از زمین امکان پذیر نیست و نمی توانیم نمونه هایی را برای آزمایش و تحقیق در اختیار داشته باشیم. البته این موضوع غیرممکن هم نیست، چون گاهی بخش هایی از ریشه های کراتونی در فوران های ماگمایی به سطح و پوسته زمین می رسد و بالا می آید.»

آژانس هواپیمایی , تور لحظه آخری , بلیط هواپیما چارتر , گنج الماس