آنتالیا


 

آنتالیا (Antalya) بزرگترین شهر مدیترانه ای ترکیه است؛ این شهر سال ۱۵۰ قبل از میلاد بنا نهاده شد و نامش از آتولوس سوم، پادشاهی که شهر را تاسیس کرد، گرفته شده است. از آن موقع تاکنون آنتالیا مسافران زیادی را به خود جذب کرده است، از حواری حضرت مسیح سنت پاول تا ابن بطوطه .

آنتالیا در مرکز منطقه ای قرار دارد که به داشتن سواحل زیبا، کوه های سرسبز و بقایای باستانی بی شمار معروف است. از لحاظ هنری و تاریخی سرشار از جاذبه های کم نظیر می باشد؛ به عنوان مثال محله قدیمی کالیچی با خیابان های باریک و تو در تو که به دیوارهای آنتالیای کهن محصور شده است و در قسمت شمالی این محله نیز مغازه و رستوران های پرطرفدار در حاشیه خیابان های قدیمی اش صف کشیده اند .

 


یات لیمانی

 

منارهای شیاردار ییولی با ارتفاع ۳۸ متری، برج ساعت معروف به ساعت کولِسی که از زمان عثمانی به جای مانده، بندر زیبای یات لیمانی که به دست رومی ها ساخته شده، مسجد زیبای مناره کِسیک که ابتدا یک صومعه رومی قدیمی، سپس یک کلیسای مسیحی بوده و در آخر به مسجد تبدیل شده. خانه آتاتورک معروف به آتاتورک ای وی اقامتگاه اولین رئیس جمهور ترکیه از دیگر جاذبه های تاریخی آنتالیا هستند.

 


منطقه کاس

 

سواحل آنتالیا نیز از شهرت جهانی برخوردارند؛ به عنوان مثال ساحل کونیالتی شامل پارک ابی و پارک ساحلی، مرکز خرید میگروس که به سبک مراکز خرید امریکایی ساخته شده، آکواریوم آنتالیا که بزرگترین آکواریوم تونلی دنیاست و شهربازی آکتور لونا پارک که وسایل و بازی هایش بین کودکان و بزرگسالان محبوب است. ساحل لارا نیز علاوه بر زیبایی طبیعی مجهز به مرکز خرید بزرگی است که در آن هر چه بخواهید پیدا می کنید

 


برج ساعت ساعت کولِسی