اطلاعات ایرلاین ایرا ن ایر


شرکت هواپیمایی ایران ایر 

IranAir.

 

تاریخچه

شرکت هواپیمایی ایران ایر 51 سال پیش در اسفند 1340 با نام اصلی «هواپیمایی ملی ایران» با نام اختصاری «هما» و با ادغام دو شرکت هواپیمایی ایرانیَن‌ ایرویز و پرشیَن ایرویز تشکیل شد. این شرکت با هدف ایجاد یک خط هوایی ملی و خدمت‌رسانی به ایرانیان فعالیت پروازی خود را به طور رسمی از فروردین 1340 آغاز کرد. در همان سال طراحی نشان تجاری هما در روزنامه‌های کیهان و اطلاعات به مسابقه گذاشته شد و طرح برنده تبدیل به نشان تجاری هما شد که یکی از زیباترین نشان‌های تجاری به شمار می‌رود. این طرح برگرفته از سازه‌های سنگیِ پرنده‌ی اساطیری هما در تخت‌ جمشید است و سه ویژگی منحصربه‌فرد دارد: سر عقاب، گوش گاو و یال اسب.

 

اولين پرواز ایران ایر با هواپیمای جت در سال 1344 با استفاده از يك فروند بويينگ 727 در مسير تهران ـ بيروت انجام شد. پس از آن شركت ایران ایر تصمیم گرفت تمام ناوگان خودرا به هواپيماهاي جت تبدیل کند. در ميانه‌ی دهه‌ی هفتاد ميلادي، این شرکت هواپیمایی از موفق‌ترین مجموعه‌های حمل‌ونقل هوایی در جهان بود و روزانه پروازهای بدون توقف زیادی به قاره‌ی اروپا داشت به ‌طوری که در اين دوره تنها در مسير تهران ـ لندن بيش از 30 پرواز هفتگي انجام مي‌داد.

 

در حال حاضر

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، این شرکت با نام اصلی «هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران» و نام اختصاری «هما» به فعالیت‌های خود ادامه داد. ایران ‌ایر از پیروزی انقلاب اسلامی به دلیل تحریم‌های بین‌المللی، با خروج نیروهای خارجی متخصص و لغو بعضی پروازهای بین‌المللی مواجه شد اما در سال‏هاي جنگ تحميلي به‌رغم همه‌ی فشارها و تهديدها، با کمک نيروهاي توانمند و متعهدِ قدیمی‌ خود و به‌کارگیری نيروهاي بومي و آموزش نيروي جوان و تحصيل‌كرده توانست نيازهاي خود را برطرف کند و دانش تعميرات هواپيما را كه زماني تنها در اختيار متخصصان خارجي بود، بومي کند. امروز خدمات فرودگاهي هما مطابق با استانداردهاي بين‌المللي و ارزش‌ها و معیارهای جهانی، به بيش از 20 شركت هواپيمايي خارجي خدمت‌رسانی ‌می‌کند. همچنین دفاتر فروش ایران ایر در 41 شعبه‌ی بین‌المللی در سراسر جهان و 23 شعبه‌ی داخلی در سراسر ایران در زمینه‌ی فروش بلیط و پشتیبانی و خدمات بعد از فروش به مسافران ایرانی و بین‌المللی فعالیت می‌کنند.

 

کلاس‌های پروازی

ایران ایر بر اساس متغیرهای مختلف، کلاس‌های پروازی مختلفی تعریف کرده که از لحاظ ارایه‌ی خدمات و شرایط با هم متفات‌اند. این کلاس‌ها در دو گروه «هما کلاس» و «کلاس اکونومی» تعریف شده‌اند که مزیرگروه‌های این دو گروه اصلی به این ترتیب تعریف می‌شوند:

هما کلاس: گروه‌های نرخی I, J, C

کلاس اکونومی: گروه‌های نرخی L, N, M, Q, V, Y

 

iranair1

 

 

خدمات بار

میزان بار مجاز همراه مسافر در پروازهای داخلی ایران ایر به این ترتیب است:

 

iranair2

ميزان بار رايگان مسافردر پروازهاي خارجی ایران ایر به این ترتیب است:

 

iranair3

ناوگان

ایران ایر، بعد از انقلاب اسلامی تعدادی هواپیمای فوکر100، ایرباس و بویینگ به ناوگان خود اضافه کرد و در حال حاضر 43 فروند هواپیما در مسیرهای پروازی داخلی و خارجی در اختیار دارد که فهرست این ناوگان را در ادامه می‌بینید.

 

iranair4

کیترینگ

كيترينگ ایران ایر در تاریخ 24/12/1389 منطبق با استانداردهاي جهاني صنعت غذا، به لحاظ مديريت ايمني و كيفيت غذا، پس از عبور از ممیزی‌های مقدماتي و نهاييِ شركت توف نورد، موفق به كسب گواهي‌نامه‌‌هاي HACCP و ايزو 2008- 9001 و ايزو 2005- 22000 شد. همچنین در مهرماه 1390 موفق شد از مرکز ملی تایید صلاحیت ایران گواهی استاندارد NACI دریافت کند. تمام کارکنانی که در فرآیندهای مختلف کیترینگ این شرکت فعال‌اند، در زمینه‌ی ایمنی غذا و انطباق با اصول GMP/GHP دوره دیده‌اند. همچنین نیروهای مستقر در آزمایشگاه کنترل کیفیت، تمام موارد را از لحاظ استاندارد و ایمنی بررسی می‌کنند. كيترينگ شرکت ایران ایر در فرودگاه امام خميني (ره) در مساحتي بیشتر از 16000 مترمربع فضاي اداري و سه طبقه عمليات توليد فعالیت می‌کند. در طول روز 32 هزار سرویس غذا در 24 ساعت و با استفاده از چهار شیفت 12 ساعته تولید می‌شود. این كيترينگ با مشاوره‌ی شركت مشاور كيترينگ‌هاي آلمان ساخته و تجهيز شده است و در آينده يكي از مجهزترين كيترينگ‌هاي خاورميانه خواهد بود.

سرويس غذايي هما كلاس

مسافران کلاس درجه یک ایران ایر یعنی در بخش هما کلاس از ابتداي پرواز خدمات ويژه اي دریافت می‌کنند که شامل خدمات در طول پرواز هم می‌شود. به عنوان مثال امكان انتخاب سرويس با استفاده از منو غذايي، سرو غذا در ظروف چيني، دريافت كيف هديه‌ی سفر، بسته‌بندي زعفران در جعبه‌ی خاتم ، گل و … در طول پرواز برخي از جزئیات اين خدمات ویژه است.

غذاي مخصوص

در پروازهاي بين المللي برای مسافرانی که به دلیل تجویز پزشک، عقايد مذهبي يا محدوديت‌هاي گياه‌خواري به غذای متفاوت نیاز دارند، وعده‌هاي غذايي خاص نيز سرو می‌شود. براي اين منظور مي توانيد 48 ساعت قبل از پرواز با بخش رزروبليط تماس بگيريد.

catering IranAir