اطلاعات ایرلاین ایر کانادا


شرکت هواپیمایی ایر کانادا

 

نتیجه تصویری برای ‪air canada‬‏

تاریخچه 

ایر کانادا، بزرگترین شرکت هواپیمایی کانادا و ایرلاین پرچمدار این کشور محسوب می شود. ایر کانادا در سال 1966 تاسیس شده و به ارائه خدمات پروازی منظم و چارتر مسافری و باری به 178 مقصد در سراسر جهان می پردازد. از نظر تعداد مقاصد، ایر کانادا نهمین ایرلاین مسافری بزرگ جهان است. دفتر مرکزی این شرکت در مونترال قرار داشته و هاب اصلی آن فرودگاه بین المللی تورنتو پیرسون است.

ایر کانادا اکسپرس شعبه ارائه دهنده خدمات منطقه ای ایر کانادا محسوب می شود. بخش های عملیاتی این ایرلاین شامل ایر کانادا کارگو و ایر کانادا جتز نیز می شود. ایر کانادا وکیشنز نیز بسته های تعطیلات به 90 مقصد را فراهم می کند. در مجموع به همراه شرکای منطقه ای، ایر کانادا به طور میانگین روزانه 1530 پرواز منظم انجام می دهد.
در سال 1953، ترانس کانادا ایرلاینز به نخستین شرکت هواپیمایی در جهان مبدل شد که از سیستم رزرو رایانه ای با ترمینال های ریموت استفاده می کرد. در سال 1964، لایحه ای برای تغییرنام این شرکت ارائه شد که با آن مخالفت شد. اما ارائه درخواست مجدد در سال 1965 و با موافقت دولت، نام ترانس کانادا ایرلاینز به ایر کانادا تغییر کرد.
در اوایل دسامبر 1987، ایر کانادا به نخستین ایرلاین جهان مبدل شد که سیاست عدم استعمال دخانیات در سطح ناوگان خود را به اجرا گذاشت. در سال 1988، ایر کانادا به بخش خصوصی واگذار شد و 43 درصد از سهام آن در بورس به فروش رسید. این فرآیند یک سال بعد کامل شد.
 
 
تصویر مرتبط

 

در می 1997، ایر کانادا به عنوان یکی از موسسان اتحاد "استار الاینس" نام گرفت که در حال حاضر 28 ایرلاین عضو آن هستند. در ژانویه 2001، ایر کانادا بزرگترین رقیب خود یعنی کانادین ایرلاینز، دومین شرکت هواپیمایی بزرگ کانادا، را خریداری کرد. در آوریل 2003، ایر کانادا اعلام ورشکستگی کرد، اما 18 ماه بعد از این شرایط خارج شده و تحت شرکت هلدینگ ACE Aviation Holdings  سازماندهی مجدد شد. در سال 20044، هواپیماهای بوئینگ  747-400  با هواپیماهای ایرباس A340 جایگزین شدند. در سال 20055، ایر کانادا نخستین شرکت  هواپیمایی بود که سیستم های سرگرمی پشت صندلی در هواپیماهای جت کوچک برای پروازهای کوتاه برد را ارائه کرد. در سال 2006، ایر کانادا هفتادمین سالگرد تاسیس خود را با جابجایی 34 میلیون مسافر جشن گرفت.

 

طی سال های اخیر، ایر کانادا سرمایه گذاری های بسیاری را برای به روز رسانی ناوگان هوایی خود با سفارش هواپیماهای جدید و اصلاح و ارتقا برخی هواپیماهای موجود انجام داده است.

سانحه 

آخرین سانحه‌ی ایر کانادا به اول مرداد 1362 بر می‌گردد که طی آن بوئینگ 767 پرواز شماره‌ی 143 از مبدأ منترال به مقصد ادمنتون در ارتفاع 41000 پایی بر فراز شهر Red Lake ایالت انتاریو، صدای هشدار کاهش میزان سوختش به صدا در آمد. از آن جا که خلبانان فکر می‌کردند محاسبات سوخت سیستم مرکز هواپیما بر اساس کیلوگرم انجام شده، حدس زدند که این اخطار به علت نقص نشانشگر میزان سوخت است. اما حقیقت آن بود که سیستم مرکزی محاسبات را بر اساس پوند انجام می‌داد و چند ثانیه بعد موتور سمت چپ هواپیما خاموش شد. حال خلبانان تصمیم به فرود اضطراری با یک موتور در فرودگاه وینیپگ گرفتند اما در همین هنگام بود که هشدار دوم نیز به صدا در آمد. موتور سمت راست نیز از حرکت ایستاد و حالا بوئنیگ 767 با تمام 61 سرنشینش بدون هیچ نیروی محرکه‌ایی در مسیر وینیپگ قرار دارد.